Víme, jaké fotografické téma favorizujete na Digiforu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Víme, jaké fotografické téma favorizujete na Digiforu

anketa8_11_100px

7. září 2011, 00.00 | Srpnová anketa na Fotografování.cz vás vedla k zamyšlení nad otázkou Jaké fotografické téma bych chtěl (-a) vidět na Digiforu? Relativní vyrovnanost, s jakou ti z vás, kteří se naší ankety zúčastnili, rozdělili své hlasy, svědčí o tom, že si především přejete tématickou pestrost.

Než se ale podíváme na srpnovou anketu trochu podrobněji, děkujeme všem, kdo jste ji využili a vyjádřili tak svůj názor. K otázce „Jaké fotografické téma bych chtěl (-a) vidět na Digiforu?“ jsme mohli nabídnout opět pouze pět možností, a tak jsme je tentokrát alespoň „zdvojili“, byť s vědomím, že to není řešení ideální. Možná i proto, ale také kvůli období prázdnin a dovolených a dalším ovlivňujícím faktorům, byl celkový počet hlasů nižší než u předešlých anket. Celkem hlasovalo 580 čtenářů serveru Fotografování.cz.

Grafické vyjádření výsledků ankety:



Respondenti ankety svým hlasováním zajistili první místo volbě Portrét/Akt, která získala 33% podíl, tedy třetinu všech zaslaných hlasů. Volba na druhém místě, Krajina/Cestování, získala 22 % hlasů a má tedy o něco více než pětinový podíl. První i druhé místo není nejspíš pro nikoho žádným překvapením. Mohli jsme možná očekávat jen mírně jiné podíly na celkovém počtu odeslaných hlasů. Na třetím místě je trochu překvapivě Produktová fotografie/Makrofotografie. Získala 18 % hlasů a „odsunula“ na čtvrté místo Reportáž/Sport, byť opravdu jen o chlup, přesněji o dva procentní body –tato dvojice získala 16 % hlasů. A poslední je podle předpokladu Výtvarná/Symbolická fotografie, byť s 10% podílem, který je pro nás příjemným překvapením.



Faktem je, že portrét a akt patří dlouhodobě k nejoblíbenějším fotografickým, anebo obecně výtvarným žánrům. A s fenomenálním rozšířením digitální fotografie se rozšířil i zájem o fotografování a zobrazování člověka, a to mnoha způsoby a pro nejrůznější účely. Obdobně je tomu i u krajinářské a cestovatelské fotografie. A v mnoha případech dochází i ke vzájemnému prolnutí. Koneckonců právě na cestách je třeba pořídit fotografické portréty, a ty jsou samostatnou a velmi rozsáhlou kapitolou portrétu jako takového. Vždyť autor nebo autorka musí vhodným způsobem pojednat nejen podobu, ale také charakter fotografované osoby a ještě vhodně zvládnout celkové výtvarné řešení.



Produktová fotografie a makrofotografie mají několik styčných bodů, ale jinak jsou to samozřejmě zcela samostatné oblasti. Produktová fotografie patří do rámce užité fotografie a většinou ji realizujeme na zakázku. Makrofotografie je velice široká oblast tvorby s mnoha samostatnými částmi. Také reportážní a sportovní fotografie mají mnoho společného, ale také svá zvláštní specifika. A evidentní je také souvislost s výše uvedenými tématy. V případě reportáže je to typicky cestovatelská fotografie. A to ani nemluvíme o tom, že „samostatnou položku“ by si zasloužila novinářská a reklamní fotografie, ale také třeba fotografie módy, akční a momentní fotografie a podobně.



Výtvarná a symbolická fotografie jsou opět dva rozdílné světy, které ale mají i leccos společného. Především to, že poskytují široké pole působnosti pro naši tvorbu. Výtvarná fotografie navíc prolíná i do mnoha základních žánrů. Portrét, akt, krajinu nebo zátiší můžeme pojednat ryze výtvarným způsobem – a mnohdy je to i velmi žádoucí. Symbolická fotografie poskytuje zajímavé tvůrčí možnosti. Je součástí základních skladebných principů, vyžaduje ovšem znalosti práce se symbolem a znakem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: