Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Design
Optimus Maximus: hračka pro snoby nebo klávesnice budoucnosti nastupuje?
12. března 2008, 00.00 | Po mnoha měsících příslibů, prototypů a předběžných objednávek se klávesnice Optimus Maximus dostala v prvních stovkách kusů konečně k zákazníkům. Stojí inovativní koncept klávesnice s OLED displeji v jednotlivých klávesách za investici v rozmezí 462-1 564 USD? A jaká je možná budoucnost zařízení daného typu?
O inovativní klávesnici Optimus Maximus z dílny ruské společnosti Art. Lebedev Studio (zakladatelem a vůdčím duchem je Artemy Lebeděv) se na Webu mluví se zájmem již po delší čas (první ohlášení přišlo v polovině roku 2005). Není divu, neboť Optimus nabízí - minimálně co do koncepce - netušené nové možnosti, jak zvýšit estetiku a efektivitu práce s jinak zcela běžným, "nudným" vstupním počítačovým zařízením. Z fáze ohlášení se nicméně Optimus Maximus teprve nedávno dostal do fáze počátečního prodeje, při kterém se několik stovek kusů daného zařízení dostalo k zájemcům, jenž za něj byli při dřívějších objednávkách ochotni zaplatit cenu v rozmezí cca 462-1 565 USD. Je Optimus Maximus pouze drahou hračkou pro vyvolené? Nebo předznamenává nástup nové generace klávesnic, které se časem stanou dominantními? To jsou otázky, nad kterými se zamýšlíme v tomto článku.
Základní přiblížení
Pod označením Optimus Maximus se skrývá plastová klávesnice, u které jedna či více kláves disponuje OLED displejem o zobrazitelné oblasti 10,1 x 10,1 mm. Displej 48 x 48 px je barevný (HighColor mód - 65 536 barev), s možností manuálního i automatického (přes zabudovaný senzor) nastavení jasu, dovoluje zobrazovat nejen statickou grafiku, ale rovněž animace (obnovovací frekvence minimálně 10 fps). Displej je do klávesy umístěn napevno, při stisku se pohybuje pouze odpovídající průhledná krytka.
Zásadní vlastnosti Optimusu je to, že si uživatel může po libosti konfigurovat layout klávesnice, tj. přiřadit jednotlivým klávesám s displeji různé obrázky a animace, jenž se na nich zobrazují. Možná je dynamická změna layoutu v závislosti na aktuální aplikaci či dalších stištěných klávesách, měnit lze rovněž akci spojenou se stiskem dané klávesy.
Provozovat Optimus lze v současnosti na platformách Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4.8 a vyšší, výhledově by se měla objevit i podoba pro Linux. Ke konfigurování layoutů se nabízí odpovídající softwarový Configurator dodávaný s klávesnicí, mimo uživatelem přiřazených obrázků (systémové ikonky, vlastní tvorba, možnost mozaiky, tj. obrázku rozloženého přes více kláves aj.) lze díky příslušným pluginům na displejích kláves dynamicky zobrazovat například vytížení procesoru, obsazení paměti, název skladby aktuálně přehrávané v iTunes či počet nepřečtených zpráv v Gmail účtu. Tlačítku je možno s pomocí Configuratoru přiřadit vložení sekvence až 256 znaků či jinou akci (možnosti závisí na odpovídajících pluginech, nabídka se rozrůstá), případně lze samozřejmě ponechat původní význam klávesy v dané aplikaci či systému.
K ukládání layoutů disponuje Optimus odpovídajícím slotem na SD karty. Klávesnice se připojuje přes USB 2.0, vyžaduje nicméně samostatné napájení z elektrické sítě (110-240 V). Rozměry jsou 537 x 173 x 38 mm (š x v x h).
Možnosti
O tom, že koncepce Optimusu dokáže leckomu učarovat - a nejvýrazněji to platí zřejmě o kreativním sektoru s jeho zálibou v produktech společnosti Apple - nemusí být pochyb. V potaz je třeba brát zejména estetickou stránku věci: dynamicky se měnící plnobarevný layout může znamenat zcela nový uživatelský zážitek, který se díky možnosti plné personalizace nemusí ani s postupem času umenšovat. (Ale je také otázkou, nakolik práce s další sadou displejů nepovede k zvýšené únavě zraku či nežádoucímu rozptýlení pozornosti uživatele například při práci s obsahem, u něhož je zásadní korektní podání barev.)
Zřejmě významnější je ale dopad daného typu zařízení na uživatelskou efektivitu ve všech situacích, kdy uživatel nepracuje s klávesnicí "poslepu". Začít zde lze u výrazně snazšího používání klávesnicových rozvržení pro různé jazyky, daným způsobem je pak také možno velmi pohodlně vkládat také třeba HTML značky, matematické symboly aj. Zejména začátečníkovi může být velmi užitečná možnost zobrazit si symboly nástrojů či funkcí konkrétního programu, například Photoshopu, přímo na klávesnici. K dispozici může být také třeba notifikace nového mailu, ovládání přehrávání hudby či videa atd. Klávese lze dále přiřadit otevírání určitého dokumentu, spouštění programu atp., přičemž grafika zobrazená na displeji klávesy opět velmi názorně indikuje příslušnou akci. Ve výčtu možných aplikací by šlo bezpochyby ještě dlouho dále pokračovat …
Cena a dostupnost
Naznačené možnosti si nicméně výrobce nechává dobře zaplatit, přičemž cenu stanovuje podle počtu aktivních kláves (tj. kláves s OLED displeji) v dodávce, uživatel si případně může další klávesy postupně dokupovat. Nejlevnější klávesnice s jedinou aktivní klávesou (mezerníkem) stojí cca 462 USD, k dispozici je dále model s deseti aktivními postranními klávesami za 601 USD a model se 47 klávesami pro všechna písmena a číslice v hlavní části klávesnice za 999 USD, nejdražší - dá se přitom říci, že teprve plnohodnotný - model se 113 klávesami pak celých 1 564 USD. Jde o částky, které jsou poněkud ospravedlnitelné skutečností, že se jedná o zatím jen nízkonákladovou výrobu, je ale jasné, že takovouto investici estetika a efektivita naznačené výše jen tak snadno nezúročí, pokud vůbec. Nicméně na odbyt si Optimus Maximus i tak zřejmě stěžovat nemůže - nedávno byla jedna z prvních klávesnic vydražena na eBay za 2 750 USD. V současnosti je první várka klávesnic dodávaných do poloviny února vyprodána, další dodávky mají začít 20 března.
Optimus v praktických testech
Zařízení jsme bohužel zatím neměli k dispozici a vzhledem k stávajícímu stavu jeho distribuce ani o testy nějak zásadněji neusilujeme. Zmínit zde nicméně můžeme některá zjištění těch, kterým se Optimus již do rukou dostal. Zásadní je takto zejména recenze R. Blocka na serveru Engadget. Velmi spokojen byl tento recenzent s kvalitou OLED displejů a celkovým vzhledem zařízení, za uspokojující považuje rychlost překreslování kláves (pomalejší v Mac módu), možnosti konfigurace layoutu s pomocí přiloženého Configuratoru pak označuje za nadstandardní (snadné mapování, možnost úprav vzhledu ve zvoleném image editoru aj.), klávesy lze snadno vyjímat pro výměnu či čištění. Kouzlo nechtěného má ovšem konstatování, že se na Optimusu špatně píše: klávesy kladou příliš velký odpor a tak při intenzivním dlouhodobějším psaní riskuje uživatel podle autora syndrom karpálního tunelu apod. Těžko nicméně říci, nakolik není takovéto tvrzení přece jen trochu přehnané, například recenze na Pocket-lint či Wired nějaký zásadní problém v daném směru nekonstatují (a odpovídající FAQ výrobce dokonce slibuje příjemné psaní) - zdá se nicméně, že jedině Engadget měl Optimus k dispozici pro dlouhodobější testování. Všichni recenzenti se každopádně shodují na tom, že klávesnice je až příliš robustní.
Budoucnost
Položme si nyní zásadní otázku: zůstanou Optimus Maximus a jeho případné klony sběratelskou raritou, nebo se dočkáme masového rozšíření prostředků daného typu? Odpověď není příliš jednoznačná. Princip stojící za daným produktem není každopádně původní ani zcela nový - nepopírá to ostatně ani sám A. Lebeděv, který na svém blogu přinesl poměrně obšírný přehled dosavadních pokusů o výrobu podobných zařízení. Skutečnost, že se takto žádné doposud výrazněji neujalo by přitom mohla leccos naznačovat.
Faktem každopádně je, že Optimus přináší - byť za vysokou cenu - estetiku, která může mít na spotřebitele výrazně magičtější vliv, než jakékoli jiné aspekty zařízení daného typu (za uvedenou atraktivitu vděčí samozřejmě i pokroku na poli odpovídajících displejů). Tímto zřejmě vnáší do věci nový rozměr, který nezůstal evidentně bez odezvy ani u velkých výrobců: právě zájmem o Optimus si lze totiž vykládat před časem ohlášený patent společnosti Apple pro dynamickou OLED klávesnici. Masová výroba by přitom konceptu stojícímu za Optimusem prospěla především tím, že by přinesla odpovídající snižování cen a také rozmanitější nabídku.
Ve hře přitom chce evidentně zůstat i Art. Lebedev Studio. Na jeho stránkách se takto nachází koncept zařízení Optimus Tactus, které nepoužívá fyzické klávesy, ale simuluje klávesnici s pomocí dotykového displeje. Možnosti konfigurovatelnosti jsou tedy ještě výrazně vyšší nežli u Optimusu Maximus.
Úplně novým typem vstupního zařízení z dílny Art. Lebedev Studio by pak měl být na letošní rok ohlášený Upravlator. Jedná se o LCD panel s maticí dotekových ploch, který by měl nalézt aplikace zejména v oblasti zpracování grafiky, videa či zvuku.
Jak je tedy vidět, vývoj může být v dané oblasti víc jak zajímavý a po letech stagnace se mohou vstupní zařízení dočkat opět významných inovací či zcela nových přístupů …
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024