Nové číslo časopisu Deleatur - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Nové číslo časopisu Deleatur

16. května 2001, 00.00 | Deleatur je staronový časopis věnovaný pěkné úpravě. Páté číslo se nám právě dostalo na stůl, proto se na něj podrobně podíváme.

Při čtení názorů Petra Novotného, že na dobré skutky není čas, protože je třeba dělat tvrdý bussiness (takže se nepomáhá ani kamarádům-umělcům), mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Člověk, který při milionových ziscích obrací každou korunu, je u mě škrob, držgrešle a barbar. O to víc je třeba ocenit snahu Studia Marvil, které se nezaleklo a převzalo téměř sponzorsky časopis Deleatur, který se po čtyřech letech dostal k pátému číslu.

Deleatur je korekturní značka sloužící k označení textu, který má být odstraněn. Časopis graficky upravuje Tomáš Machek, přičemž každé číslo má vlastní motiv a poměrně jednoduchou obálku, zvláště v kontrastu s běžnou časopiseckou produkcí (snad jen Font a Typographie jsou výjimkou). Ta aktuální si bere "kudrlinkový" ornament Jana Solpery, se kterým je v čísle rozhovor. Jan Solpera navíc napsal recenzi fiktivní knihy o grafickém designu v České republice od přelomu století do dneška. Ta, jak už je naznačeno, nikdy nevyšla a zřejmě jenom obtížně vznikne, protože jednak nejsou fundovaní odborníci, ale také jde o nezaplatitelnou práci.

Kromě toho jsou v časopise rozhovory s Petrem Babákem a Rickem Poynorem, stať o knižních obálkách Karla Teigeho, úvaha Petera Biľaka o vývoji typografie a manifest First Things First 2000. Ten je poměrně zajímavý. K nám ho "přivezl" Rick Poynor, který s ním vystoupil na loňském Bienále v Brně. Jedná se o vyjádření 31 předních designerů (u nás jsou známější např. Zuzana Licko, Gert Dumbar, J. Abott Miller, Erick Spiekermann nebo Rick Poynor), kteří se obrací ke svým kolegům a zadavatelům grafické práce, že by neměli svým talentem plýtvat jenom na vytváření reklamy na psí suchary, ale měli by ho využívat na řešení mnohem závažnějších problémů. Jedná se o rozšíření a zintenzivnění původního manifestu First Things First z roku 1964, jehož autorem byl Ken Garland a který také podepsal loňský manifest. Další informace najdete na stránkách časopisu Adbusters.

Manifestu se dostalo negativní publicity i v České republice - kritika vyšla v časopise Strategie, jehož webové stránky jsou bohužel přístupné pouze předplatitelům.

Jak už je v Deleaturu zvykem, několik stránek je věnováno pěkné úpravě současných časopisů, plakátů, obalů CD a dalších publikací. Musím uznat, že výběr je v každém čísle poměrně reprezentativní a představuje opravdu výborné práce. Vzhledem k tomu, že číslo mělo původně vyjít už před půl rokem, jsou některé aktuality poměrně vyčpělé: Typotheque zřejmě pro malý zájem již skončila, "nová" grafická úprava Respektu proběhla v roce 1999 atd.

Je pravda, že pro obyčejného smrtelníka jde o časopis nestravitelný, protože se zabývá něčím, co se zdá být naprosto samozřejmé. Navíc se vyjadřuje v pojmech, které nejsou tak jasné, jak možná na první pohled vypadají. Ale to už je osud odborného tisku. Časopis Architekt si také nekoupí žena v domácnosti, která chce vymalovat byt.

Po obsahové stránce Deleatur opravdu nemá chybu a také grafická stránka je zdařilá. Pro sazbu byl použit InDesign a optické zarovnávání okrajů sazby. To je samo o sobě hezké, ale při ponechání pomlček na začátku řádku (které se mi nelíbí) občas působí nepěkně. To je ale jediná výtka vedle samých kladů. Pro případné zájemce: časopis stojí 175 Kč a můžete si ho objednat na www.typo.cz/deleatur nebo na adrese Studia Marvil.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: