Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Design
Nejlepší Matte Painteři světa (4. část): Ludovic Iochem
30. srpna 2011, 00.00 | Francouzský tvůrce Ludovic Iochem je známý svým technickým přístupem k matte paintingu. Specializuje se na „neviditelné“ dokreslovačky, takové, které když divák pochválí, znamená to, že tvůrce selhal, neboť si jich nikdo neměl všimnout. Více se dozvíte ve čtvrtém díle našeho tématu.
Již jako malý kluk byl Iochem zvídavý typ. Kde ostatní jen hleděli s otevřenými ústy na VFX Lucasovy Star Wars ságy či na Harryhausenova monstra v Souboji titánů, on dumal nad tím, jak se takové věci dají vytvořit. Během své cesty za poznáním tak objevil množství povolání, o kterých se mu předtím ani nesnilo – návrháři nestvůr počínaje, rotoscopery konče. Jedna profese však upoutala jeho zájem o něco více než ostatní. „Věci, kterých se dá dosáhnout pouhou malbou, jsou neuvěřitelné,“ říká ještě dnes a vzpomíná, jak mu tenkrát matte painting učaroval. Od chvíle, co ho objevil, se stal jeho koníčkem, inspirací, posedlostí a životním cílem...
Vstup do byznysu
„V té době nebylo mnoho zdrojů, ze kterých bych se o matte painterech mohl dozvědět. Vzpomínám si ale, že jsem pravidelně sledoval jednu show v televizi, kde mluvili o VFX. Dávali tam jeden díl, který se zaměřoval na travelling masks (putující masky) a filmovou malbu na sklo a lidech, co je dělají – Craig Barron, Syd Dutton, Mike Pangrazio a další. V tu chvíli jsem věděl, že musím pracovat v tomhle oboru.“ Nejdříve si myslel, že ve Francii nemá šanci podobnou práci sehnat, neboť francouzské filmy bývají realistické. Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že i takové snímky matte painting vyžadují, byť v jeho „neviditelné“ formě.
Krátce po absolvování pařížské univerzity v oboru Art and Technology of the Image se pustil do práce. Začal se zdokonalovat v zacházení s Photoshopem a z občasných fotomontáží a pokusných kreseb se přeorientoval na digitální malbu a svůj vysněný matte paint. Po několika měsících samostudia se s kupou obrázků pod paží vydal do první filmové firmy, kterou našel – Mikros Images. Byl okamžitě přijat a dostal možnost pracovat na „velkých“ francouzských filmech. Jména většiny z nich vám toho moc neřeknou, jisté však je, že na nich Ludovic nabral potřebné zkušenosti a o dva roky později byl připraven na další krok.
O úroveň výš
Nakonec to však nebyl on, kdo ho učinil. V roce 2006 ho totiž samo kontaktovalo studio Double Negative a najalo ho na pohádkový Stardust (2007). To již byl projekt dle Iochenova gusta, zvláště když měl možnost vytvářet zde překrásné fantasy krajiny. Projekt, který ho pohltil ještě víc, však přišel hned vzápětí. Bylo jím The Bourne Ultimatum(2007). Jako fanoušek Bournovy série ho práce na posledním díle trilogie nadchla a teprve zde ho začaly skutečně přitahovat ony „neviditelné“ matte painty. Jeho denním chlebem bylo čištění fotografií, skládání obrázků a vytváření panoramatických scén, doplňování drobných detailů (např. kanceláře za okny budov), vyzkoušel si i kamerové projekce. Zhotovit pro záběr dokreslovačku, které každý stoprocentně uvěří, se pro něj stalo úkolem číslo 1.
Série filmů, které následovaly, byla plná velmi dobře známých jmen. K realistickým dokreslovačkám se opět vrátil ve filmové adaptaci knihy Gabriela Garcíi Márqueze Love in the Time of Cholera (2008), prehistorii si vyzkoušel v Emmerichově 10,000 BC (2008), postapokalyptická prostředí zase na Marshallově Doomsday (2008). V témže roce pracoval i na Hellboy II: The Golden Army. Jde o další projekt, jenž ve svém portfoliu vyzdvihuje.
Velké projekty
„Jsem fanouškem Guillerma del Tora a jeho filmů. Vždycky jsem obdivoval jeho představivost,“ říká Iochem. „Pracovat na jeho díle, to byl pro mě víceméně splněný sen. Zvlášť ještě když jsem dostal možnost vytvářet některá filmová prostředí od concept artu po matte painting.“ Šlo především o komnatu Golden Army a vojenský tábor – vše, co vidíte ve filmu, si pro projekt vysnil on. Když pak byly práce na filmu dokončeny, vrhl se okamžitě na další, jímž byla bondovka Quantum of Solace(2008), kde pomáhal na dokreslovačkách pozadí během letecké honičky.
Následovalo pár menších projektů, během nichž odpočíval po absolvovaných velkofilmech, cestoval po světě ze studia do studia a připravoval se na další hollywoodské snímky. Do Double Negative se vrátil koncem roku 2009 a bez většího zdržování nastoupil rovnou na dvě ambiciózní fantasy. První byla adaptace počítačové hry Prince of Persia: The Sands of Time (2010), kde dostal možnost pracovat jak na pozici matte paintera tak concept artisty. Druhým projektem byl poslední film režiséra M.Night Shyamalana The Last Airbender (2010), kde se podílel hlavně na dodělávaní digitálních prostředí. Nejnovější projekty, ve kterých jste mohli vidět jeho práce, pak byl thriller Unknown (2011) s Liamem Neesonem v hlavní roli, kde byl zodpovědných za matte paint vybuchlé budovy ze závěru filmu, a v kritiky vychvalovaném snímku Terrence Malicka Tree of Life (2011), kde měl mimo jiné na starosti ony kouzelné vesmírné scény...
Techniky a postupy
„Za celou kariéru se moje postupy změnily jen málo,“ tvrdí Ludovic Iochem. Začíná vždy velmi hrubým náčrtem, na kterém řeší tři věci: atmosféru, kompozici a perspektivu. Jakmile vše funguje a shoduje se s klientovými požadavky, začne nanášet detaily. Činí tak ve vrstvách, které může libovolně zapnout či vypnout – kontroluje si tak svůj postup a může se vždy vrátit k předchozím verzím. Stejně zachází se světlem, například v nočních scénách, neustále pracuje tak, aby mohl osvětlení kdykoliv odstranit.
Rád přitom používá ruční malbu, nejednou však sáhne i po fotografických elementech ze své rozsáhlé knihovny. Ty například používá mnohem častěji než 3D, které podle něj nikdy nedosáhne takové míry přirozené bohatosti a zajímavosti jako fotky skutečných prostředí. A jaký používá software? Je to samozřejmě v prvé řadě Photoshop, vypomáhá si ale i s rendery z Mayi a XSI (budovy, struktury atd.) či Vue (digitální krajiny).
Rady nováčkům
„Matte painting je výzva. Každá dokreslovačka je jiná, s každou se naučíte něco nového, co později použijete a zvýšíte tak svou efektivitu. Jednou to je nová technika malby, jindy nový způsob manipulace s fotkami, mnohokrát je nutné osvojit si chytré postupy v 3D softwaru, někdy se zlepšíte i jen v tom, jak organizujete své projekty. Nakonec je to ale vždycky jen o tom dát divákovi zapomenout, že scéna není skutečná. Tento úkol se od dob olejových maleb na sklo jen velmi málo změnil – každý matte painter si to musí uvědomit, aby pochopil smysl své práce...“
Nováčkům v oboru Ludovic radí, aby často procházeli specializovaná fóra, vkládali tam svoji práci a nechávali si ji kritizovat. Jedna dobrá kritika je lepší než deset pochval, jedině tak člověk překoná tendenci přivírat nad svými díly oči a posune se vpřed. Webem, který on sám navštěvoval (a stále navštěvuje) je Mattepainting.org, jejich galerie i fórum. Co se pak tutoriálů a výukových DVD týče, oblíbil si především tituly od umělců jako Dylan Cole, Dusso, či Jean Marie Vives. Na finální radě se pak shoduje se všemi ostatními – tvořit, tvořit a tvořit...
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024