Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Design
Microstock fotobanky 5.: Odpovědi na vaše otázky
30. dubna 2010, 00.00 | Původně byl celý seriál zamýšlen a koncipován jako seznamovací úvod pro ty fotografy, kteří s microstockem nemají žádné nebo jen velmi minimální zkušenosti a hledají nějaký ucelený přehled „o co že to vlastně jde“. Vzhledem ke spoustě dotazů z mého okolí jsem se rozhodl tento díl využít k zodpovězení některých nejpalčivějších otázek, které se zde v souvislosti s tématem objevily, a které jsem díky všeobecnosti opomněl. Také bych všem přispívajícím diskutérům rád poděkoval za jejich podněty, upřesnění i kritiku.
Paypal sice česky není, ale se základní angličtinou určitě vystačíte.
Dnes tedy začneme pěkně od začátku, tedy u peněz. Setkal jsem se s několika dotazy na téma „jakým způsobem dostanu reálné peníze“. Nejsem rozhodně žádným finančním odborníkem a předem doporučuji si konkrétní podmínky převodů zjistit přímo ve vaší bance. V principu však všechny fotobanky přeposílají bez problémů peníze na účet paypal, který se chová jako elektronický bankovní účet. Z něj si můžete jedním klikem přeposlat peníze na účet do české banky. Také si můžete zažádat o vydání platební karty paypal a tu pak používat pro výběr z bankomatů – v tom případě musíte splňovat podmínky pro vydání takové karty stejně jako v běžné bance. Rád bych však ještě jednou zdůraznil, abyste přímé převody raději konzultovali s vlastní bankou, z hlediska poplatků se jednotlivé podmínky mohou lišit. Z daňového hlediska musím přiznat rovnou, že jsem strašný diletant a netroufám si nikomu radit. Situaci v České republice neznám a doporučuji konzultaci s účetním či finančním poradcem. Rozhodně není potřeba být plátce DPH. Také se domnívám, že se podmínky liší podle toho jaký jste právní subjekt, jak vysoký je příjem z prodeje fotografií a také kde spolupracující microstock společnost sídlí. V amerických fotobankách v závěru roku musíte vyplnit online americké daňové formuláře, ve kterých se udává vaše daňové rezidentství (místo pobytu) a podle toho platíte či neplatíte americkou daň z příjmu. Není to záležitost ani zdlouhavá, ani problematická, je však třeba se prokousat strohým právním formulářem a potvrdit ho podpisem.
Ale vraťme se z nudného světa financí a věnujme se prodeji a tvorbě fotografií. Častým názorem je, že se microstockem nedá živit, že se investice vynaložené do tvorby nevrátí a celkově je celý ten kolotoč vlastně k ničemu. Jak již bylo zmíněno, trh s microstockem je celkem nasycen. Ale to neznamená, že není prostor pro další prodeje. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli má cenu investovat půl milionu do vybavení ateliéru a fotoaparátu a živit se jen microstock prodejem, určitě bych se ho pokusil od toho plánu odradit. Ale jestli vybavení máte a chcete to zkusit – s chutí do toho! Podívejme se na seznam nejúspěšnějších prodejců microstock fotografií a zkusme najít vhodnou strategii jak na to. Seznam je k dispozici na adrese http://istockcharts.multimedia.de/. Všimněte si, že nejprodávanějším fotografem zůstavá Yuri Marcus, který udává, že za pět let usilovné práce nahrál celkem přes 5 500 fotografií a jeho celkový počet prodejů přesahuje číslo 860 tisíc. Zajímavějším poznatkem bude, že (v době psaní tohoto článku) za posledních 30 dní nahrál dalších 150 fotografií. Po pěti letech tvrdé každodenní práce je stále jeho tým měsíčně mnohem plodnější než většina z nás ročně. Jak moc bych si přál být tak vytrvalý! Yuri se zaměřuje na fotografie šťastných lidí a nerozptyluje se příliš jinou tvorbou. Sice netuším, nakolik ho jeho každodenní tvorba po tolika letech stejné práce ještě baví, ale hlady jistě netrpí.
Nejprodávanější autoři na microstocku.
Velmi úspěšným prodejcem microstocku je také Kelly Cline, http://www.kclinephotography.com/. Kelly se zaměřuje pouze na fotografování jídla. Je zvláštní, kolik seriálů, časopisů a knih se poslední dobou věnuje jídlu, jeho přípravě, vzhledu a kvalitě. Kelly také zbytečně neriskuje a zaměřuje se pouze na to, co umí. Andreas Rodriguez zase skládá obrazy všeho druhu. Montáže lidí ve fiktivním prostředí, grafy, puzzle... drží svůj styl a zbytečně neodbíhá k jiným stylům. Když shrneme všechny doposud známá fakta, dostaneme celkem jednoduchý návod jak nejlépe postupovat. Bohužel pro nás to zavání prací. Na microstocku lze prodávat náhodné fotografie, které spolu stylově ani tematicky nijak nesouvisí, nicméně v přídadě požadavku na cílený úspěch musíme vyvinout také cílené úsilí. Rád bych v tomto bodě zopakoval již několikrát jasně formulovaný fakt: pokud chceme býti úspěšnými, musíme se o to postarat, systematicky na tom pracovat a nenechat se odradit případnými neúspěchy. Můžeme ale klidně zkusit prodávat i jen několik náhodných fotografií, nemůžeme však čekat velký komerční úspěch.
Jedno téma podle Kelly Cline.
V současné době mají hlavní microstock banky ve svých portfoliích okolo 10ti milionů fotografií, které vytvořilo zhruba 200 tisíc různých fotografů. Například Shutterstock nedávno oznámil dosažení 10ti milionté fotografie s plánem na zdvojnásobení počtu fotografií ve svém portfolio během následujících dvou let. Týdně zde přijmou okolo 100 tisíc fotografií, což jak udávají je asi 40 procent z celkového počtu fotek přijatých ke schválení k prodeji. Zbytek je odmítnut z různých důvodů, většinou převažují kvalitativní důvody. Mnohdy je fotograf uražen, protože mu jako důvod nepřijetí fotografie udávají „nekvalitní kompozici“, „komerčně neužitečný snímek“, nebo rovnou říkají „takový snímek nepotřebujeme“. V takových případech není hned nutné se rozčilovat. Může se jednat o chybu schvalující osoby a jestli trváte na svém, pošlete snímek ještě jednou. Ale zkuste se na věc podívat i z opačného pohledu: otevřete si jakoukoliv kategorii snímků například na Dreamstime a nechte si seřadit snímky podle prodejnosti, ale vzestupně. Zjistíte, že při 80 zobrazených snímcích na stránce ještě na straně padesát naleznete pouze ty fotky, které se nikdy neprodaly. Nemusíme si dělat iluze, pravděpodobnost, že se náš snímek nikdy neprodá je vysoká a komisaři ve fotobankách jsou schopni rozpoznat prodejní potenciál fotografií velmi dobře. Nikdo ze zůčastněných stran nemá zájem na zahlcování fotobank nekvalitními snímky, snímky se stejnou kompozicí, motivem a obsahem vůbec.
Shutterstock, to je od roku 2003 více než 125 milionů jednotlivých prodejů.
Přímá rada, jak být úspěšným prodejcem microstocku ve velkém, asi neexistuje. Nejdůležitější je být originální a řemeslně kvalitně pak téma zpracovat v co největší míře. Zaměření na jedno téma je dobrou volbou. A nespoléhat se jen na microstock také není na škodu. Učme se od těch úspěšných, ale vyvarujme se kopírování. Kopírovat něčí práci je výborné pro výukové účely, kopírováním však díru do světa ještě nikdo neudělal.
Tématické zařazení: