Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Design
Knižní novinka: Zpracování digitální fotografie v GIMPu
19. března 2010, 00.00 | Open source bitmapový editor GIMP lze mimo jiné použít i k rozmanitým, mnohdy pokročilým úpravám digitálních fotografií. Pro všechny, kdo hodlají tento program daný způsobem využít, vyšla nedávno velmi pěkně zpracovaná kniha návodů, jejímž autorem je Lubomír Čevela, jehož články o GIMPu znají dobře i čtenáři našeho serveru. Co vše se čtenář v dané publikaci dozví?
Open source bitmapový editor GIMP patří k řešením, které si za léta své existence našlo mnoho příznivců. Je tomu tak především proto, že nabízí solidní sadu funkcí pro všestrannou editaci bitmap a digitálních fotografií za nulovou cenu, přičemž je k dispozici nejen pro Windows, ale i různé linuxové a unixové systémy či též Mac OS X. Do repertoáru funkcí daného programu patří sada nástrojů pro všestranné zpracování digitálních fotografií, kterou může s úspěchem využít nejeden amatérský fotograf, a to i takový, který má v daném případě vyšší nároky, a chce provádět složitější úpravy či retuše, nebo pracovat se snímky v různých RAW formátech, se kterými si GIMP poradí díky doplňku UFRaw.
Všem, kdo by takto rádi v GIMPu s digitálními fotografiemi pracovali, se nyní nabízí nová publikace českého autora Lubomíra Čevely „Digitální fotografie v programu GIMP“. O její představení bychom se rádi pokusili v této recenzi.
Základní seznámení
Lubomír Čevela toho o nasazení GIMPu v dané oblasti ví skutečně hodně: čtenáři serverů Grafika a Fotografování se o tom v minulých letech mohli přesvědčit v řadě článků daného autora, zaměřených právě na danou tématiku. Nová kniha ovšem rozhodně není oprášenou nesourodou sadou starších návodů, namísto toho se snaží podat komplexní kompendium základních i pokročilejších postupů.
Pochválit je přitom třeba koncepci publikace: ta ve stylu CPressem vydávaných knih Scotta Kelbyho, věnovaných například Adobe Photoshopu či Photoshop Lightroom, přináší výklad (na 192 stranách formátu 167 x 225 mm) v plnobarevném tisku na křídovém papíře, formou postupů typu „krok za krokem“ (resp. jakýchsi „receptů“). Dvousloupcový layout je zde řešen velmi přehledně. Poměrně pěkné jsou ukázkové fotografie, které si čtenář pro vlastní experimentování může stáhnout ze stránek knihy.
Výklad je čtivý. Knihu lze přečíst od začátku do konce, stejně dobře je ale možné pouze použití určitého návodu podle potřeb čtenáře. Popisována je práce v GIMPu 2.6, zmiňovány jsou pouze české verze příkazů, screenshoty rozhraní byly pořízeny v prostředí Windows. Za drobnou nepřesnost (či námět do diskuze?) považujeme autorovo lpění na označení formátu JFIF, resp. JPEG, zkratkou JPG.
K obsahu
Úvodní kapitola nejprve seznamuje s koncepcí a historií GIMPu, poté jsou probrány instalace ve Windows i Linuxu, včetně návodů pro úpravy prostředí po instalaci (rozmístění ovládacích prvků ve stylu Photoshopu aj.) a instalaci doplňku UFRaw pro práci s RAW snímky. Následující kapitola se zaměřuje na různá základní praktická témata a patří v knize k těm nejužitečnějším: začíná takto u postupů otevírání, konverze a rotace snímků, dále se věnuje ukládání pro Web a minilab, následuje sada návodů spojených se správou barev (nastavení GIMPu, monitoru a tiskárny, přiřazení profilu, konverze mezi prostory aj.).
Opět „povinné“ základní tématice se pak věnuje i kapitola 3, zabývající se postupy ořezu, zmenšování a zvětšování (nastavení pro Web, minilab či plakát, kubická a schodová interpolace aj.) fotografií, jenž by měly vést k esteticky i technicky akceptovatelným výsledkům. V kapitole 4 se pak autor zabývá retušemi problémů na fotografiích: věnuje se zde změně orientace a převrácení snímku, vyrovnání horizontu, opravě kácejících se budov, kompenzaci zkreslení objektivu, záchraně podexponované fotografie (různé postupy), nápravě nesprávného vyvážení bílé, snížení šumu a odstranění efektu červených očí. Obdobně je pak na vylepšení fotografií zaměřena následující kapitola, zabývající se zaostřováním.
Fotografové fotící do RAW si na své přijdou v kapitole 6, věnované práci v UFRaw. Následující kapitoly se pak věnují speciálním způsobům úprav fotografií. Čtenář se v nich takto seznámí s postupy retuše nežádoucích objektů (použití klonovacího razítka a záplat), převody snímků do odstínů šedi (různé postupy) s následnými úpravami (úprava jasu a kontrastu, retuš, zrno, sépiové tónování) a zpracováním portrétních snímků (změkčující filtry, odstranění vad pleti, rozsáhlé úpravy, vybělení očí a zubů).
Na postupy tvorby panoramatické fotografie (ruční sestavení, použití modulu Pandora, složení scény) se zaměřuje kapitola 10. Kapitola 11 se věnuje pokročilým úpravám, jako jsou simulace přechodového filtru, napodobení infračervené fotografie či produktová fotografie. Závěrečná kapitola se zaměřuje na finální nadstavbové úpravy snímků, jako jsou ztmavení okrajů a vložení rámečku či vodoznaku.
Závěrem
Recenzovaná publikace přináší velmi pěkně připravenou sadu postupů pro amatérské zpracování digitální fotografie v GIMPu. Vzhledem k ne úplně standardnímu rozhraní daného programu, resp. jeho řešení řady věcí vlastní cestou (ve srovnání s Photoshopem a jeho různými nápodobami) je výklad zaměřený na výsledek a typické pracovní postupy zcela jistě výrazně užitečnější nežli prostý popis ovládacích prvků programu. Investice ve výši 297 Kč (cena s 15% slevou v eShopu CPressu) tedy bude stát všem, kdo chtějí GIMP v dané oblasti použít, rozhodně za to.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024