Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Design
Kdo si letos odnesl Pulitzerovu cenu za fotografii?
29. dubna 2010, 00.00 | Není sporu o tom, že prestižní Pulitzerovy ceny si veřejnost po právu spojuje pouze s oceněním za napsané články spadající do kategorie investigativní žurnalistiky. Nicméně dvě z Pulitzerových cen jsou udělovány také za fotožurnalistické práce. Jací fotografové byli v letošním roce poctěni tímto oceněním? Více viz náš článek.
Minulý týden byly vyhlášeny prestižní Pulitzerovy ceny, které jsou určeny pro novináře, jež svým článkem přispějí k nějaké společenské změně. Tyto ceny se udílejí v USA již od roku 1917 a v současnosti se oceňují novinářské práce ve 21 kategoriích. Dvě kategorie („Breaking news“ a „Feather photography“) se přímo týkají fotožurnalistů, což je také důvodem, který nás vedl k napsání tohoto článku.
V letošním ročníku (2010) na porotu rozhodující o udělování Pulitzerových cen, nejvíce zapůsobila fotoreportáž Craiga F. Walkera z novin THE DENVER POST. Tento fotožurnalista si odnesl cenu za nejzajímavější fotoreportáž.
Walker si dané ocenění vybojoval se svým cyklem fotografií, na který portrétním způsobem zachycoval přeměnu mladého amerického teenagera v muže po tom, co se jako dobrovolník přihlásil do US. armády v době, kdy boje v Iráku nabyly svého vrcholu.
Přestože je u uvedených fotografií trochu cítit příchuť amerického patriotismu, tak i přesto je nutno přiznat, že se fotožurnalistovi Walkerovi podařilo vytvořit velmi intimní cyklus fotografií. Dané sérii snímků nechybí jak jasná konceptuální linie tak i svíravá atmosféra (viz například snímek č.4), která nutí diváka k zamyšlení nad tím, co může mladého chlapce zlákat k tak riskantnímu životnímu rozhodnutí.
Do užších nominací se ve zmíněné kategorii probojovala také fotografka na volné noze Mary F. Calvertová (za své snímky, které byly publikovány v novinách The Washington Times a jež zachycovaly drásavé snímky z hromadného znásilňování žen v prostředí afrického Konga) a fotožurnalista Robert Cohen (tento fotograf si užší nominaci zasloužil svojí fotoreportáží pro noviny St. Louis Post-Dispatch, na kterých portrétoval americké rodiny, jež se díky hospodářské krizi ocitly bez domova a byly nuceni žít různě po motelech a jiných zařízeních ležících na okraji společnosti).
Pulitzerovu cenu za nejlepší snímek, na kterém je zachycena nějaká aktuální událost, si odnesla fotožurnalistka Mary Chind, která se s fotoaparátem vypravila zachytit dramatickou záchranu topící se ženy, jež se zmítala ve vodním příboji pod ústím přehrady Des Moines.
Na vítězném snímku uvedené fotografky se divákovi nabízí na první pohled „hollywoodsky vágní“ pohled na záchranáře zavěšeného na laně, který se snaží rukou zachytit topící se ženu. Zdánlivá všednost snímku ovšem zvolna vyprchává ve chvíli, kdy se dovídáme, že daná žena i její druh (na snímku není vidět) nakonec ve vodě zahynuli, neboť se je záchranářům nepodařilo včas zachytit.
Nicméně je trochu překvapivé, že porota ocenila jen jeden snímek, neboť v loňském roce byla v této kategorii oceněna celá série snímků, jež zachycovala nějaké aktuální dění. Do užších nominací na ocenění v dané kategorii byl rovněž nominován štáb fotografické agentury AP za zdokumentování probíhajících bojů v Afganistanu a tým fotožurnalistů z deníku New York Daily News, který zachytil dění okolo nouzového přistání letounu na řeku Hudson v americkém New Yorku.
Úplné informace o udělování letošních Pulitzerových cen naleznete ZDE.
Zdroje:
Pulitzer.org
Tématické zařazení: