HCI - aneb tak jak to je? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

HCI - aneb tak jak to je?

18. července 2002, 00.00 | Proč mají vaše stránky málo návštěvníků? Proč vaše aplikace potřebují další a další vylepšení? Proč není klient spokojen, i když je aplikace stabilní a bez chyby? Zeptejte se povolaných.

Tento článek je trochu zasvěcenější "reakcí na reakci" Pavla Čermáka na můj minulý článek "HCI - aneb co všechno může určovat komerční úspěch aplikace". V podstatě jsem byl osočen z hledání nějaké nové pavědy (doufám, že ne ve zlém :o). Proto jsem se rozhodl, s pokorou sobě vlastní, představit vám odborníky v disciplíně, o kterou se zajímám a kterou se pokouším aplikovat do vlastní práce při vývoji systémů. Jména, která následně představím, jsou jistě odborníkům z oblasti vývoje aplikací i webů dostatečně známa. Vy ostatní dovolte, abych vám představil pány, kteří jsou známi jako:
The Guru of Web Page Usability - Jakob Nielsen
The Guru of Workable Technology - Donald A. Norman
Leading Authority on Software Design - Bruce "Tog" Tognazzini
a kteří společně tvoří Nielsen Norman Group.

Jakob Nielsen
"Myslíte si, že vaše internetová prezentace přináší vaší firmě opravdový užitek? Jsou internetové stránky vaší firmě něco platné? Nejčastější chyba, které se společnosti dopouštějí, je představa, že když mají krásné a fungující internetové stránky, tak stejné pocity má i jejich návštěvník. Pravdou ale je, že mnoho internetových prezentací je příliš složitých jak z hlediska srozumitelnosti, tak z hlediska ovladatelnosti. Návštěvníci webu po něm bloudí, zaměstnanci utratí moře času na intranetu a firma utrácí za technický a zákaznický servis. To je cena za špatně navržené uživatelské rozhraní.
A jak z toho ven? Jednoduchost je vždy předností. Platí tři pravidla: čitelnost, čitelnost, čitelnost. Každému prvku se dá najít místo, na kterém je návštěvníkem stránky očekáván. Animovaná intra a složitá grafika možná přinášejí estetický požitek, nicméně oddalují, nebo dokonce oddělují návštěvníka stránek od toho, pro co na stránky přišel. Proč vlastně někdo přišel na vaše stránky a proč nenalezl, co hledal? Jednoduchá rada: zeptejte se návštěvníků.
Sedněte si spolu s pěti potenciálními návštěvníky vašich stránek a nechejte je brouzdat vaším webem. Často přijdete na to, že vaši návštěvníci uvažují úplně jinak, než vy. Sledujte jejich myšlenkové pochody. Zkuste zjistit, ve kterých místech váhají a ve kterých jsou si naopak jisti. A vy si buďte jisti, že pokud si vyslechnete jejich názory a zanalyzujete jejich postupy při procházení stránek, budete mít 80% informací potřebných k navržení dobrého a účinného webu."
Tímto textem byl představen Jakob Nielsen čtenářům Fortune Small Business. Jen pár dat z jeho kariéry. S titulem "doktor přírodních věd v oboru uživatelského rozhraní" z technické univerzity v Dánsku se Nielsen v roce 1990 přestěhoval ze své rodné země do Ameriky, aby tam přijal prestižní pozici konzultanta u Bell Communication Research a Sun Microsystems. Dnes je členem "Nielsen Norman Group" ve Fremontu v Kalifornii, konzultační firmy, specializující se na internetové stránky a aplikace z hlediska uživatelského rozhraní. Podívejme se, co publikoval v roce 1996 jako "Top ten mistakes on Web Design":
1. Používání rámců (frames)
2. Nadužívání posledních technologických výstřelků
3. Pohybující se text, grafika a běžící animace
4. Složitá adresa
5. Slepé stránky
6. Pro hodně informací musí uživatel "rolovat"
7. Odfláknutá navigace
8. Používání nestandardních barev (odkazy modře)
9. Neaktuální informace
10. Dlouhé načítání stránek
Každý z předchozích bodů by bylo potřeba přesněji rozpitvat a bude-li zájem, pustím se do toho i s tím, že tyto "slabosti" napasuji na dnešní internet. I přes relativní "stáří" "Top ten mistakes in Web Design" však zůstává aktuální, minimálně pro webmastery jako vodítko, čemu by se měli při návrhu vyhnout anebo nad čím by měli při svých návrzích přemýšlet.

Donald A. Norman
"Jsem fanda technologie, rozladěný zbytečnou komplexností současných produktů. Mým cílem je humanizování technologií, posunutí technologie samotné do pozadí a její nahrazení technologiemi orientovanými na člověka. Jednoduché k učení, jednoduché k užití. To dělá technologie mocnými a uživatele radostnými".
Takto představuje sám sebe na svých stránkách Donald A. Norman.
Soustřeďuje se ve své práci na ovládání technologií. Jeho studie a analýzy vycházejí z hluboké znalosti psychologie, sociologie i ergonomie. Doporučuji přečíst si jeho studii Emotion and Design.

Bruce "Tog" Tognazzini
"Tog je ředitelem Nielsen Norman Group", designového "týmu snů", který se specializuje na interakci člověk-počítač. Společně s Jimem Clarkem byl hlavním designerem WebMD (1996), společnosti s raketovým startem, specializující na služby v medicínské oblasti. Předtím byl významným spoluautorem pro Technologickou strategii u společnosti Sun. Během svého 14-ti letého působení u Apple Computer založil "Apple Human Interface Group". Napsal dvě kultovní knihy - "Tog on Interface" a "Tog on Software Design". V současné době publikuje free webzine "AskTog".

Pár mých poznatků:
1) Reference všech tří pánů jsou ohromující.
2) Jazyk, který používají ve svých publikacích i článcích je jednoduchý, ale barevný, lidský a vtipný.
3) Obsah jejich textů jde na věc a je za ním cítit hluboké znalosti souvisejících oborů (již dříve zmiňovaná psychologie, sociologie, ergonomie atd.)
4) Jejich názory na design stránek, technologií i aplikací by se daly klidně považovat za "metodickou příručku" vývojářů čehokoli, co má komunikovat s člověkem.
5) Přehled jejich patentů je velmi zajímavým čtením. :o)
6) Pro poučení, ovšem zábavnou formou, doporučuji číst sloupky "AskTog".

Jedna z věcí, která mě na publikacích a práci těchto pánů zaujala (a bylo to cítit i s korespondence s panem Tognazzinim) je pokora, se kterou přistupují k celé disciplíně. Jejich slova jsou příjemná a čtení je atraktivní. Ono to totiž souvisí s tím, že disciplína, kterou se zabývají, bere v potaz člověka a jeho vnímání skutečnosti. A to je mi sympatické i na samotné disciplíně. Závěry, které při svých zkoumání tento "tým snů" udělal, by se daly charakterizovat krédem: Nezapomeňte (vývojáři), že vše co děláte, děláte pro lidi.

...a malá úvaha na závěr:
Kdysi bylo synonymem úspěchu objevit Ameriku. Dnes je úspěchem být Amerikou objeven. :o)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: