Grafický design ve světě I.: Japonské duchovno v rukou grafického designu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Grafický design ve světě I.: Japonské duchovno v rukou grafického designu

16. listopadu 2001, 00.00 | Zajímá vás, jakou cestu nastoupil grafický design v zahraničí? Hledáte inspiraci? Japonsko, Amerika, Holandsko a Polsko. Země stojící na vrcholu pomyslného žebříčku, pokud bychom chtěli subjektivně hodnotit úroveň grafické kultury světa. Jsou to také témata, kterými se budu zabývat.

V době rostoucí globalizace a rozmáhající se universální počítačové kultury je stále možno najít markantní rozdíly v přístupech designérů jednotlivých zemí a samozřejmě i v jejich individuálním směřování. Proto vám chci přiblížit čtyři odlišné národy s důrazem na jejich domácí vizuální projevy vycházející z vlastních tradic, kterých současné interpretace mají značný vliv na další části světa. Japonsko, Amerika, Holandsko a Polsko. Země, které stojí na vrcholu pomyslného žebříčku, pokud bychom chtěli subjektivně hodnotit úroveň grafické kultury světa. Jsou to také témata, kterými se budu zabývat v tomhle čtyřdílném seriálu.

Příznivé ekonomické podmínky, dlouhodobá tradice výtvarného umění a jedinečný technologický rozmach mají bezesporu velikou zásluhu na vysoké umělecké i technické úrovni současného grafického designu v Japonsku. Jeho osobitý charakter se vyvíjel od počátku 17. století a již tehdy obsahoval vynikající prvky designu. S ekonomikou také souvisí i propagační aktivita, a proto je tady mnoho umělců, kteří se věnují grafickému designu. Z univerzit a uměleckých akademií každoročně vychází kolem deseti tisíc absolventů, což nemá ve světě obdoby. Dnes, když se přijedete podívat na některou z mezinárodních výstav grafického designu, jednoznačně mezi prvními upoutají svou odlišností a také kvalitou tisku japonští autoři, jejichž díla takřka svítí zdálky.


Autor: Ikko Tanaka

To, že japonský grafický design vychází ze své výtvarné tradice, jsme si již řekli, i když ani tady umělci nepopírají vlivy západního světa. Ale pojďme se podívat blíž.

Důležitým faktorem, jako je to znát v každé oblasti, které se Japonci věnují, je jejich duchovní až mystické založení. I v grafickém díle je podstatné jejich osobní nitro, protože ho považují za velice závažné. Dle názoru mistra Mishimy Yukio, tím, že se člověk zabývá svým nitrem, má možnost přiblížit se k transcendentnu, tedy k nečemu mimo smyslové vnímání. To je i základní rozdíl v chápání grafického designu jako reklamní aktivity v západním světě a tady, ve světle východu.


Autor: Ikko Tanaka

Japonští výtvarníci již daleko dřív než jiní začali používat symboly přírodního světa a spojovali je v mnohopohledových kompozicích bez zájmu o perspektivu. Každý prvek se snažili zachytit z jeho nejtypičtější strany, aby byl co nejlépe rozpoznatelný. A tak oko bylo vždy jen zepředu, pohled na jezírko svrchu, stromy z bočního pohledu a to vše v jediném obraze. V západních zemích tento rozklad prostoru a nové spojení jeho částí přinesl až kubismus počátkem 20. století. I v tomhle je vidět diametrálně jiné formování a upřednostnění vizuálního vyjádření. Tady nacházíme pramen, který vedl k zjednodušování forem, hledání symbolů jako zástupců reálného světa a nalézání charakteristických podob všech živých i neživých, hmotných i nehmotných prvků našeho života, které pak zdomácněly v grafickém designu.


Autor: Katsui Mitsuo

Dalším východiskem, co se týče mnoha grafických děl, nejvíce uplatněným při tvorbě firemních značek, byly rodové erby a symboly. Tak například logo automobilové společnosti Mitsubishi, typické svými třemi diamanty.


Autor: Katsui Mitsuo

Zásadním znakem je časté využívání přírodních biomorfních tvarů s důrazem na jednoduchost, kompaktnost, ale i detail. Odtud je známá a často zdůrazňovaná věta pana Masato Isaka z firmy GK Design: Méně je více. Japonský grafický design také možno označit jako harmonickou a poetickou syntézu extrémů. Potkávají se tady východ se západem, důkladná rukodělná práce s kvalitní technologií, přírodní i umělé, jednoduché i komplikované, tradice s budoucností v zajetí mystických metafor. Jedna linie grafického designu prosazuje názor, že vizuální komunikace musí být striktně dílem lidských rukou, jiná si zas dává záležet na technické dokonalosti tisku i tvarové konstrukce mnohdy v centrální kompozici. Efektivně využívá kontrasty světla i tmy, tepla a chladu, intenzivní barvy, buďto v matematicky přesném řádu bodu a linií nebo ve volné intuitivní kaligrafické souhře.


Autor: Shigeo Fukuda

Kaligrafie je téma samo o sobě a na podrobný výklad její problematiky by bylo třeba celou knihu. Nedá mi však nevzpomenout, že tak jako jsem opsala kaligrafii jako záležitost intuice, nesmí se zapomínat ani na přesné zásady, které jsou předmětem dlouhodobého učení, dokud grafik nenabude kaligrafické mistrovství.


Autor: Tamotsu Yagi

Ani téma japonského grafického designu není tak snadno vyčerpatelné, a tak mou snahou bylo jenom poukázat na základní charakteristiky a východiska, které mají být ukázkou toho, že grafický design může mít i zcela jiné postavení než jenom čistě propagační a čeho jsou japonští mistři Shigeo Fukuda, Katsui Mitsuo, Ikko Tanaka a další důkazem. Doufám, že vám hlavně obrazový doprovod pomůže při formování a hledání vaší vlastní umělecké cesty a pokud jste ji již našli, alespoň na chvíli dá šanci ponořit se do tajů jiné vzdálené kultury a možná v ní nalézt další inspiraci, tak jako ji nacházejí v tomhle nádherném světe umělci a grafici již staletí.

Na závěr jěstě několik odkazů:

Zde můžete najít další ukázky grafických děl od slavných japonských autorů, které vznikly v rozmezí let 1986 - 2001; i když text je v japonštině, obrázky stojí za shlédnutí.
Katsui Mitsuo - bohatá sbírka ukázek z jeho díla, text je v polštině.
Japan Graphic Designers Association Inc.
ICOGRADA

Japan Museums

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: