Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Design
Extenze společnosti Gluon: všestranné rozšíření funkcí QuarkXPressu
15. srpna 2003, 00.00 | Společnost Gluon dnes nabízí jednu z nejrozsáhlejší kolekcí zásuvných modulů
QuarkXPressu. Jejich přehled přinášíme v tomto článku.
Byť je svět extenzí QuarkXpressu podstatně bohatší, než je tomu například u konkurenčního sázecího programu Adobe InDesign, nalezneme v něm jen několik málo výrobců, kteří zde udávají tón a nabízí produkty, jež poskytují více, než pouhé vylepšení základních funkcí XPressu. Za výrobce uvedeného typu lze považovat i společnost Gluon, která na uvedeném poli působí již po řadu let (od roku 1990). Extenze vytvářené pod značkou této společnosti se snaží především zvýšit uživatelskou produktivitu, v nabídce nicméně nalezneme i produkty pro preflight a rovněž cross-media publishing. Komplexnost jednotlivých řešení je přitom násobena obvykle poměrně příznivou cenou jednotlivých doplňků, zvláště v případě jejich nákupů v různých cenově zvýhodněných bundlech.
Není tedy divu, že jsme se rozhodli nabídku Gluonu alespoň ve zkratce přiblížit našim čtenářům. Z důvodů větší přehlednosti jsme přitom náš výklad pojali jako jakéhosi průvodce po nejzajímavějších vlastnostech uvedených produktů. Podrobnější popis a také nezbytné údaje o kompatibilitě nalezne čtenář pod odkazy vložených do článku, způsob dělení produktů do kategorií jsme přebrali ze stránek výrobce.
Produktivita
Za klíčový produkt v nabídce extenzí rozšiřujících produktivitu, lze bezesporu považovat doplněk ProScale (95 USD základní verze; 139 USD verze EV nabízející především efektivnější uživatelské rozhraní). Jedná se o nástroj pro proporcionální i neproporciální zvětšování či zmenšování dokumentu, skupiny stránek či výběru v XPressu. Tato, posláním zdánlivě triviální funkce, může mít nepřeberné množství aplikací: stačí když vzpomeneme alespoň práci s inzercí, tvorbu bannerů nebo úpravy pro flexografický výstup. Zvětšení je přitom možno podle zadaných rozměrů, procentuálního poměru nebo určitého objektu (na velikost stránky, stránkového formátu, sloupce, rámečku apod.). Neproporciální zvětšení zajišťuje metoda IntelliScale, zabraňující distorzi textu či grafiky. Uživatel může také stanovit prvky, na které se zvětšování nevztahuje. K odladění zvětšení i jiným účelům lze použít funkce Step and Repeat, provádějící zvětšení po krocích, nastavení zvětšení lze uložit pro opakované použití. Těmito i dalšími, zde nepopsanými, možnostmi nabízí tedy ProScale podstatně více, než odpovídající zabudovaná funkce XPressu. Bez zajímavosti přitom není ani fakt, že uvedený doplněk lze získat i v podobě pro InDesign.
Základní dialog ProScale.
Pro snadné klonování prvků mezi stránkami dokumentu je určena extenze Cloner (79 USD). Klonovat lze nejen zvolené objekty, ale též celé stránky nebo stránkové rozsahy, to vše v rámci jednoho nebo více dokumentů. Takováto funkce přijde vhod například při sazbě periodik či publikací s obdobnými prvky. Jiným produktem, použitelným v obdobných oblastech, je Linkster (59 USD), s jehož pomocí lze propojovat textové rámečky.
Ke snadnému umisťování grafiky do dokumentů XPressu slouží DragIn (59 USD). Grafiku z jednoho či více souborů nebo dokonce celých složek (včetně složek vnořených) lze s pomocí tohoto produktu do dokumentu vložit pouhým přetažením. Doplněk přitom automaticky vygeneruje potřebné rámečky v požadovaných velikostech. K dispozici je dále i funkce, umožňující uvedeným způsobem vytvářet katalogy obrázků, včetně popisek. Alternativu OPI nabízí ArtSwapper (99 USD), neboť stejně jako uvedená technologie umožňuje přepínat mezi obrázky ve vysokém a nízkém rozlišení v dokumentech XPressu. V kombinaci s doplňkem DocuSlim (viz další výklad) lze přitom zajistit automatické generování obrázků v nízkém rozlišení.
DragIn umožňuje mimo jiné vytvářet obrázkové katalogy.
Do poměrně početné rodiny doplňků pro práci s tiskovými značkami se řadí Cropster (99 USD). Oproti zabudovaným funkcí XPressu nabízí především podstatně bohatší možnosti nastavení značek, vodítek i nejrůznějších šipek pro ořez a skládání, nastavené nejrůznějším způsobem. To vše v různých barvách a s různorodými popiskami. Svého ocenění se tento produkt dočká zejména na pracovištích, jejichž výstup směřuje do více tiskáren apod.
Design
Bezesporu nejkomplexnějším produktem z nabídky extenzí pro design je TableMaker (139 USD). Jak již název naznačuje, lze s jeho pomocí vytvářet v XPressu tabulky. Je nicméně jasné, že tento nástroj poněkud ztrácí na atraktivitě především pro ty, kdo používají XPress ve verzi 5 a vyšší, neboť zde jsou už tabulkové funkce základní výbavou programu. Podle Gluonu nabízí nicméně jejich produkt odlišnou, v leččems výhodnou koncepci (tabulka se vkládá do jediného textového rámečku) a také lepší kontrolu výplní, zlom přes více stránek a možnost uložení nastavení pro pozdější použití. Finální porovnání je nicméně na samotném uživateli, který by měl vzít v úvahu i možnost nákupu TableMakeru v cenově zvýhodněném bundlu.
Zejména ti, kdo pracují s rámečkovou inzercí, uvítají extenzi Flipster (99 USD). S její pomocí lze totiž zvolený obsah zadané stránky překlopit v horizontálním či vertikálním směru, ovšem nikoli inverzně, a tak zohlednit přechod daného obsahu z liché stránky na sudou či naopak. Uživatel přitom může určit prvky, kterých se přesuny netýkají. Je jasné, že uvedená extenze značně šetří práci, které by bylo třeba při manuálních úpravách uvedeným stylem.
Ukázka práce Flipsteru.
Přenášení atributů barev a rámečků usnadňuje iDropper (59 USD). Jím nabízený nástroj kapátko umožňuje přenášení barev do speciálního seznamu z libovolného místa na obrazovce (tedy nejen dokumentu XPressu). Po volbě barvy se zobrazí dialog, umožňující doladit parametry barvy, podporovány jsou přitom jak RGB, tak i CMYK mód. K výběru barvy je navíc k dispozici zabudovaný quick picker, nabízející 9500 předdefinovaných barev. Barvu lze uložit pod zvoleným názvem a pak aplikovat na objekty XPressu. Odpovídající funkce dále umožňují obdobně přenášet atributy rámečků, jako jsou například rozměry, úhel, vertikální zarovnání či použitá sekvence textových stylů - to může značně urychlit mnoho formátovacích úkonů.
Práci s mřížkami a vodítky nabízí Pro Grids & Guides (99 USD). Uživatelé by přitom měli mít podle výrobce minimálně 21 důvodů, proč uvedený doplněk používat namísto odpovídajících zabudovaných funkcí XPressu. Z těchto důvodů lze uvést například možnost obarvení vodítek a mřížek různými barvami, využití ořezových značek, nastavení vodítek na textové účaří či uložení nebo kopírování všech nastavení pro vícenásobné použití.
K tvorbám nejrůznějších pravidelných tvarů je určen ShapeMaker (49 USD). Aplikovat lze přitom různé typy vln, polygonů, hvězdic, spirál, quasarů a dalších rozmanitých tvarů. Vytvořenou grafiku je možno přenášet k dalším úpravám do Illustratoru. Všechna nastavení lze uložit pro pozdější použití. Ukázky grafiky vytvořené uvedeným nástrojem lze najít v této galerii či tomto PDF dokumentu. Jinou funkci ve stylu Illustratoru nabízí Outlines (freeware), umožňující vytvářet různé typy textových obrysů. "Promíchání" textu s možností jeho zpětné obnovy nabízí ProGreeker (59 USD): jedná se tedy o jakési vylepšení klasické náhledové metody, využívající latinského textu ("Lorem Ipsum").
ShapeMaker umožňuje aplikovat různé typy spirál.
Výrazné urychlení manipulace s objekty a textem slibuje BumpCity (59 USD, zdarma s ProScale). Tzv. ItemBumper zde poskytuje jednotné rozhraní pro interaktivní přesun, změnu velikosti (ideální v kombinaci s výše zmíněnou ProScale), rotaci a úpravu tloušťky daného objektu po zadaných krocích. Obdobně pak ParagraphBumper nabízí změny nejrůznějších odstavcových charakteristik (mezery před/za, odsazení, první řádek). Preference doplňku umožňují jednak nastavit způsob změny parametrů pro každý typ objektu a také chování ovládacího rozhraní (nástrojové palety).
Kontrola kvality
Nejdůležitějším produktem pro uvedenou oblast, který zde Gluon nabízí, je dvojice zdarma dostupných nástrojů QC a QC Collect. Podrobněji jsme o nich psali jinde, na tomto místě pouze připomeňme, že se jedná o komplexní řešení pro preflight dokumentů XPressu a jejich přípravu k výstupu či přenosu na jiné pracoviště. Vhodným doplňkem uvedených utilit může být Reporter (59 USD), který sestaví a vypíše přehledně formátovaný výpis informací o nejrůznějších prvcích daného dokumentu (styly, barvy, obrázky aj.). Totéž lze říct i o extenzi SpecTackler (199 USD), jež pro určité prvky sazby (znaky, odstavce, obrázky) vypíše přehledně přímo do dokumentu jejich nejrůznější atributy, a také produktu ColorBreaker (199 USD), který obdobnou funkci poskytuje pro barvy - vhodné například při "zpětném dešifrování" sazby, kontrolách parametrů obrázků či komunikaci s tiskárnou.
Ukázka výpisu sestaveného ColorBreakerem.
Hromadné úpravy obrázků v dokumentech XPresu nabízí DocuSlim (249 USD, 399 ve verzi EV). S jeho pomocí lze například provést ořez či změnu velikosti, resampling či změnu barevného módu pro všechny nebo mnoha sofistikovanými kritérii určenými obrázky. Coby nástroj pro zmíněné úpravy je použit Adobe Photoshop, jehož činnost k uvedenému účelu je automatizována pluginem Image Robot. Převod přímých barev na procesní, odstranění názvů nepoužitých barev z palety barev a vyhledání objektů obarvených určitou barvou nabízí SpotCheck (59 USD).
Management
Pro správu dokumentů v rozsáhlých workflow je určen produkt Slugger (199 USD). Jeho posláním je připojit k dokumentu automaticky nejrůznější informace, prezentované v podobě tzv. slugs, které pak budou užitečné při dalším zpracování zakázky. Mezi použitými informacemi mohou být například plné souborové jméno daného dokumentu, datum jeho posledního uložení, seznam použitých písem a obrázků, údaje o posledních dvou uživatelích dokumentu, číslo zakázky, logo společnosti aj. Mnohé z těchto informací se vkládají či updatují automaticky, jiné údaje musí uživatelé vyplnit manuálně při ukládání dokumentu. Změny jednotlivých informací v průběhu zakázky lze sledovat pomocí tzv. Document History Feature. K dispozici je řada přednastavených slugů, tvorbu nových a podrobné úpravy vlastností stávajících umožňuje Slugger Customizer (500 USD).
Výstup
Ti, kdo potřebují obsah dokumentů XPressu publikovat rovněž na Webu či kapesních zařízeních, mohou vzít zavděk zejména extenzí WebXPress (199 USD, 399 USD verze Pro). V základní podobě je nabízen především výstup do různých podob HTML (a navíc také do plain textu, MS Wordu, WordPerfectu a tagů XPressu), s možností zachovat v maximální míře jak strukturu dané publikace, tak způsob jejího formátování. Verze Pro pak přidává výstup do dalších formátů, jako je XML či eBook, a dále funkce automatizace a substituce písem či tagů.
XPressImage nabízí skutečně širokou škálu výstupních formátů.
Jinou cestu využití obsahu dokumentů XPressu nabízí XPressImage (cena od 199 USD). Její pomocí lze zvolenou část dokumentu převést do některého z široké škály grafických formátů, ať už pro internetové publikování (GIF, JPEG, PNG), tak stránkovou montáž (EPS, Photoshop, PostScript, PDF aj.), ripování (Scitex), faxování (G3, G4 Fax) nebo prezentace (QuickTime). Při převodu je možné rasterizování obrázků v určeném rozlišení pomocí Photoshopu, k výstupu lze připojit ořezové značky. Převody je možno provádět i hromadně, s pomocí skriptů a horkých složek (verze Pro za 349 USD), nastavení převodu lze uložit pro pozdější použití. Výstup pouze do EPS lze zajistit s pomocí EPSMakeru (89 USD), který nabízí podle výrobce podstatně více možností než odpovídající zabudovaná funkce XPressu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024