Eizo SX2262W, na hranici profesionality - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Eizo SX2262W, na hranici profesionality

4. června 2010, 00.00 | Známý výrobce profesionálních monitorů Eizo doplnil svou produktovou řadu o velmi zajímavý přírůstek. O 22“ palcový monitor s vlastnostmi monitoru 24 palců. A navíc vybaveného technologiemi, které jsou jinak určené skutečně jen profesionálním nástrojům. Na hranici profesionality není jen technologická specifikace, ale i samotná kvalita panelu. Otázka zní, dokáže tuto hranici překročit?

Specifikace úvodem, článku

Testovat hardware je v mnoha ohledech poměrně ošidné. Testovat výkon procesoru či celé sestavy, to vše lze sofistikovaně změřit, ale testovat monitor, navíc monitor grafický, může být poněkud obtížné. Pro nás nemusí být až tak podstatný výčet technologických unikátů, kterými se může zařízení pyšnit, ale spíše jeho celková kvalita. Kvalita zobrazení, to především, ale i celkové vybavení a také ergonomie, protože právě v tuto část našeho vybavení dáváme v plén naše oči. A také záruka, servis, prostě vše co může být pro nás jako uživatele podstatné. Technické a technologické aspekty jsou samozřejmě důležité, jsou nositeli kvality, ale osobní zkušenost je asi více než jen slepý výčet dat. Ten samozřejmě poskytuje sám výrobce, k tomu recenzi nepotřebujeme.

Představujeme – SX2262W (www.eizo.cz)

Monitor SX2262 je panel s poměrem 16:10, velikostí úhlopříčky 22“ (56 cm) a nativním rozlišením v řádu větších 24“ monitorů, celých 1920x1200. TFT panel používá technologii S-PVA s širokým barevným gamutem (podle výrobce 95% AdobeRGB). Monitor mimo to obsahuje senzory pro automatickou stabilizaci, či teplotní čidlo pro kompenzaci teplotního driftu (stabilizaci barevné teploty bílého bodu (K) nezávisle na okolní teplotě (°C). Co osobně považuji za velmi zajímavé je systém řízení homogenity obrazové plochy pomocí technologie DUE a možnosti změření této plochy (pomocí speciálního systému u gen. distributora monitoru) a případná úprava této vlastnosti nahráním nové řídící tabulky (viz níže). Úroveň věrnosti zobrazení je tak velmi blízká (a také se interně jedná, ve smyslu služeb a servisu stejnou skupinu produktů) s plně profesionální řadou CG. 
Co dále? Oproti starším monitorům tohoto výrobce bylo poměrně zásadně upravené menu, respektive systém ovládání, nový je stojan, desetibitová technologie a tak dále. Ostatně, abychom si odbyli ono technologické pozadí, zde je soupis specifikací uvedený na webu www.eizo.cz.     

Nativní rozlišení: 1920x1200

Video-rozlišení: 480p/576p/720p/1080p

Interpolace rozlišení na celou obrazovku / rozlišení: 1:1 ano/ano

Technologie TFT panelu: S-PVA

Barevný rozsah (pokrytí gamutu): AdobeRGB 95%, 92% NTSC

HW-emulace sRGB (stisknutím tlačítka): emulace sRGB

HW-emulace video-gamutů (EBU, REC709, DCI, SMPTE-C): -

Pozorovací úhly pro K=10:1 horizontal/vertical: 178/178°

Min/Max. jas: 70-280cd/m2

Maximální kontrastní poměr: 1000:1

Doba odezvy ve středních tónech: - Overdrive 6ms grey to grey

Typická doba odezvy (rozsah signálu): 0-255 12ms black-white-black

Max. počet zobrazitelných barev: 1.07 miliard barev (10 bit R, G, B, 1024x1024x1024) - Display port

Přesnost výpočtu: gradace/bit.hloubka LUT 16bit. / 12 bit LUT

Velikost panelu/poměr stran: 56 cm (22"), 16:10

Pracovní plocha - šířka x výška: 474x296mm

Viditelná úhlopříčka - diagonal: 558mm

Rozteč sousedních bodů: 0,247

Nastavení obraz.parametrů: Jas/kontrast, barev.teplota (R,G,B), barev.teplota 4000-10000K, saturace, barev.tón, gamma-gradace 1.4-3.0, HexaColor RGB-CMY, ContrastEnhancer, OutlineEnhancer

Plus Technologie: Automatická stabilizace jasu, Automatická optimalizace jasu, Overdrive, Auto EcoView, DisplayPort, CUD mode, HDCP-dekodér, DUE-tab., teplotní kompenzace, 10-bit.RGB-DP1.2

Horizontální frekvence: 31-76kHz (Digital 31-76kHz)

Vertikální frekvence: 49-86Hz (Digital 59-61kHz)

Šířka pásma: 170MHz (Digital: 164,5MHz)

Vstupní konektory: 2x DVI-I 29 pin (HDCP), DisplayPort (HDCP)

Plug & Play: VESA DDC 2B

Power Management: VESA DPMS, DisplayPort /DVI-DMPM

Spotřeba energie: max. 90 W, typical 45 W, Power save mode - méně než 0,9W

Rozměry bez podstavce: 511 x 333 x 85 mm (šířka x výška x hloubka)

Hmotnost bez podstavce: 6,6 kg

Normy: TCO03, CUDO, TŰV/Ergonomics (včetně ISO 13406-2), TŰV/GS, c-Tick, CE, CB, Canadian ICES-003-B, UL (cTÜVus), CSA (cTÜVus), FCC-B, TŰV/S, VCCI-B, RoHS, WEEE, EPEAT Silver, EIZO Eco Products 2009
USB-Hub 1 x up, 2x down USB Rev.2.0

Dodávané příslušenství: napájecí, USB a signálové kabely (DVID/DVI-D, DVI-I/D-Sub15), ICC profily (CD), ScreenManagerPro, EIZO LCD utility disk

Záruka: Elektronika - 5 let/15 000 hod. LCD panel+podsvětlení - 3roky/10000 hod.

Výškově nastavitelné stojany: Výškově nastavitelný stojan 225 mm, 90° na výšku - rotace, 172° rotace do stran, 30° nahoru
Celkové rozměry: šxvxh 511 x 350 – 520 x 240-250 mm

Celková hmotnost: 9,6 kg

Barevné provedení: černý

A to celé za kolik? Doporučená koncová cena je 17 390 Kč (bez DPH).

A pěkně podle života – balení a přenos

Obal prodává, říká se. Faktem je, že v Eizo evidentně pochopili že v prvé řadě se jedná o dobrý produkt a obal musí být jak funkční, tak levný a hlavně účelný. A když už, tak i šetrný k životnímu prostředí. Tedy osobně oceňuji velmi dobře zpracovaný obal, který má dva otvory pro přenos a je opravdu udělám velmi dobře ve smyslu manipulace. Monitor se nese jistě a tak není cesta z obchodu i skrze dopravní prostředky martyriem. Pravdou ale je, že jsou nutné dvě ruce.

Obal je také relativně malý a přesto se zdá bezpečný. To je dáno dobrou konstrukcí vnitřních polystyrénových dílců. Ty, mimochodem, mají i další následek. Monitor lze opravdu dobře vyjmout a nepotřebujete přitom ani nohy (a drtit krabici stehny a koleny). Opravdu otevřete, sejmete vrchní díl a vyjmete celý monitor včetně stojanu.

Sama krabice je z prostého kartonu s jen jednobarevným (černým) potiskem. Barvy není třeba, stejně se jedná o kvalitní monitor...

A je venku – první oťuknutí

Je na stole, základní seznámení. I toto Eizo má velmi malý rámeček obrazovky a také homogenní tloušťkový profil celného panelu. Přípojky jsou standardně zezadu ze spodní části a najdeme zde dvě přípojky na DVI a jednu na display port HDCP (tedy nenalezneme zde HDMI). Ten sice není tak široce rozšířen jako HDMI, ale nové grafické karty jej již obsahují a tak není od věci si případně zkontrolovat, zda i vaše karta má tento výstup k dispozici.

Dále zde samozřejmě najdeme standardní vstup pro USB a i standardní USB výstupy (jak je u Eiza již delší dobu zvykem, propojení je podmínkou pro funkci Screenmanageru) a zdířku pro napájecí kabel.

Co asi ihned zaujme je nový stojan monitoru. Již nikoliv tradiční široce rozkročené „V“, či možná lépe „Y“, kdy stojka je základnou pro nohu monitoru. Základna je nyní kruhová a panel je osazen na speciálním sloupku se zcela novým mechanismem ovládání. Tento mechanismus je podle mého subjektivního názoru opravdu bezprecedentní. Výšková nastavitelnost je naprosto výtečná a síla odporu, kterou pohyb vyžaduje, je přesně tak akorát, abychom vždy nastavili výšku podle potřeby.

Základna je sice kruhová, s menším poloměrem a vyšším profilem než původní „V“, ale přesto i tu hodnotím nadmíru kladně. Všichni asi známe problém s místem na stole. Tablet, klávesnici, myš, poznámky a všechen další nepořádek překáží, a zejména při kreativní práci člověk klávesnici odsune jen tak aby dosáhl na zkratky a pracuje jen tabletem, či dalším zařízením. Pak opravdu oceňuji nový stojan, protože díky tomu že zaobírá méně místa, je více prostoru na samotné periferie.

Přes svou vizuální subtilnost je základna stojanu velmi stabilní. To je dáno tím, že je vhodně umístěná do těžiště (sloupek je mírně skloněn směrem vzad).

Na sloupku stojanu jsou obligátní klipsy na kabeláž. Zde si dovolím trochu rýpnout. Chápu, že s podobným monitorem většinou cestovat nemusíme. A to ani po firmě. Přesto stát se to může a tak si myslím, že jsou u takovéto kvalitativní třídy o něco lepší jiná řešení, než prosté dva háčky ve tvaru „L“ směřující proti sobě. Tedy v tomto detailu mi starší „klipsový tubus“ přijde o něco lepší. Jedná se o detail, ale praktický...

Panel samozřejmě můžeme také natočit. A to ve směru hodinových ručiček - na výšku - o 90 stupňů (plus několik dalších stupňů pro správné zarovnání) tak i na druhou stranu na vyrovnání případně nerovného stolu. Manipulace v tomto směru je velmi hladká a příjemná.

Výškový sklon lze upravit také, ale zde je odpor, který kloub poskytuje, již podstatně vyšší a zatímco rotaci okolo ukotvení nohy můžeme provést jednou rukou, zde si jednou nepomůžeme. Odpor je poměrně zásadní a možná přílišný. Chápu že je nutné, aby byl v tomto směru monitor stabilní a nesklápěl se, ale síla potřebná k jeho natočení se mi zdá přílišná.

Zapojení, nastavení, ovládání

Tedy vzhůru do práce! Kartu nemám z nejnovějších a tak nedisponuji jinou alternativou než použít DVI signál. Standardně jsem propojil USB s počítačem a monitor napojil.

Instalace proběhla standardně a není tedy (a to je dobře) o čem psát...

Mimochodem, v případě že byste chtěli používat jiné rozlišení než 1920x1200 tak Vám Eizo nabízí hned tři možnosti zobrazení menších rozlišení, než je zobrazení nativní. Tím se sice dostáváme k ovládacímu menu, ale souvislost to má u primárního zapojení, tedy proč ne. Monitor nám umožňuje zobrazit nižší rozlišení ve třech režimech. V plném režimu, kdy je každé jinak podporované rozlišení deformováno na plnou plochu, maximalizovaný obraz podle kritického rozměru (většinou výška) ale bez změny poměru a nakonec tak, že je obraz proporčně zmenšený podle nastavené velikosti a není tak využita plná plocha monitoru. 

A jakže se monitor ovládá? Eizo má již po mnoho let vlastně stále stejné ovládání pomocí tlačítek umístěných ve spodní části rámečku. Tato tlačítka se nám proti starším modelům rozrostla o zrychlené volby a také vstup na světelnou sondu reagující na okolní osvětlení (Auto EcoView – lze vypnout, pokud chcete).

Co je na tlačítkách menu výborné je skutečnost, že jakmile jakékoliv z nich stiskneme, tak se na spodní hraně monitoru objeví popisky jednotlivých tlačítek. Vynikající systém propojení ovládacích prvků s monitorem. Menu samotné je rozděleno (zleva doprava) na položky Signal, Mode, Info, Jas+, Jas-, Exit, nahoru, dolu, menu a napájení Power.

Položka Signal je jasná, Mode je již zajímavější a umožňuje nám rychlý výběr jednoho z představených režimů (tři uživatelské, text, obrázek, video a sRGB). Plný přístup všech parametrů umožňuje uživatelská předvolba „Custom“, zatímco ostatní předvolby mají nastavení některých obrazových parametrů již pevně přednastavené.

Velmi praktický a v praxi často používaný je režim „sRGB“ pro přesnou emulaci barevného standardu prostoru sRGB pro případ, kdy je uživatel nucen prohlížet data připravená pro barevný prostor sRGB v aplikaci, která nepodporuje CMS (Správu barev), např. internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer. Plný přístup všech parametrů umožňuje uživatelská předvolba „Custom“, zatímco ostatní předvolby mají nastavení některých obrazových parametrů již pevně přednastavené.

Info dává představu o uspořené energii. Nastavení jasu i nahoru a dolu je jasné, následuje menu. To obsahuje 5 základních položek nastavení monitoru včetně všech možností, které jsou přístupné z hlavního menu na liště rámečku. Najdeme zde opravdu vše co je potřeba.

Celkově je menu provedeno velmi dobře a přehledně. Samotné popisky menu v ploše monitoru považuji za perfektní trik, který opravdu zpříjemňuje práci.

Cože to na tom disku je?

Eizo neponechává nic náhodě a tak spolu s monitorem dodává i medium s dalším doprovodným materiálem. Na disku tak najdeme drobný autorun prográmek, který nám nabízí do dvou záložek rozdělená data. Na první to je zejména manuál a doplňkové readme, v druhé záložce se pak skrývá doprovodný software. Ten nám umožňuje správu monitoru pomocí prográmku Screenmanager Pro, což je aplikace umožňující upravovat zobrazení monitoru „na aplikaci“ a také upravovat barvy a další parametry. Jinými slovy tento prográmek nahrazuje do značné míry menu monitoru, protože mimo jiné zde můžeme upravovat barevné režimy a podobně.
Další výbavou disku je testovací systém WindowMovie checker a také Eizo ScreenSlicer pro řízení rozdělení obrazovek.

Práce, práce a zase práce
Monitor jsem měl možnost nikoliv testovat v pravém smyslu slova, ale vyloženě zapojit do své práce a to na dobu skoro čtrnácti dnů. Vystřídaly se tedy na něm skoro všechny aplikace které běžně používám a to od webových (Dreamweaver), přes grafické (Illustrator, Photoshop), zlom (InDesign), 3D grafiku (CINEMA 4D/BodyPaint 3D) a také se samozřejmě na něm ohřál i Microsoft Word (ano, píši tyto řádky stále na SX2262W).

Jednou věcí jsou technická specifika, druhou věcí je praxe. Jako výtečnou považuji kresbu monitoru, jeví je jako velmi přesná a obraz je jistý. Vynikající je také celková světelnost a to ve velkém spektru světelných podmínek. Zkoušel jsem pracovat jak ve svém obligátním tmavém prostředí, tak při otevřených oknech (okno na jih) a monitor byl přesto barevně věrný a práce byla bezproblémová. S tím také souvisí povrch panelu, který není příliš reflexní a tak nemusíme zásadně řešit vliv odrazů prostředí a to ani světelných zdrojů (samozřejmě, nic nelze brát absolutně).

Vynikající je pozorovací úhel. Nejenže je opravdu velmi široký a pokrývá skoro celou možnou oblast vymezenou rámečkem, ale ani při ostrém pozorovacím úhlu neodchází k zásadnímu barevnému zkreslení ani zásadní změně v odrazivosti plochy monitoru. Lze tedy i tvrdit, že se jedná o výborný prezentační monitor pro různé technologické ukázky. Z každého úhlu bude obraz výborný.

Mimochodem, měl jsem aktivovanou i funkci EcoView a jeví se jako velmi kultivovaná a mohu za sebe říci, že je na její řízení monitoru spolehnutí.

Jaké je barevné podání? Zdá se velmi kvalitní a i obligátní „škálování“ přechodů, které mne kdysi dlouho drželo na standardních CRT není příliš patrné (klasicky přechody sytá modrá-černá a podobně).

Přesto, desetibit by měl i tento jev plně zvládnout. Pak bych ale musel mít možnost napojit monitor na Displayport, což jsem bohužel neměl a tak jsem uvedený problém konzultoval. A odpověď je velmi zajímavá.

"Vskutku by bylo zajímavé vyzkoušet gradaci obrazu při zobrazování v různých barevných prostorech při 30-bit přenosu barevných dat z grafické karty na monitor přes 10-bit RGB DisplayPort např. při zobrazování dat v aplikaci AdobePhotoshop (CS4/CS5) /při vykreslování dat pomocí 10-bit- OpenGL knihovny). Tam si uživatel konečně poprvé vychutná dokonale hladké přechody bez rušivé posterizace nebo nepříjemného „páskování“." Velmi příjemný příslib...

Ze zhodnocení samotné práce zbývá vysoké nativní rozlišení. To je opravdu perfektní při práci ve 3D (případně CAD) a také pro práci s fotografiemi, střihem a grafikou vůbec. Je ale pravdou, že toto rozlišení může být podle mého subjektivního názoru na hranici ergonomie v případě dalších úloh, zejména textu. To se netýká ani tak aplikací typu Word (není to samozřejmě kancelářský monitor) jako různých menu, seznamů příkazů, či položek v samotných programech. Jednoduše může být rozlišení na různá menu a popisky příliš vysoké (a vizuálně jsou tak tyto texty příliš malé). Chvilinku mi trvalo uvědomění, proč mne po instalaci tohoto monitoru začala bolet záda. Ano, hrbil jsem se abych se lépe orientoval v programech. Nikoliv samotné tvorbě, ale v menu programů a různých seznamech. Uvedená kritika je samozřejmě veskrze subjektivní a lze si zvyknout, možná ale, pokud se cítíte že máte slabší zrak, může být pro vás práce v nativním rozlišení mírně nepříjemná (unavené oči, bolavá záda).

Při práci je podstatná  barevná věrnost a také homogenita zobrazení po celé ploše monitoru. Tuto homogenitu Eizo garantuje skrze svého distributora a tak lze každý jeden monitor změřit pomocí speciální sondy (na pět bodů) a případně nahrát novou tabulku, která řídí zobrazení monitoru.

Zhodnocení

Necelých 18.000 bez DPH za 22“ monitor není málo pro domácího uživatele. Zvláště pokud je dnes hitem co největší plocha. Ale na druhou stranu, za necelých 18.000 bez DPH pořídit víceméně profesionální kvalitu není tolik. Musíme si uvědomit, že monitor má pětiletou záruku (mimochodem, monitor si sám počítá délku provozu, informaci o nalezneme v menu), je v rámci servisu a služeb brán jako profesionální (možnost kalibrace speciální sondou) a jeho parametry jsou opravdu nadstandardní (rozlišení, technologie apod.). Všechna deklarovaná užití (grafika, CAD, 3D grafika apod.) monitoru veskrze sluší, kancelářská práce rozhodně méně. Pokud tedy hledáte řešení které lze nazvat profesionální a zároveň je cenová hladina opravdu profi CG řad příliš vysoká, není důvodu se SX2262W bránit. Osobně se mi velmi líbil, jen bych chtěl mít lepší zrak :-). Pro práci ideální.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: