Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Design
CorelDRAW tutoriál: Sportovní vůz (1/3)
6. května 2011, 00.00 | Po dosud posledním tutoriálu, věnovaném fotoaparátu, přejdeme k něčemu většímu a vytvoříme v CorelDRAW kompletně vektorový vůz. Možná jste slyšeli o kupci, který v Ostravě pořídil jeden ze čtyř vozů Koenigsegg Agera. Tento švédský supersport stojí pouhých 24,5 milionu korun. Nám bude muset stačit jeho vektorová podoba na PC. Pojďme se tedy dát do práce.
Spustíme CorelDRAW a zvolíme Nový prázdný dokument. Standardní nastavení zachováme a importujeme obrázek z přílohy agera.jpg. Na obrázek použijeme nástroj Interaktivní průhlednost – jednotnou, přibližně 80 %. Tento podklad použijeme pro kresbu základních tvarů. Tyto tvary tvoříme za pomoci nástroje Ruční anebo Bezierův režim. Dolaďujeme nástrojem Tvar. U některých částí vozu je snazší a rychlejší vycházet z objektů jako jsou elipsy a obdélníky a po převodu na křivky (Ctrl+Q) je tvarově upravit nástrojem Tvar.
V tomto tutoriále velmi často použijeme nástroj Inteligentní výplň. Na obrázku níže je patrná jeho funkce a princip použití. Objekt přetneme např. obyčejnou linkou a do jedné z částí klepneme nástrojem Inteligentní výplň, tím vznikne uzavřený vyplněný a libovolně vyplnitelný objekt. Pomocnou linku můžeme poté odstranit. Stejně tak můžeme použít objekty jako elipsy, kruhy, atd. Na posledním obrázku ukázky níže je opět viditelný způsob použití.
Aplikací výše zmíněných principů pokračujeme v kresbě dalších tvarů. Pro lepší orientaci můžeme některé z objektů obarvit.
Linky a objekty lze (opět pro lepší orientaci) odlišit barvami. Otevřené linky bychom měli zaoblit – po označení linky (či linek) dvakrát poklepeme na čtvereček v pravém spodním rohu pracovního okna nebo vyvoláme dialogové okno Obrysové pero klávesou F12 a vybereme zaoblené Zakončení čáry.
Pokud nám při tvorbě objektů a linek podkladový obrázek brání v pohodlném vybírání a označování objektů, není nic snazšího, než na obrázek klepnout pravým tlačítkem myši a zvolit ikonu zámku – Zamknout objekt. Jediné, co s ním bude poté možné dělat, je klepnout opět pravým tlačítkem myši a zvolit Odemknout objekt. Postupy, které doposud používáme, můžeme nakreslit kompletní stěrač. K jeho tvorbě postačí obkreslit 4/5 částí a barevně je odlišit. Postačí jednotný typ výplně.
Poslední tvary, které vytvoříme v tomto díle, budou z detailnějších: prostřední část kapoty a linky na skle. Musíme se rozmyslet, jak moc detailní řešení skla a odlesků bude. Ke zdárnému a pěknému výsledku postačí linie zvýrazněné na obrázku níže.
Objekty máme nyní připravené k vybarvování. Jakékoliv linky, uzavírající nějaký tvar, pro nás vytváří možnost klepnout do tohoto tvaru nástrojem Inteligentní výplň a libovolně ho vybarvit. Toho budeme nyní ve veliké většině případů využívat. K vybarvování použijeme interaktivní lineární výplň, kterou po označení nástroje Interaktivní výplň aplikujeme tažením přes vybraný objekt.
Abychom dosáhli co nejvěrohodnější barevné výplně, odstraníme z podkladového obrázku efekt průhlednosti: tedy klepneme na objekt pravým tlačítkem myši a zvolíme Odemknout (pokud jsme objekt zamykali), při označeném obrázku zvolíme nástroj Interaktivní průhlednost a poslední ikonku v panelu vlastností (přeškrtnuté kolečko, symbol zákazu vjezdu). Poté můžeme opět podklad zamknout.
Při vybarvování můžeme využít toho, že při tažení Nástrojem Interaktivní výplň vznikne Lineární typ této výplně, směřující z nastavené barvy do bílé (vše je samozřejmě upravitelné), můžeme tedy nastavit objektům nejtmavší barvy a tažením už poté pouze dotvořit přechody do světlejších odstínů. Třetí i další barvy do Lineární výplně přidáme snadno poklepáním na osu přechodu- mimo středové táhlo (stejně jako při přidávání uzlů na linku).
Sklo vozu zpestříme při vybarvování dotvořením dalších dvou bílých objektů, na které aplikujeme Nástroj Interaktivní průhlednost. Jak je vidět na obrázku níže, odstraníme oranžovou část, vytvoříme linku, Nástrojem Inteligentní výplň vytvoříme objekt a pomocnou linku odstraníme. Oranžový objekt vrátíme na jeho místo, změníme pořadí za nový objekt a na něj použijeme bílou výplň a efekt průhlednosti.
Výsledek můžeme vidět na obrázku níže, pokračujeme ve vybarvování dveří a dalších objektů.
Detaily jako světla, zrcátko a kola necháme na později a pokračujeme vybarvením bočního okna atd.
Druhý díl tutoriálu budeme věnovat právě zmíněným a zbývajícím detailům. Pro lepší manipulaci můžeme tyto části z kresby nakopírovat, vytáhnout a oříznout, po vytvoření je budeme umísťovat zpět do kresby.
Část, kterou dnešní tutoriál zakončíme, bude detail kapoty. Využijeme elipsy, ručního režimu, lineární výplně a interaktivní průhlednosti.
Doufám, že pro Vás byl článek inspirativním a přínosným.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024