Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Design
CorelDRAW tutoriál: Fotoaparát (1/2)
12. dubna 2011, 00.00 | Tento tutoriál bude věnován tvorbě kompletně vektorového fotoaparátu (kromě obrázku na displeji). Vytvoříme nejprve jeho zadní část a v dalším navazujícím článku dotvoříme část přední. Z dnešního výsledku tedy budeme příště vycházet.
Spustíme CorelDRAW a zvolíme Nový prázdný dokument. Standardní nastavení zachováme a importujeme tento obrázek fotoaparat_z.jpg. Na obrázek použijeme Nástroj Interaktivní průhlednost - jednotnou, 80 %. Na tento podklad budeme tvořit základní linie fotoaparátu. Můžeme využít vodicí linky pro vymezení prostoru, jen je nutné aktivovat jejich přichytávací funkci.
Vnější tvar (1) vychází ze zaobleného obdélníku, převedeného na křivky (Ctrl+Q) a poupraveného pomocí nástroje Tvar. Všechny nápisy jsou vytvořeny jednoduše nástrojem Text, písmeno A v nápisu Samsung (2) je opět poupraveno nástrojem Text po převedení na křivky (Ctrl+Q). Obdélníky kolem samotného displeje (3) jsou namnožené zaoblené obdélníky. Při jejich rozmístění můžeme využít např. tvorbu duplikátu (Ctrl+D) ve spojení s panelem vlastností anebo možnost Zarovnat a Rozmístit, která se zobrazuje po označení dvou a více objektů na konci panelu vlastností. Základní nástroje: Text, Obdélník, Elipsa a Ruční režim postačí také k tvorbě pravé části s ovládacími prvky (4).
Nyní použijeme nástroj Interaktivní výplň a tažením přes tělo fotoaparátu aplikujeme Lineární typ této výplně. Poklepáním na osu přechodu přidáme další místa, kterým můžeme nastavit libovolnou barevnou výplň. Na obrázku níže je patrné, že se lineární výplň v tomto případě skládá z 9 různě barevných míst.
Na většinu objektů použijeme světle šedou (20 %) výplň a tenký černý (80 %) obrys. Na další objekty to bude opět Interaktivní Lineární výplň.
Na malé obdélníky, obklopující displej, použijeme Interaktivní Lineární výplň, jejíž vlastnosti bude třeba upravit v panelu vlastností – Přechodové kroky: odemkneme zámek a snížíme z 256 na pouhé 2. Barevnou výplň můžeme kopírovat na další objekty, a to pomocí (označíme nejprve objekt, na který chceme výplň kopírovat) nabídky Úpravy-Kopírovat vlastnosti z: zaškrtneme pouze Výplň a klepneme na zdrojový objekt.
Malá ikona fotoaparátu, značící antishake, je vytvořena z několika jednoduchých objektů – zaoblený obdélník, jen z poloviny zaoblený obdélník, elipsa – kruh a výseč z kruhu, u které byly upraveny vlastnosti obrysu – konkrétně zakončení obrysové linky na kulaté.
Okolo těla fotoaparátu bude tmavá linka, kterou vytvoříme pomocí nástroje Interaktivní Kontura. Nastavení kontury použijeme podle obrázku níže. Tři tenké kroky kontury, umístěné vně, tmavě šedivé.
Ovládací panýlek fotoaparátu se skládá z několika objektů, na nichž jsou použity interaktivní Lineární výplně, Jednotné výplně, Interaktivní Průhlednost a Kontura.
Jediné, co je ještě třeba udělat na tomto ovládacím panýlku, je použít na jeho podkladový obdélník Zešikmení z nabídky Okno-Ukotvitelné panely-Zešikmení. Nastavení použijeme podle obrázku níže.
Ovládací kolečka vytvoříme ze dvou obdélníků, na nichž bude použita stejná výplň jako na obdélnících obklopujících displej. Mezi těmito obdélníky – prvním a posledním – použijeme nástroj Interaktivní přechod, kterým vytvoříme meziobjekty, zbývající obdélníky. Na horní a spodní okraj obdélníků umístíme čočkovitou elipsu, z které použijeme pouze poloviční výseč. Tu ještě můžeme po převedení na křivky (Ctrl+Q) poupravit pomocí nástroje Tvar. Barevná výplň bude Interaktivní-Lineární. Všechny tyto objekty označíme a v panelu vlastností zvolíme ikonu Vytvořit ohraničení. Tím je vytvořen nový objekt, na nějž použijeme jednotnou černou výplň a Interaktivní Průhlednost, čímž simulujeme stínování. Výsledek použijeme i na druhou stranu fotoaparátu a vrchní zprůhledněný objekt zesvětlíme: místo černé použijeme světlejší barvu anebo poupravíme interaktivní průhlednost.
Importujeme libovolný obrázek, který ořízneme anebo vložíme do obdélníku vymezujícího displej. To provedeme po označení a umístění fotografie pomocí nabídky Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru a následným klepnutím tlustou černou šipkou do obdélníku.
Pokud bychom chtěli použít i efekt spodního odlesku, celý výsledek nakopírujeme a osově převrátíme, použijeme interaktivní průhlednost. Na PowerClip interaktivní průhlednost použít nelze!
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024