CO JE EU SYMBOLIKA? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

CO JE EU SYMBOLIKA?

25. března 2003, 00.00 | Hrne se na české občanstvo z tisku, televize a poštovních kastlíků, v rámečku či bez něj, s různým počtem hvězd i v různé barevnosti, je cpána pod nos (a tudy do hlavy). Co je zač?

Co o ní vlastně víme? Podívejme se na ni zevrubněji jak z obsahového tak z formálního hlediska.

K dispozici jsou dvě oficiální verze jejího popisu:
Server Ministerstva zahraničních věcí www.euroskop.cz:
„Evropská vlajka Byla zavedena v roce 1986 a popisuje se takto: na poli nebeské modři se nachází kruh složený z dvanácti zlatých hvězd, symbolizující jednotu národů Evropy. Počet hvězd je stálý, nereprezentuje počet států a proto se nemění - dvanáctka byla vybrána jako symbol úplnosti.“
a „Pravidla užívání označení pro smluvní strany a ostatní účastníky realizace programů, které jsou plně nebo částečně financovány z prostředků Evropské komise“:
„6. 1 Evropské logo Evropská vlajka a znak reprezentují Evropskou unii a staly se nezaměnitelným symbolem sjednocené Evropy a evropské identity.“ (Následují technické parametry.)

Tolik citace oficiálních materiálů. Připustíme-li, že zmatek v používání pojmů znak, vlajka, logo apod. může jít na vrub překladu, je i tak ve výše citovaných textech několik tvrzení, která nejsou tak zcela samozřejmá.

Dosud jsem měl za to, že Evropa, jako světadíl, je symbolizována postavou, po které byl pojmenován: – Európé, žena na hřbetě býka (jedna z účelových proměn Dia Olympského). A evropskou identitou pak je její dědictví helénisticko-křesťanskou-judaistické kultury (poslední složka šílenstvími 20. století byla minimalizována).

Ale vida, asi jsem staromódní, dnes to všechno obstará modrý pravoúhelník s tuctem hvězd do kruhu.

Co to tedy je, ta nová symbolika?
Zmíněná Pravidla užívání označení, manuál obsahující i technickou minidokumentaci, definují tři následující prvky loga EU: 1. modré pole, 2. žluté hvězdy a 3. motiv kruhu.

Ad 1 – barva pole.
Pro znaky (erby), stačí opravdu určit barvu označením modrá; pro korektní určení barvy loga je nutná definice, jak správně manuál uvádí, PANTONE a sice Reflex Blue, ve CMYKu zhruba 100 C a 100 M, tedy k nebeské modří hodně daleko, milé Zamini.

Proč byla zvolena modrá, to ve zmíněných textech nestojí. Jedno z vysvětlení může být návaznost na barvy olympijských kruhů, kde pro evropský světadíl je použita modrá, takto také barva řecké vlajky. Plášť Madony má nebesky modrou barvu, sama Panna Maria také bývá symbolizována hvězdou.

Co je však na pováženou, modrá je také základní barvou pole vlajek několika zemí v Tichomoří, např. Austrálie, Nový Zéland, kde tvoří podklad pro zobrazení souhvězdí Jižního kříže aj. Modré pole mají i vlajky některých afrických států, třeba Kongo (Zair). Úhrnem: modrá nemůže být brána jako symbolická barva výhradně evropská.

Ad 2 – hvězdy
V zemi, kde pěticípá hvězda patřila dlouhá desetiletí k ideologickému „vercajku“, je tato ikona stále ještě nositelem nejednoznačných asociací. Námitka, že bolševická hvězda byla rudá, je možno považovat za oprávněnou jen částečně, neboť ve státním znaku ČSSR tak jako na vlajce Velkého Bratra měla výraznou zlatou borduru, na vlajce Číny je pouze žlutá, tak jako na vyznamenáních nejrůznějších socialistických a leninských hrdinů.

Pěticípé hvězdy najdeme ve státní symbolice mnoha států, ať již mají levičácký původ nebo jiný, porovnejte jen vlajky Kuby a Portorika. Nelze samozřejmě ani přehlédnout použití hvězd k vyjádření spojení, společenství státu např. na vlajce USA.

Pro účel naší studie je podstatné, že nelze symbol hvězdy považovat za typicky evropský.

Ad 3 – motiv kruhu.
Nyní jde již o kombinaci tolika prvků, že naděje podobnou sestavu nalézt v oficiální symbolice by měla být malá.

Kdybychom však nebyli puntičkáři, jako jimi nebyli tvůrci loga české proeurokampagně, tak můžeme za jedno z prvních použití eurosymboliky – kolo hvězd - považovat zpodobování sv. Jana Nepomuckého. V křesťanské ikonografii lze použití hvězd nalézt častěji.

Hvězdy seřazené do různých částí kruhu najdeme ovšem na vlajkách současných států také: již zmíněná Čína, Venezuela, Tádžikistán. I některá města mají ve svém erbu zabudované eurosymboly, např. Semily, město pohřebního ruchu, v plné barevné parádě.

Bude-li mi vyčítáno, že mám srovnávat jen srovnatelné, budiž; uzavřený kruh hvězd jsem našel na těchto státních vlajkách: Dominické společenství, Mikronézie, Kapverdské ostrovy, Barma a Cookovy ostrovy. Liší se někdy barvou, někdy počtem, ale s ohledem na známý poznatek o limitované kapacitě lidského vnímání, lze kruhy s počtem hvězd větším než tři, čtyři považovat když ne za shodné, tak jistě za podobné. A podobnost není dobrým vysvědčením pro tvůrce loga.


Vlajka Barmy

Vlajka Číny

Vlajka Cookových ostrovů

Vlajka Dominického společenství

Detail vlajky Dominického společenství

Znak města Semily

Vlajka Kapverdských ostrovů

Vlajka Konga (Zair)

Vlajka Mikronézie, starší forma

Vlajka Nizozemských Antil

Vlajka Tadžikistánu

Vlajka Venezuely

Zajímavá je formulace autora stránek Euroskopu o tuctu jako symbolu úplnosti. Dvanáct je nejen v numerologii hýčkaný počet, ale za úplný (a dokonalý a věčný) je považován kruh, tak nevím. Je asi jen čirou náhodou, že v roce vzniku EU vlajky byl počet členských státu tohoto společenství zrovna dvanáct do tuctu, má to ale někdo štěstí!

Nicméně, podškrtnuto, sečteno: eunijní logo, chcete-li vlajka, ve smyslu zákona o ochranných známkách č. 174/1988 Sb. nesplňuje bez výhrad kritéria pro značky zákonem požadované. To je, a nejen v Čechách ale běžná záležitost, takže vlastně o nic nejde, proč jsem vlastně zdržoval provoz, že. Eurologo Dortmundu

Poněvadž však atmosféra okolo vstupu do EU bude houstnout, musím se zmínit ještě o jedné zajímavé tendenci, která s logem EU souvisí.
Jeden Zoro (Mstitel?) v debatě o novém logu Prahy ironicky navrhoval, aby se problém značek měst v EU řešil tak, že „navrhneme pro všechna města EU stejné Eurologo a nemusíme diskutovat“.
Ironie ochráncova není na místě, bohužel. Jsou totiž již města, která se touto cestou vydala. Například německý Dortmund. Vedle starobylého městského znaku si tamní měšťané nedávno ve veřejné soutěži navrhli i novou značku města. Nejdřív vznikla část obrazová, poté, opět ve veřejné soutěži i část slovní: “Dortmund – srdce Westfálska, pevně v Evropě“. Agentura města Dortmundu zatím nové logo Dortmundu přidáním věnce hvězd rozvinula v dortmundské eurologo.


Znak města Dortmundu

Původní nové logo Dortmundu

Dortmundské Eurologo

Centrální motiv vlajky Dominiky, papoušek v kruhu zlatozelených hvězd na rudém poli výstižně popisuje socialistické snahy mnohých eunijních komisařů podstatně lépe než neoriginální abstraktní numerologický kruh. Je to však motiv již obsazený v Karibiku. Dortmundská eurologická značka není sice tak výmluvná, za to se však již velmi blíží ještě nezaregistrované značce, kterou tímto dávám k volnému použití.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: