Cartoon animace v Autodesk Maya (4) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

Cartoon animace v Autodesk Maya (4)

17. ledna 2011, 00.00 | Minule jsme si k animaci připravili zloděje, dnes provedeme totéž s autem, tentokrát však za použití deformátorů (deformers).

Co budeme animovat?

Zatímco u zloděje byly pohyby a výrazy, které chceme animovat, poměrně jasné, protože jde o humanoidní postavu, u auta by bylo dobré si ujasnit, co a jak budeme animovat.

  • otevírání a zavírání jednotlivých částí karoserie (kapota, dveře, světla)
  • základní mimiku vyjádřenou pohybem očí
  • deformace tvaru celého auta, abychom mohli vytvořit něco jako postoje

Příprava

Začneme tím, že všechny jednotlivé části pomocí [P] připarentujeme ke karoserii. Výsledek by měl v Outlineru vypadat následovně:

Dveře, kapota a světla

Začneme tím nejjednodušším – pro otevírání a zavírání částí karoserie nebudeme potřebovat nic víc než správně nastavený pivot jednotlivých objektů. Vybereme tedy příslušnou část karoserie, aktivujeme Move Tool ([W]) a stiskneme [Insert]. Změní se vzhled manipulátoru a můžeme přesouvat Pivot dle libosti. Jakmile jsme spokojeni, opět zmáčkneme [Insert] a vrátíme se ke standardnímu Move Tool:

Alternativně můžeme tyto části animovat i pomocí Blend Shapes, stejně jako mimiku zloděje.

Oči

vyřešíme stejně jako u zloděje – budeme pohybovat celými objekty zorniček, které jsou už patentované k vyklápěcím světlům.

Deformace

Chceme, aby se celé auto dokázalo prohnout, ohnout, nahrbit a dělat podobné psí kusy – nejsnáze se nám podobné věci budou animovat pomocí deformátoru, a to konkrétně Lattice. Funguje jako virtuální klec, která obklopuje celý objekt, a změnou jejího tvaru přímo ovlivňujeme vzhled objektu, kterému je přiřazena, v našem případě to bude karoserie a k ní patentované další části. Vybereme ji a z menu Animation -> Create Deformers -> Lattice ->ico jí přiřadíme nový deformátor tohoto typu. Nastavíme následující parametry:

Nejdůležitější je nastavení Divisions, které určuje hustotu mřížky a tím pádem i míru kontroly nad modelem. Po klinutí na Apply vypadá naše auto takhle:

Deformaci můžeme nyní snadno řídit výběrem Lattice, vyvoláním Marking Menu držením RMB a zvolením Lattice Point:

Přesouváním jednotlivých vrcholů Lattice měníme tvar, například takto:


Auto vzepjaté na zadní

Poslední úpravou bude přesunutí Lattice modifikátoru do skupiny auto, což uděláme snadno tažením MMB v Outlineru:

Poznámka: pokud nějaká část objektu vystoupí z objemu Lattice, může (ale někdy nemusí) dojít k nepěkným deformacím na této vystupující části. Nejlepší by proto bylo aplikovat Lattice Deformer na auto, kterému jsem předtím otevřeli dveře a kapotu do krajních pozic, abychom si byli jisti, že pokud je otevřeme, nevystoupí z hranic Lattice.

Animace

Zkusíme si zanimovat následující situaci: auto otevře oči, zívne kapotou a "pokrčí rameny", tedy rozšíří se v horní části a posune ji nahoru.

Uložíme si scénu pod jiným názvem, abychom se k ní v případě potřeby mohli vrátit, a začneme animací světel.

Délku animace nastavíme na 135 framů (zadáme hodnotu 135 do políčka u Range Slideru). Na frame číslo 10 vložíme klávesou [S] klíč pro světla, přejdeme na frame 25, světla vyklopíme a opět nastavíme klíč. Na frame 30 vložíme klíč pro zavřenou kapotu, na frame 50 pro otevřenou a na frame 70 opět pro zavřenou.

Na frame 80 vložíme klíč pro všechny Lattice Points naší Lattice, na frame 120 taktéž. Na frame 100 vytvoříme pózu "pokrčení ramen":

Výsledné video získané opět pomocí funkce Playblast je zde:

Závěr

Dnešním pokračováním jsme konečně dokončili všechny přípravné práce a příště se můžeme plnou silou pustit do samotného animování. Představili jsme si jeden z mocných modifikátorů, a to Lattice, který je jako stvořený pro různé nepřirozené "cartoon" pohyby a deformace. Máte-li chuť a čas experimentovat, doporučuji pohrát si ještě s modifikátory Twist a Bend. Princip jejich přiřazení k objektu je stejný.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: