After Effects tutoriál: VU metr - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Design

After Effects tutoriál: VU metr

4. května 2010, 00.00 | V tomto tutoriálu si ukážeme, jak v After Effects vytvořit 3D LED indikátor úrovně audio signálu. Postup je možné využít pro After Effects Pro 6.5 a vyšší verze.

Tento návod slouží jako ukázka možnosti využití úrovně audio signálu, nejedná se o přesnou analýzu zvuku. Vytvoříme 3 kompozice led dioda zelena, led dioda zluta a led dioda cervena. Z názvu je patrné, že v nich vytvoříme základní 3 diody, ze kterých vymodelujeme stupnici.

LED diodu tvoří dva čtverce 100 x 100 px a čtyři obdélníky 100 x 20 px. Rozmístění vrstev je u všech tří kompozic stejné. Nastavení materiálu je stejné u všech vrstev. Střed modelu LED diody je 0,0,0.

Modely LED diod máme hotovy. V následující kompozici vu metr sestavíme z LED diod stupnici signálu pro levý a pravý kanál. Kompozice si pro přehlednost přejmenujeme. Nezapomeneme pro všechny kompozice LED diod zapnout Collapse Transformations.

Přídáme novou vrstvu Camera 1 a světlo Light 1. Tímto je model hotov.

aftereffects_vumetr_011.jpg

K rozsvícení LED diod použijeme průhlednost jednotlivých kompozic, jejichž hodnota bude závislá na úrovni audio signálu. Hodnoty úrovně signálu získáme jejich převedením na klíčové snímky. Na vrstvě audio.wav zvolíme Keyframe Assistant/Convert Audio to Keyframes. Automaticky se vytvoří nová vrstva Audio Amplitude, ve které je již audio signál převeden na klíčové snímky pro levý, pravý a stereo kanály.

aftereffects_vumetr_015.jpg

Zjistíme maximální hodnotu klíčových snímků, což pro nás vlastně znamená úplné rozsvícení červené diody, v našem případě je to 57.97. Jelikož chceme animovat průhlednost jednotlivých diod, která má hodnoty 0-100, potřebujeme naši maximální hodnotu (pro zjednodušení budeme používat hodnotu 50) mít na hodnotě 100.

aftereffects_vumetr_016.jpg

K tomu slouží expression linear(t, tMin, tMax, value1, value2). Znamená, že vstupní hodnota t v rozsahu tMin a tMax bude na výstupu přepočítána na rozsah hodnot value1 a value2. Pro Slider u levého a pravého kanálů vložíme expression linear(value,0,50,0,100). Jak je patrné z obrázku, vstupní hodnota value (je brána aktuální hodnota klíčového snímku – modrý graf) v rozsahu 0-50 je přepočítána na výstupní hodnoty v rozsahu 0-100 (např. vstupní hodnota 25 bude na výstupu 50 – červený graf). Hodnoty klíčových snímků máme nyní v rozmezí 0-100 a použijeme je ke kontrole průhlednosti LED diod opět za pomoci expressions.

aftereffects_vumetr_017.jpg

V kompozicích LED diod vložíme expressions pro Opacity. Příklad pro levou LED diodu 1: t=thisComp.layer("Audio Amplitude").effect("Left Channel")("Slider"); linear(t,0,10,0,100);. Proměnná t je výstupní hodnota levého kanálu (0-100) ovšem jen v rozmezí 0-10 (máme 10 LED diod proto je signál rozdělen na 10 úrovní, 0-10 minimum 90-100 maximum) a tato hodnota je převedena na výstupní úroveň průhlednosti 0-100. LED dioda 2 má vstupní rozsah 10-20, LED dioda 3 má vstupní rozsah 20-30 atd. Výstupní hodnoty jsou vždy stejné v rozsahu 0-100.

aftereffects_vumetr_018.jpg

VU metr je hotov. Úrovně audio signálu se samozřejmě dají použít k ovládání jakéhokoli animovatelného parametru, např. ke změně barvy nebo velikosti.

Projekt ke stažení
Výsledné video

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: