Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Apple
Přehled kompatibility aplikací se Snow Leopardem
23. září 2009, 00.00 | Web MacInTouch zveřejnil seznam kompatibility mnoha aplikací s Mac OS X 10.6 Snow Leopard.
Blatenský fotofestival organizuje fotoklub Blatná, který se může chlubit již více než 50letou historií. První ročník uvedeného fotofestivalu se konal v roce 2006 a zanechal po sobě více než dobré ohlasy. Zúčastnil se ho mimo jiné i nestor české dokumentární fotografie Jindřich Štreit a tak se nelze divit, že tato akce už hned napoprvé rázně odstranila „stigma“ bezvýznamné regionální akce.
V dalších ročnících se na Blatenském fotofestivalu objevily další významné osobnosti současné fotografie, jakými jsou například Dagmar Hochová, Tomáš Bican, Pavel Dias, Tomáš Pospěch, Taras Kusčynskij, Dana Kyndrová, Ondřej Staněk a další. Na letošní ročník fotofestivalu, přislíbili účast další známí fotografové - Miro Švolík, Miroslav Němeček a Vladimír Židlický.
Fotografické akce proběhnou v Blatné na pěti místech - v malebných prostorách zámku Blatná, v blatenskému muzeu, v „Kaplance“ a v „Sokolovně" (více viz mapka níže). Celkem budou na uvedeném festivalu k vidění fotografické práce od 13 autorů. Všechny vystavené fotografie budou nějakým způsobem reflektovat téma „WOMAN“, které dává díky své víceznačnosti široký prostor pro různá tvůrčí zpracování.
Jak jsme již v úvodu předestřeli, uvedený festival má kromě své výstavní funkce také další významný rozměr, který spočívá v možnostech setkání se velkého množství různě oborově zaměřených fotografů a studentů fotografických škol. Domácí atmosféra fotofestivalu přímo vybízí k nejrůznějším diskuzím a fotografickým polemikám, které budou zpestřeny i několika zajímavými přednáškami z oboru.
Letošní ročník Blatenského festivalu se uskuteční tento víkend 26. a 27.9. 2009 v Blatné na Strakonicku. Více informací o Blatenském festivalu můžete nalézt níže v tiskové zprávě nebo na jeho webových stránkách www.fotofestival.cz. Dodejme, že jedním z mediálních partnerů Blatenského fotofestivalu je i IDIF.
Zdroj: Tisková zpráva
2- Městské muzeum
3- Kaplanka
4- Zámek Blatná
5- Sokolovna
Tisková zpráva:
Proběhne 4. ROČNÍK BLATENSKÉHO FOTOFESTIVALU
V roce 2006 fotoklub KAMFO Blatná oslavil své 50. výročí od založení. V té době se členové fotoklubu rozhodli pro uspořádání prvního ročníku Blatenského fotofestivalu dokumentární fotografie. Již tehdy se podařilo organizátorům zajistit nejen osobní účast, ale i výstavu a přednášku přední české osobnosti dokumentární fotografie a to docenta Jindřicha Štreita. Ale nejen on byl slibným příslibem pro kvalitu víkendového vyvrcholení této akce. Výstava blatenské osobnosti Kamily Berndorffové – Indické elementy, které se osobně účastnil i Indický velvyslanec byl dalším slibným pokračováním prvního ročníku, jež byl navázán v následujícím roce ročníkem druhým.
Téma zůstalo stejné. Jména jako Dagmar Hochová, Pavel Dias, Tomáš Pospěch, Tomáš Bican zajisté svou zvučností zajistila neméně kvalitní zážitek jako v roce předešlém. Bylo možné i rozšířit expozice o další prostory a to otevřenou scénu, která byla poskytnuta všem zájemcům o fotografii, ať již studujícím nebo těm, kterým se prostě fotografie jen líbí jako předmět sebevyjádření a byli vybráni porotou složenou z jednotlivých členů fotoklubu KAMFO Blatná.
V loňském roce již došlo ke změně tématu a tím byla Žena ve fotografii. Opět a po roce znovu - výstavy, přednášky, setkání s autory, Otevřená scéna. A jaká významná jména zazněla tentokrát? Například Taras Kusčynskij, Dana Kyndrová, Věra Stuchelová, Sylva Francová, Ondřej Staněk......
V letošním roce jsme se rozhodli pro téma WOMAN. To, jak si každý téma letošního ročníku vysvětlí již záleží v této chvíli jen na Vás. Každopádně je znovu připraven program (viz níže), ze kterého si zajisté vybere snad každý, jehož fotografie oslovila a rád stráví víkend nad "alchymií získávání a uchování obrazů za pomocí specifických reakcí na světlo"...
Čtvrtý ročník Blatenského fotofestivalu by se nepodařilo zrealizovat, pokud bychom nenašli v soukromém sektoru partnery a sponzory, jež nám pomohli s financováním velké části této akce (viz odkaz Sponzoři). Samozřejmě patří velké díky i Městu Blatná a Městskému úřadu Oddělení kultury.
FOTOFESTIVALOVÉ NOVINY
4. ROČNÍK BLATENSKÉHO FOTOFESTIVALU WOMAN
26. – 27. 9. 2009
Informační centrum pro fotofestival: J.P.Koubka 6
VÝSTAVY:
MĚSTSKÉ MUZEUM
Miloslav STIBOR – Anima (15.9.-18.10.)
Příroda, památky a lidé v jižních Čechách na starých fotografiích
(26.9.-18.10.2009)
ZÁMEK BLATNÁ
Miro ŠVOLÍK – Od zrodu až do smrti Rejtův palác (26.-27.9.)
Vladimír ŽIDLICKÝ - Fotografie 2007-2009, Rytířský sál Bavorovského paláce (26.9-27.9.)
Miroslav NĚMEČEK – Modly, Bavorovský palác - přízemí (26.9.-27.9.)
J. P. Koubka 6 - Otevřená scéna (26.-27.9.)
Jonáš Richter
Kaplanka - Otevřená scéna (26.-27.9.)
Martina ŘEDINOVÁ
Jiří FRANC
Sokolovna Blatná - Otevřená scéna
Markéta HRITZOVÁ
Kamila BERNDORFFOVÁ
Jan KHür
Tomáš Klepal
Sylwia Nikko Biernacka
Eva Stanovská
Magda Veselá
Michal Dvořák
Otevřeno: 26. – 27. 9. 2008: 9 – 17 hodin, v Městském muzeu pauza 12 – 13 hod Ve dnech mimo festival: Městské muzeum: ÚT – PÁ, NE: 9 – 12, 13 – 16 Hod
PROGRAM FOTOFESTIVALU
Sobota – 26. 9. 2009
10:00 – Městské muzeum (II.patro)– Setkání na výstavě Miloslava Stibora
11:00 – J.P.Koubka 6 – Setkání s Jonášem Richterem
11:30 - Kaplanka – Setkání s Markétou Ředinovou a Jiřím Francem
14:00 – Zámek – Rytířský sál – Setkání s Vladimírem Židlickým
15:00 – Zámek – Rejtův palác – Setkání s Miro Švolíkem
16:00 – Zámek – Bavorovský palác – Setkání s Miroslavem Němečkem
18:00 – Sokolovna (kinosál) – přednáška Vladimíra Židlického: „Současné trendy ve fotografii z mého pohledu“
10:00 – 18:00 – Kaplanka – MBM Milan Žíla – Setkání s vínem
Během dne hudbou a zpěvem doprovází Pepa Nos
Neděle – 27. 9. 2009
10:30 – Sokolovna Blatná (kinosál) - Přednáška Miro Švolíka - prezentace „Muž a žena“ a „Jihočeský výlov“
13:30 – Sokolovna Blatná (kinosál) – Setkání s fotografy z Otevřené scény: Markéta Hritzová, Kamila Berndorffová, Jan Khür, Tomáš Klepal, Sylwia Nikko Biernacka, Eva Stanovská, Magda Veselá, Michal Dvořák
14:30 – Sokolovna Blatná (kinosál) – Přednáška Markéty Kubačákové „Přesahy fotografie“
15:30 – Diskuze a volná projekce
10:00 – 16:00 – Kaplanka – MBM Milan Žíla – Setkání s vínem
Během dne hudbou a zpěvem doprovází Pepa Nos
Vstupné dobrovolné
PŘEDSTAVUJEME
Miloslav Stibor
PaedDr. Miloslav Stibor, narozený roku 1927 v Olomouci, člen Unie výtvarných umělců, Asociace fotografů, nositel mezinárodního fotografického titulu MFIAP (Maître de la Fédération Internationale de I´Art Photographique). Realizoval na 150 samostatných a zúčastnil se 450 kolektivních výstav v České republice a zejména v zahraničí. Ve své dřívější funkci ředitele Základní umělecké školy prosazoval zavedení fotografie jako samostatného oboru na těchto školách, působil jako lektor a člen mnoha mezinárodních fotografických porot. Převážná část jeho díla je věnována figurální fotografii, kterou uplatňuje jak v komorním měřítku, tak v rozměrných panó na výzdobu společenských místností. Dominantní jsou zejména akty inspirované ženskými postavami staré řecké mytologie. (výňatek z textu Ludvíka Barana)
Miro Švolík
Miro Švolík se narodil v roce 1960 ve Zlatých Moravcích v tehdejším Československu. Na Slovensku stačil ještě vystudovat Střední umělecko-průmyslovou školu, ale v roce 1981 již začal v Praze studovat FAMU (umělecká fotografie). Stal se jedním z nejvýraznějších představitelů tzv. Slovenské nové vlny, která v 80. letech 20. století významně ovlivnila českou fotografickou scénu zejména tím, že do tehdejší tvorby vnesla nové neotřelé způsoby vyjadřování, zejména hravost, divadelnost, inscenovanost příběhů, vkusné a vtipné využití metafory i nové úhly záběrů. (výňatek z textu Pavla Štěrby)
Vladimír Židlický
Vladimír Židlický (1945), absolvent katedry umělecké fotografie FAMU a dlouhá léta rovněž pedagog, je významným představitelem evropského umění. Jeho práce je známější v cizině než u nás. Prosadil se zejména ve Francii, Belgii nebo Holandsku... Vystavoval v prestižních galeriích a muzeích západní Evropy či USA. Bývá uváděn nejen samostatně, nýbrž také v důležitých přehlídkách spolu s osobnostmi světového ohlasu. Opíral-li se Židlický bezmála čtyři dekády o syrovost média, potom v posledních letech techniku výrazně proměnil. (výňatek z textu Josefa Mouchy)
Miroslav Němeček
Miroslav Němeček se narodil v roce 1964 v Táboře, je absolventem magisterského studia na Institutu tvůrčí fotografie SU v Opavě (2003). Od roku 2001 je majitelem, provozovatelem a vedoucím lektorem Školy kreativní fotografie v Praze. Je fotografem na volné noze se zaměřením na konceptuální a dokumentární tvorbu (např. Rodinka, 1998; Dívky2000, 2000; Schody do nebe, 2002; Cestující, 2003; Hlavní nádraží aneb Konec starých časů, 2008). Jako člen poroty je činný v soutěži Fotograf roku časopisu Foto-Video. Spoluprovozuje Fotogalerii Juliska, kde působí rovněž jako kurátor.
Markéta Hritzová
Absolventka SPŠ sdělovací techniky v Panské – obraz a zvuk, Hradecké fotografické konzervatoře a Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Slezské univerzity v Opavě (bakalářské studium). Byla kurátorkou výstavního projektu „Tělo jako nástroj“. Pracuje jako fotografka a grafička na volné noze (fotografuje pro www.partypeople.cz a L-BANDS). Více na www.makistyle.net.
Kamila Berndorffová
V létě žije v Blatné, v zimě v Indii, kde cestuje a fotografuje. Na téma Indie publikuje v různých časopisech. Vedle dokumentu (Sýrie, Jeruzalém, Miliarda indických očí, Indické elementy, Moje Indie) se věnuje i dětskému portrétu (Arletiny barevné sny). Má za sebou řadu samostatných výstav. Pravidelně vystavuje na Czech Press Photo, (v roce 2007 získala 3. místo).
Jan Khür
Fotografii studuje od roku 2005 na SUPŠ Sv. Anežky České v Českém Krumlově pod vedením profesorů MgA. Zdeňka Stolbenka, MgA. Jana Mahra a Michala Tůmy, právě díky nim mohl vzniknout tento soubor. V roce 2009 nastupuje na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, obor Reklamní fotografie.
Tomáš Klepal
Programátor a grafik, studiu fotografie a fotografické tvorbě se věnuje ve svém volném čase. Dokončuje bakalářské studium na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Z fotografických témat ho nejvíce zajímá subjektivně viděná architektura a krajina, případně světelně zajímavé obrazy blížící se abstrakci. V poslední době fotí prakticky jenom digitálním fotoaparátem a s oblibou využívá možností dodatečných počítačových úprav.
Sylwia Nikko Biernacka
Nezávislá fotografka, absolventka studia kultury v Poznani, nyní studentka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vede nadaci a workshop „Machina Fotografika“. Vystavovala v Polsku i v zahraničí, své práce publikovala v tisku (Polityka, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny) a v knihách. Www.machinafotografika.pl
Jonáš Richter
Student Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se věnuje především velmi subjektivnímu dokumentu, který však neváhá kombinovat s digitálně upravovanými snímky nebo záběry skládat do koláží. Mimo jiné se věnuje také experimentální hudbě a videoartu. Společně se svým otcem ve skupině Richter & syn, pravidelně koncertuje a vytváří i pozoruhodné audiovizuální představení.Eva Stanovská
Pochází z Pardubic, v současné době žije kousek od Pardubic, ve vsi jménem Dřenice. Oborem jejího zaměstnání je IT. Fotografii se věnuje ve svém volném čase. Je absolventkou Hradecké fotografické konzervatoře a členkou pardubického fotoklubu Alfa.
Magda Veselá
Narozena v roce 1978. Vystudovala DAMU Praha - obor dramatická výchova, kterou učí na ZUŠ. V současnosti studuje Etopedii na Univerzitě Palackého v Olomouci a Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. S fotoaparátem nejčastěji sleduje svoje blízké, přičemž výsledkem jsou snímky spojující subjektivní dokument s inscenovanou fotografií.
Michal Dvořák
V současné době žije a pracuje v Blatné jako laborant Kodak expresu. Díky svému povolání se mohl v roce 2008 zúčastnit expedice Náhorní Karabach, ze kterého pochází soubor Wo-man of Karabach. Soubor dosud nebyl publikován ani vystavován.
Jako doprovodné výstavy menšího rozsahu (fotografie nejsou v katalogu) jsou v rámci Otevřené scény Blatenského fotofestivalu vystaveny práce Martiny Ředinové a Jiřího France z Blatné.
Blatenský fotofestival dále doprovází výstava historických fotografií s názvem Příroda, památky a lidé v jižních Čechách na starých fotografiích. Státní okresní archiv České Budějovice uchovává ve svých sbírkách mimo jiné poměrně rozsáhlý soubor skleněných negativů s různými náměty. Nacházejí se zde i četné snímky jihočeských měst, vesnic, hradů, zámků nebo částí krajiny, pořízené někdy na počátku 20. století.
Pořadatelé fotofestivalu: Fotoklub KAMFO Blatná, Městské muzeum Blatná, Městský úřad Blatná – oddělení kultury.
Děkujeme všem sponzorům a partnerům: Město Blatná, Zámek Blatná, MBM Milan Žíla, MAKO Blatná, Blatenská ryba, s. r. o., Blatenské listy, Ivana a Libor Mertlovi, PNEU Spálenský, IDIF -Institut digitální fotografie – www.idif.cz; Škola kreativní fotografie -www.NaucteseFotit.cz
Více informací naleznete na webové stránce www.fotofestival.cz.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024