ONI : konečně nová hra od Bungie! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

ONI : konečně nová hra od Bungie!

3. ledna 2001, 00.00 | Po dlouhém, předlouhém čekání se opět o slovo hlásí Bungie, a demo ONI vypadá dost dobře! 3D akce v japonském stylu se opravdu povedla a doslova rozhýbe váš Mac!

Digitální fotografie v roce 2000 zažila asi nejlepší sezónu ve své historii. Zájem zákazníků prudce stoupá, objemy prodejů výrazně rostou a kvalita fotoaparátů a poskytovaných služeb také roste. Projděme si rok 2000 s tím, že pojmenujeme trendy, které lze v tomto období vysledovat. Je velice pravděpodobné, že většina z nich bude pokračovat i v roce letošním, takže se neuškodí poučit z blízké minulosti.

Třímiliónový start
Rok 2000 začal pro digitální fotografii dalším významným skokem v rozlišení. Těsně před výstavami PMA 2000 a CeBIT 2000 byla představena skoro desítka digitálních fotoaparátů s rozlišením 3,34 mil. bodů. Pořadí, v jakém na nový trh vstupovaly jednotlivé značky, není vůbec důležité, protože všichni výrobci svorně využili snímač 3,34 Mp společnosti Sony, který se tak během velmi krátké doby stal velice úspěšným výrobkem. Během jara všichni významní výrobci uvedli alespoň jeden model digitálního fotoaparátu s tímto rozlišením a co víc - několik fotoaparátů s tímto rozlišením se koncem jara objevilo i na našem trhu.
Význam 3 mil. bodů se posléze ukázal být možná více psychologický než technický, protože kvalita fotografií pořízených některými horšími modely s rozlišením 3Mp nebyla o nic lepší než fotografie pořízené kvalitním 2Mp fotoaparátem po patřičném zvětšení. Přesto trh zareagoval na překročení hranice tří miliónů bodů výrazným oživením jak v zahraničí, tak i u nás.

Semi-profesionální sféra
Rok 2000 přinesl významný posun nejen v oblasti amatérské digitální fotografie, ale i na dolním konci profesionální sféry. Pokud v roce 1999 v této oblasti jednoznačně dominoval Kodak s řadou DCS, tak v roce 2000 se situace mění. Kodak si sice zřejmě udržel pozici jedničky v prodejích, ale nástup konkurence byl opravdu nevídaně razantní. Poté, co se konečně začal prodávat Nikon D1, sice opadl mediální zájem o tento produkt, ale vzápětí se vynořily Fuji FinePix S1 Pro a hlavně Canon EOS D30, který se stal dalším předmětem nejrůznějších spekulací, očekávání i pomluv. Důvod je prostý, mnoho zákazníků touží po cenově přístupné zrcadlovce profesionálních kvalit a nabídka v této oblasti výrazně pokulhává za poptávkou. Navíc například jmenovaný Canon D30 byl poprvé prezentován na jarním CeBITu a do dneška jsou jeho dodávky výrazně limitovány a dostupnost na trhu je sporná. Navíc do oblasti semi-profesionální či profesionální digitální techniky se vrhají postupně i další společnosti, z nichž můžeme jmenovat například Pentax.
A co z toho plyne? V roce 2001 se dá předpokládat silný konkurenční boj v této oblasti. Většina významných výrobců nabídla svojí alternativu a pak nevyhnutelně dojde na snižování cen, což potěší zejména potenciální kupce.

Podzimní 4Mp
Rozlišení je hlavním tahounem vývoje v digitální fotografii. Přestože pouze částečně ovlivňuje kvalitu fotografií, je marketingově velice zajímavé svou snadnou prezentovatelností. Hranici 4mil. bodů poprvé v amatérské třídě překročila společnost Fuji se svým SuperCCD prvkem. Bohužel po úvodním nadšení musela přiznat, že fyzické rozlišení snímačů je výrazně menší a bez ohledu na kvalitu těchto snímačů se chvály odborné veřejnosti nedočkala.
Opravdovým pokořitelem se tedy stal až fotoaparát Olympus E-10, jehož skvělé parametry trochu kazí pouze hodně vysoká cena, u které je otázkou, zda patří stále do amatérské sféry. Přestože nikdo jiný se zatím nepustil do boje o metu 4Mp, mám pro vás velmi dobrou zprávu. Podle předních výrobců CCD snímačů bude rok 2001 patřit rozlišení 5mil. bodů, tedy ještě o stupínek vyššímu, než se původně očekávalo. Kromě Sony nabídne v této oblasti řešení minimálně koncern Matsushita a s největší pravděpodobností i Sharp. Kodak a Siemens již delší dobu vyrábějí snímače s rozlišením 6Mp pro profesionální fotoaparáty, takže bude pouze otázkou, jak se bude vyvíjet jejich cena.

Ultrazoom a ultrasvětelnost
Nejen rozlišením je digitální fotografie živa, takže rok 2000 znamenal významný posun i v oblasti objektivů, o kterých se do té doby příliš nemluvilo. Výrobci se soustředili na dva klíčové parametry optických soustav. Tím prvním, ve kterém zaznamenali výrazný posun, je světelnost. Celá řada výrobců v roce 2000 nabídla modely se světelností F2.0. Nejpopulárnější v této oblasti byl objektiv společnosti Canon, který byl použit v celé řadě fotoaparátů jiných značek.
Na konci roku 2000 dokonce Olympus oznámil modely fotoaparátů s objektivy o světelnosti F1.8, což znamená pro digitální fotografii opravdu velice dobré postavení ve srovnání s klasickou fototechnikou. Ruku v ruce se světelností roste i kvalita optických soustav, takže objektivy používané u špičkových amatérských digitálních fotoaparátů patří jednoznačně do hi-tech sféry.
Kromě světelnosti byla pokořena další důležitá psychologická bariéra. Všechny amatérské digitální fotoaparáty jsou vybaveny fixním objektivem, který lze maximálně doplnit předsádkovými čočkami. To ve spojení s faktem, že výrobci až do roku 2000 nabízeli v podstatě maximálně 3x optický zoom, znamenalo určitý, poměrně významný, limit pro digitální fotografii. V roce 2000 přišla na trh celá řada fotoaparátů kategorie ultrazoom. Jedná se o objektivy s 6x, 8x či 10x optickým zvětšením od společností Casio, Fuji, Olympus, Sony a dalších.
V roce 2001 se dá jednoznačně očekávat další rozšiřování nabídky produktů v této oblasti. Protože implementace výměnných objektivů zatím stále představuje cenově neúnosné, budou ultrazoomy jediným řešením dostupným v cenové hladině pod 100.000Kč.

Photokina 2000
Na závěr nelze opomenout nejvýznamnější akci loňského roku, kterou byla jednoznačně photokina. Ta díky dvouletému cyklu dobře dokumentuje vývoj a trendy v oblasti fotografické techniky. Ročník 2000 zcela nezpochybnitelně ukázal, že digitální technologie pronikla do všech oblastí fotografické techniky a její pozici je již neotřesitelná. Žádný soudný pozorovatel nemůže očekávat zánik klasické fotografické techniky, ale většina důležitých světových výrobců již v roce 2000 dala jasně najevo, že s digitální technikou počítá a považuje ji za nejperspektivnější odvětví.
I nejkonzervativnější výrobci profesionální fotografické techniky předvedli minimálně prototypy fotoaparátů na digitální bázi. Postupná digitalizace je prostě nevyhnutelná a klasická technika si udrží svoje postavení pouze v těch oblastech, ve kterých může využít svých specifik.

Jaký byl rok 2000?
Ani nejsmělejší prognostici neočekávali tak bouřlivý vývoj zájmu o digitální fotografii. Přestože počty prodaných digitálních fotoaparátů nepřekročily očekávání, zájem veřejnosti o nový směr fotografie rozhodně překonal očekávání. Mnoho výrobců hlásí, že z finančního hlediska digitální technika dosáhla srovnatelných výsledků jako klasická. V počtu prodaných fotoaparátů zatím k podobnému vývoji nedošlo, ale jak výrobci, tak i uživatelé mohou být s rokem 2000 rozhodně spokojeni.

Jaký bude rok 2001?
Je těžké předvídat vývoj v tak dynamickém oboru, jakým je digitální fotografie. Jisté je, že opět poroste rozlišení, kapacita pamětí i celkový uživatelský komfort. S největší pravděpodobností ani v roce 2001 nedojde k výraznému snížení cen digitálních fotoaparátů. Při zachování cenových hladin však poroste kvalita nabízených modelů, takže ani uživatelé nepřijdou zkrátka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Apple  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: