Byl to dobrý rok - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

Byl to dobrý rok

31. prosince 2000, 00.00 | Navzdory některým potížím vstupuje Apple do nového tisíciletí pevným krokem a s jasnou vizí. Jaký byl jablečný rok 2000?

Řada profesionálních fotografů jen velmi těžko hledá cestu k digitální fotografii. Pokud se již nějaký profesionální fotograf nebo fotoreportér rozhodne pracovat digitálně, jen málo kdy je ochoten přistoupit na ztrátovou kompresi formátu JPEG. Proto se stal tak oblíbeným formát RAW-TIFF, tedy úsporná varianta starého dobrého a nekomprimovaného TIFFu. RAW verze zabere pouze třetinu místa v paměti fotoaparátu a přitom neztratí ani vlásek na kvalitě. Jedinou nevýhodou je skutečnost, že RAW formát je typ od typu fotoaparátu jiný, a proto je těžké jej distribuovat či zpracovávat.

Bohatou zkušenost s RAW formátem má společnost Kodak, která jej používá již dlouhá léta u svých profesionálních fotoaparátů Kodak DCS. Dlouhá léta uživatelé těchto fotoaparátů museli fotografie před předáním či zpracováním konvertovat ve speciálním plug-inu na Macintoshi nebo pomocí TWAIN ovladače pod Windows. To mělo své nesporné výhody i nevýhody. Nově konečně přichází i speciální aplikace, která nabízí zhruba stejný komfort jako moduly. Ta je v některých případech výrazně pohodlnějším nástrojem. Ptáte se proč?

Představte si situaci, kdy máte před sebou hard disk, který jste právě vyndali z fotoaparátu a je na něm řekněme 150 fotografií v RAW formátu. Je samozřejmé, že si všechny vypálíte na CD a uložíte do archívu, ale potřebujete rychle najít jednu nejlepší a zkonvertovanou do standardního TIFFu odeslat třeba do redakce. Jste fotograf, takže Adobe Photoshop možná ani nemáte, nebo jej zrovna 100% neovládáte. V takovém případě je otevření zbytečně komplikovaného grafického editoru pouze mezikrokem ke vstupu do ovladačů. V nich si najdete jednu fotografii, kterou musíte nejprve přenést do grafického programu a následně ji uložit. Samostatná aplikace celý proces v tomto případě zjednodušuje.

DCS Photo Desk 1.0
Takto se jmenuje nová aplikace, kterou si mohou všichni uživatelé fotoaparátů Kodak DCS bezplatně stáhnout z webu. Její rozhraní je v podstatě velice podobné tomu, na co jsou uživatelé zvyklí z původních modulů. Fotograf může rychle procházet mezi náhledy, či u vybraných fotografií pracovat v plném rozlišení. K dispozici je celá řada nástrojů těžících z doplňkových informací obsažených v RAW formátu. Zde je výpis nejdůležitějších:

  • základní manipulace se soubory fotografií: kopírování, přejmenovávání a katalogizace.
  • základní úpravy snímků: rotace, otáčení, ořezávání, doostřování a redukce šumu
  • rozšířené korekční funkce: balance barev, kompenzace expozice, úprava jasu, kontrastu apod.
  • schopnost zpracovat GPS informace, doplnit snímky o popis ve tvaru IPTC-NAA a čtení doplňkových informací uložených fotoaparátem
  • rychlý export do JPEGu, TIFFu či otevření do libovolné aplikace
  • rychlé zobrazování snímků v měřítku 10-200%

Jak je patrné z popisu, DCS Photo Desk si nedělá ambice stát se grafickým editorem. Bylo by to také zcela zbytečné. Nabízí funkce nutné ke snadnému nalezení vhodné fotografie v archívu, její základní korekci a rychlému exportu. To je přesně to, co se s původními moduly dělalo zbytečně komplikovaně.

Hodnocení
DCS Photo Desk 1.0 je teoreticky možné stáhnout z Internetu. Prakticky je trochu problém dostat se na přetížený FTP server Kodaku, ale za tu snahu to stojí. K dispozici je verze jak pro Windows, tak pro MacOS. Jedinou nevýhodu vidím v absenci starších modelů DCS fotoaparátů. Naše stará dobrá DCS 420 v seznamu podporovaných modelů chybí, takže jsme testovali pouze se snímky z DCS 330. Podporovány jsou řady 3xx, 5xx a 6xx.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Apple  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: