Apple PowerBook G4 Titanium přichází! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Apple

Apple PowerBook G4 Titanium přichází!

10. ledna 2001, 00.00 | Neuvěřitelně tenký, výkonný a vybavený je nový přenosný počítač značky Apple. Co všechno se podařilo vměstnat do jednopalcového notebooku?

O serverech, kde se dají nalézt písma volně ke stažení, se již na Grafice psalo. Jelikož ale některé servery změnily adresu nebo zmizely úplně a objevily se nové, přinášíme vám aktualizovaný pohled na české stránky s volnými písmy. Víte-li o dalších námi opomenutých stránkách, dejte nám, prosím, vědět. Chybějící odkazy zvěřejníme v závěrečném díle miniseriálu.

Donar — graficky i obsahově zcela odpudivá stránka. Autor nemá doslova co nabídnout, stránka byla vytvořena zřejmě jen k ukojení vlastní potřeby kreativity při minimální dávce talentu či jako důkaz kamarádům „už také umím HTML“; v praxi to mj. znamená spousty odpudivých obrázků, které zpomalují načítání. Z hlediska zaměření našeho serveru je zřejmě nejpodstatnější odkaz http://donar.bhnet.cz/fonts.htm, bohužel však pouze zřejmě. Autor si libuje v nejrůznějších „rádoby dobře rukou napsaných skriptech“ a „gotických písmech“: výsledkem jsou nepoužitelná, nepoužitelná a zase nepoužitelná písma. Navíc, jak dodává autor, „u drtive vetsiny fontu bohuzel chybi znaky s ceskou diakritikou (pro blby s hackama a carkama).“ Je evidentní, že podobná písma si stáhne pouze podobně založený „kreativní duch“.

Lege Artis — na této adrese je celá další řada odkazů zaměřených na typografii. http://lege.cz/typo/typouvod.htm obsahuje různá postesknutí i nadšení nad možnostmi sazby díky masovému nástupu počítačů; také je zde prostor pro prezentaci typografa a novodobého „lijce“ Františka Štorma, ať už jeho tvorby nebo spíše osvětovou činnost. Desítky TrueType fontů jsou k mání na adrese http://lege.cz/typo/fonty.htm, ale jak by se dalo čekat, jde spíše o volně distribuovatelné sady ornamentů (potřebuje někdo sázet „kočkama“?!). Celkový dojem: nic nového pod sluncem, ale pro dobrý začátek pro orientaci v problematice DTP.

Webmánie.CZ — Český server nabízí zdarma vše, co potřebujete pro tvorbu ne příliš kreativních webových stránek. Písma, pozadí, tlačítka... I když publicista Pavel Koutský ve svém článku uvádí, že „všechny stránky jsou obdařeny velice pěkným designem“ a že „autorka má evidentně vřelý vztah k tvorbě grafiky na počítači. Toho si můžete všimnout na celé stránce, ale na stránce s fonty je to opravdu skvost“, nemohu s těmito tvrzeními souhlasit. Skutečně nevím, co skvostného zde Koutský vidí. Stránka je nejen, jako ostatní, ošklivá (možná ještě ošklivější, efektu dociluje růžovým pozadím), ale fonty zde k nalezení jsou prostě otřesné a pochopitelně pouze ve formátu .ttf (o jiných formátech a platformách asi nikdy neslyšela). Nedoporučuji k nahlédnutí: Server již jen svou podobou vede ke špatnému vkusu budoucího webdesignéra a i obsah tomu razantně napomáhá.

České fonty — na této graficky odstrašující stránce si můžete stáhnout 200 českých fontů spakovaných ve WinZipu (celkem 9 Mb). Dále je tu dalších 200 fontů rozdělených na symboly a unicodové. Pochopitelně jen pro uživatele OS Windows. Grafická úprava stránky je průměrná, mezi servery s nabídkou volných písem však svou jednoduchostí vyniká.

Československé sdružení uživatelů TeXu — Dle vyjádření správců webserveru je „posláním sdružení vytvářet předpoklady pro všestranné využívání a další rozvoj jazyka počítačové typografie TeX a příbuzného programového vybavení pro stolní tisk, zejména mezi českými a slovenskými uživateli.“ Co dodat? Snad jen, že stránka není přitažlivá (ostatně jako pracovní prostředí, ve kterém se uživatelé Texu denně pohybují :-), ale pokud by se někdo cítil unaven sazbou knih v Quarku či PageMakeru, a chtěl by něco, kde se může zároveň i programátorsky vyřádit, je tato stránka to pravé. Jsou zde písma (ovšem pouze pro TeX), návody, software, manuály, tipy, odkazy na jiné odkazy a tipy :-), kontakty na uživatele. Co více si může novopečený „Texnař“ přát?

Fontmánia — na rozdíl od výše zmíněné „webmánie“ je tato „maniakální“ stránka o krok dále, a to nejen v designu. Autor bere svoje poslání na Zemi celkem vážně, a proto svou stránku i poměrně často aktualizuje a předělává. „Technooptimistická“ úvodní stránka dává najevo, co se bude dít i po vstupu do temnějších zákoutí této stránky, ale příliš užitečných informací zde nenajdete. Fonty jsou sice určeny českým uživatelům, ale češtinou neoplývají. Po pečlivém hledání se však pár použitelných fontů (snad jako titulek nějaké zvrácené stránky) najde. Obsahuje zhruba deset dalších odkazů na rozsáhlejší zahraniční (proto i možná pomalejší) archivy.

Příští díl bude věnován serverům s volnými prvky pro tvorbu webových stránek. Autor uvítá vaše doporučení na dobré adresy. Rovněž rád přijme i vaše doplnění tohoto článku, která uveřejní v závěrečném díle miniseriálu o volných zdrojích na českém internetu.

Děkuji za vydatnou a nezištnou spolupráci na článku panu .

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Apple  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: