Laubwerk, synonymum pro zalesněné scény - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


3dscena

Laubwerk, synonymum pro zalesněné scény

29. května 2014, 14.32 | Jste architekt a potřebujete své scény oživit organickou stafáží? Máte mnoho možností. Můžeme zvolit klasické modelování, specializované nástroje či řešení a nebo kvalitní knihovny. A pokud je taková knihovna přímo integrovaná do vaší aplikace, je to ještě o něco snazší. Laubwerk je možná řešením právě pro vás. Laubwerk není jen knihovna, je to také poměrně sofistikovaně pojatý plugin. Pojďme se na něj podrobněji podívat...

Laubwerk?

 

Ach ano, Laubwerk. Jak jsme již napsali v úvodu, máme mnoho možností kterak zalesnit své scény. Mimo zmíněného modelování můžeme použít i nějkaý ten plugin. Kupříkladu starý známý Xfrog a nebo DPIT. I když dnes se to DPIT nejmenuje a Samir to přejmenoval na NAVIÉ Plants. Dalším řešením může být Stand Alone aplikace SpeedTree.

 

Všechna tato řešení sice více či méně nabízejí různé knihovny, ale přesto jsou to hlavně samostatné tvůrčí nástroje. Laubwerk jde na vše zcela jinak. Nabízí ve své podstatě pouze knihovny, jejichž objekty můžeme různě upravovat a editovat pomocí speciálního pluginu nativně přpraveného pro CINEMU 4D a případně, s obdobnými možnostmi, pro 3ds Max.

 

Jak k tomu přijdu...

 

Koupí, samozřejmě. Nechme ale hloupých vtipů. Stránky Laubwerk nalezneme zde:

 

http://www.laubwerk.com/

 

....a samostaný plugin nehledejte. Vše je distribuováno v rámci zmíněných knihoven. Jakoukoliv knihovnu si můžete zakoupit ve store a v rámci této knihovny nainstalujete i plugin, kterým ji budete ovládat.

 

Knihovny: http://www.laubwerk.com/store/

 

Mimochodem, doporučuji si stáhnout případně free Kit, který obsahuje dva stromy/ukázky a podle nich se rozhodnout...

 

Instalátor je poměrně inteligentní, dostanete na výběr, pro kterou verzi CINEMY 4D chcete plugin nainstalovat. Mimochodem, tady mi udělal instalátor opravdu radost. Díky tomu že jsem v beta testingu, tak těch instalací CINEMY 4D mám trochu více než je obvyklé a také jsou lokace řekněme nestandardní. Instalátoru to nevadí. Najde si co potřebuje sám, aniže byste museli běham skrze adresáe sem a tam. Radost pohledět. Taková „pitomost“ a jak mne to mile potěšilo.

 

Stromy, nebo chcete-li knihovny jsou instalovány do samostatného adresáře a plugin ví, kde je má hledat. Vše je v tomhle směru velmi příjemné. Jen je pravda, že by bylo dobré mít knihovnu umístěnou na nějakém rychlém disku (SSD?), protože jsou jednotlivé modely velmi detailní a proto může jejich načítání trochu trvat.

 

Kolik stromů v jednotlivých knihovnách je? To je různý... Říkali Šimek s Grossmanem. To je různý... A měli pravdu. Výrobce většinou uvádí horentní číslo 360 modelů. A je to pravda. Samotných druhů dřevin je ale v kitu většinou podstatně méně. V čem je tedy problém?

 

Představme si nějaký lužní les. Duby, buky, habr, v mírně zvýšených polohách míchanice s javory, sem tam nějaký jilm... Jenže pokud se podíváte na běžné knihovny, máte k dispozici většinou jednoho zástupce od každého druhu. A tím pravověrný les, opravdu realisticky vypadající les, neuděláte...

 

Laubwerk na to jde jinak. Nabízí vždy více variant stejného druhu stromu. Tedy řekněme acer negundo (javor jasanolistý), najdeme zde 3 varianty tohoto druhu. Jenže každou z variant přeci může zastupovat různě starý jedinec. A tak mám k dispozici další tři až případně čtyři varianty věkové. To je 12 různých stromů, různého věku a tvaru. A to už k vytvoření „monokulturního“ lesa docela stačí! Zvláště pokud k tomu dáme nějaké to náhodné natočení a podobně.

 

Každý storm navíc můžeme upravit podle toho, v jakém ročním období se nachází. A to je tedy klíč k tomu, proč že je ono číslo počtu modelů tak obrovské. Laubwerk nejde po totálním druhovém množství, ale směrem k vytvoření realistické scény. Včetně potřebné „disertifikace“ jednotlivých stromů stejného druhu.

 

Plugin

 

Samotný plugin pro CINEMU 4D je poměrně snadný a přehledný. A také nikterak „široký“. Vlastně obsahuje jen dva podstatné příkazy. Samotný objekt Plant (strom) Laubwerk a pak knihovnu. Co zvolíte jako první je v podstatě na vás.

 

Pokud nejdříve vytvoříte objekt „stromu“, pak je tento objekt prázdný. Po kliknutí na prázný náhled se otevře knihovna a můžeme si vybrat strom podle našeho gusta.

 

V případě druhého přístupu je vše vlastně jen obrácené. Nejdříve otevřeme knihovnu, zvolíme druh stromu a následně si jej vyrobíme... Po zadání se samozřejmě vytvoří objekt Plant, ve kterém můžeme definovat daný typ stromu...

 

Definovat. To je možná až silné slovo. Míra editace není až tak široká. Na stranu druhou, není vyšší míra, snad vyjma animací, až tak potřebná.

 

K editaci. Jak jsme se zmínili. U každého stromu máme možnost si vybrat z několika variant tvaru, věku a také ročního období, ve kterém se porost nachází. Každé roční období má mimochodem již připravené materiály.

 

Další parametry již ovlivňují renderer. Tedy zda se vypočítá koncový mesh a nebo jen konvexní plášť a kontroluje se zde hustota olistění.

 

Další parametry se týkají náhledu. To je poměrně dobře, protože editor může být komplexními modely velmi rychle ubit. Nabízené možnosti ale dokáží daný problém eliminovat velmi rychle a hlavně efektivně.

 

Nastavení pokračuje v záložce Details, ve které jsou některé doplňkové parametry. Pomocí této záložky můžeme definovat detaily porostu. A to dvěmi způsoby. Můžeme omezit všechny větve menší než zadaná hodnota a nebo můžeme elimovat stupně „růstu“. Tedy vlastně úrovně...

 

Poslední parametr, který ovlivňuje systém větví stromů, je nastavení segmentace. Segmentaci můžeme řídit per úroveň, což je velmi logický přístup, nebo jednotně. A to už tak moc vhodné není, protože to může velmi rychle zvýšit segmentaci až neúměrným způsobem.

 

Ještě něco? Ano, parametr Leaf amount. To je trochu zvláštní volba, kterou můžeme snižovat hustotu a přitom upravovat velikost listů tak, aby stále „vyplňovaly“ celou korunu stromu. Umím si představit něco podobného pro herní oblast, ale jinak nějaké logické užití nevidím...

 

Jsme v závěru. Mé doporučení? Laubwerk jde na věc zcela jinak. Je o knihovnách, je o rychlém použití, o bezproblémovém zaplnění jakékoliv scény. A toto své zadání plní. Knihovny jsou kvalitní a hlavně pro náš životní prostor vhodné (většinou). To je určitě velké plus. A také to, že na použití Laubwerk opravdu nemusíte být expert. Snad jediná věc mi chybí. Možnost simulace nějaké exteriérové dynamiky, například pohyb listí/větví větrem a podobně. Na stranu druhou. To architekt asi neřeší.

 

Tedy pro architektry se jedná o nejlepší možné řešení...

 

Laubwerk a jeho konkurenti, store a instalace

 

https://vimeo.com/92816536

 

Laubwerk, plugin a bridge

 

https://vimeo.com/92818605

 

Laubwerk, knihovna a použití v praxi

 

https://vimeo.com/92879262

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: