Tvorba semaforu ve 3D Studiu Max v.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Tvorba semaforu ve 3D Studiu Max v.5

17. prosince 2003, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme povedený efekt svítícího semaforu, který není nároční na Render a přitom vypadá velice dobře.

1.Úvod

K vytvoření této scény budete potřebovat několik jednoduchých map, které jsou přiložené v souboru priloha.zip . Tento soubor obsahuje 3 bitmapy a soubor semafor.max, ve kterém je celá scéna. To jen pokud byste se chtěli podívat na přesné nastavení parametrů atd… Pro vytvoření scény budete potřebovat alespoň základní znalosti programu 3D Studio MAX v.5. Na konci tohoto tutoriálu byste měli vytvořit přibližně takovýto obrázek:

 

Nyní vzhůru do vytváření scény.

2.Tvorba objektů

Začneme tvorbou základních objektů. Nejprve resetujte maxe a vytvořte novou scénu. V záložce Objects klikněte na Cylinder a kdekoli vytvořte objekt s těmito parametry: Radius = 2, Height = 100, zbytek ponechte tak jak je a pojmenujte ho tyc. Dále tento objekt zkopírujte 3x. U první kopie změňte parametr Height na 30, u druhého také na 30 a třetího na 140. Na druhou kopii aplikujte modifikátor Bend s těmito parametry: Angle = 90, Direction = 180 a zbytek ponechte. První kopii pojmenujte tyc2, druhou tyc3 a třetí tyc4. Objekt tyc2 přesuňte nad objekt tyc tak, aby z horního i levého pohledu vypadaly jako jeden. Dále přesuňte objekt tyc3 stejným způsobem nad tyc2. A tyc4 otočte o 90° po ose Y. Přesuňte tyc4 tak, aby vytvořila horní část semaforu. Vyberte objekty tyc2, tyc3, tyc4 a aktivujte dialog Move Transform Type-In. A do Ofset: World Z napište 30. Tím se vám mezi objektem tyc a tyc2 vytvořila mezera, do které dále vložíme boční semafor. Nyní by vaše scéna měla vypadat nějak takto:

Teď všechny objekty skryjte a přejdeme k vytvoření dalších objektů. Záložce Objects vyberte Box a vytvořte kvádr s těmito parametry: Lenght = 10, Width = 10 a Height = 30. Tento objekt pojmenujte DolniSem. Dále vytvořte objekt Sonare s těmito parametry: Radius = 30, Hemisphere = 0,775 ostatní ponechte. Tento objekt pojmenujte koule. Objekt koule zkopírujte 2x a umístěte je na DolniSem tak, aby to vypadalo asi takhle:

Nyní vytvoříme objekty, které budou tvořit nad každou koulí takovou překližku. Začneme vytvořením Line křivky. Ale předtím aktivujeme nástroj Snap s nastaveným Vertex. Křivku vedeme od poloviny koule na protější stranu tak jak je ukázáno na obrázku.

Po vytvoření aplikujeme modifikátor Extrude s vytažením 5. Celý objekt převedeme na Editable Mesh a nástrojem Edge označíme horní křivku jako je ukázáno na obrázku

 

Označenou křivku přesuneme z pohledu z boku tak, aby vytvořila vodorovnou plochu . Objekt následně pojmenujte překližka. Objekt překližka zkopírujte 2x a kopie přesuňte nad ostatní koule. Označte veškeré objekty kromě objektů tyc. A vytvořte Group se jménem Semafor. Skupinu 2x zkopírujte a jednu kopii přesuňte je tak, aby vytvořily horní semafor. Druhou kopii budeme dále upravovat tak aby vytvořila semafor pro chodce. Proto můžete všechny objekty mimo té druhé kopie skrýt. Skupinu Semafor02 otevřete a označte spodní kouli i s překližkou, označené objekty smažte a změňte u objektu DolniSem03 parametr Height na 20. Skupinu Semafor02 zavřete a odkryjte vše. Označte skupinu Semafor a přesuňte ji do té mezery která vám vznikla mezi objekty tyc a tyc2. Skupinu Semafor01 přesuňte nahoru tak aby vytvořila horní semafor. Poslední skupinu Semafor02 umístěte těsně pod Semafor a otočte jej o 90° po ose Z a dále umístěte podle obrázku:

Nyní jsme vytvořili základní objektovou strukturu pro scénu. Následuje příprava materiálů.

3.Materiály

Otevřete materiál editor a vyberte první materiál a pojmenujte ho Tyče. Dále zvolte typ materiálu na Blinn a zaškrtněte 2-Slides. Abychom nemuseli složitým způsobem hledat potřebné textury, tak klepneme na tlačítko kde je napsáno Standart a vlevo zvolíme Mtl Library  a vybereme materiál, který se nazývá Metal_Steel. Máme vytvořený materiál pro tyče a překližky. Nyní se pustíme do materiálu na svítidla materiálu. Označte materiál hned vedle a pojmenujte ho Semafor. Teď již budeme potřebovat přiložení zip soubor, který rozbalte kamkoli kam uznáte za vhodné. Opět vybereme typ materiálu Blinn a zaškrtneme 2-Slides. Vše ostatní ponechte. Přesuňte se do záložky Maps a jako Diffuse Color zvolte bitmapu SipkaGreen. Obdobným způsobem vytvořte další materiál pojmenovaný SipkaGrey, ale s tím rozdílem, že difúzní mapou bude SipkaGrey. Další materiál také stejnou cestou, pojmenujte ho panacek a difúzní mapou bude panak. U všech těchto materiálů v nastavení mapy nastavte Angle Z na 90. Zbývá poslední materiál, který bude taktéž Blinn a jeho Diffuse Color bude barva a to RPG(0,255,60) což je světle zelená. Materiál pojmenujte Green. Další materiál bude stejný, ale hodnoty RGB budou 54,54,54, pojmenujte jej OFF. Do konce nezbývá mnoho pouze namapovat materiály a vytvořit světla.

4.Mapování materiálů

Předtím, než začneme přiřazovat materiály, je nutné otevřít všechny skupiny.

Nyní můžeme začít přiřazovat materiály na objekty. Materiál pojmenovaný Tyče aplikujeme na objekty tyc a překližka tj. všechny objekty mimo koulí. Na spodní kouli Semaforu aplikujte materiál SipkaGreen a na spodní kouli Semaforu01 materiál Green. Na zbylé koule Semaforu aplikujte materiál SipkaGrey a na zbylé koule Semaforu01 materiál OFF.  Dále u Semaforu02 horní kouli přiřaďte materiál panak a spodní materiál OFF. Přiřazení je hotovo, přejdeme tedy k samotnému mapování. Označte objekty, kterým jste přiřadili materiál Tyče a z nabídky materiálů zvolte MapScaler, což je jakýsi univerzální mapovač, který není sice moc rychlý a je velice efektivní zejména na složitější objekty . Nastavte hodnotu Scale na 2.  Všechny koule namapujte stejným způsobem a to klasickým UVW Map. Zde nastavte mapování Planar a hodnoty Lenght a Width na 37 a ještě u U Title a V Title zaškrtněte Flip. To je k mapování vše a teď vzhůru na světla.

5.Vytvoření světel

Světel nebude mnoho, pouze 6 světel na rozsvícení a libovolný počet na okolní prostředí. Začneme skupinou Semafor. Vytvořte jedno Ommi světlo a nastavte hodnoty podle obrázku:

Toto světlo umístěte k dolní kouli doprostřed v dostatečné vzdálenosti. Asi takto:

Vytvořte druhé Ommi světlo a nastavte ho takto:

Poté pomocí nástroje Scale Non-uniform vytvarujte elipsy do tohoto tvaru:

Umístěte toto světlo stejně jako předešlé ale trochu blíže ke kouli. Stejným způsobem vytvořte světla i u spodní koule Semaforu01 a horní u Semaforu02.

Nyní přidáme pouze efekty a je hotovo. Z nabídky Rendering vyberte Environment a přidejte efekt Volume Light. Nastavte jej takto:

Barvu nastavte zelenou takovou, jakou uznáte za vhodné. Poté klepněte na Pick Light a vyberte světla s elipsou u sodní koule Semaforu a Semeforu01. Přidejte a nastavte stejný efekt, ale barvu nastavte na libovolnou červenou, doporučuji mírně světlejší. Nyní však vyberte světlo u horní koule Semaforu02. Světla, která nemají přiřazen žádný efekt, je nutné doupravit a to tak, že zařadíme do osvětlení pouze koule, u které je světlo.

Pokud jste vše udělali správně, měl by váš Render vypadat přibližně takto:

Zde vidíte velice povedený efekt svítícího semaforu, který není nároční na Render a přitom vypadá velice dobře. Samozřejmě můžete také experimentovat s různými nastaveními a pohrát si. Lze tak docílit velice dobrých a zajímavých obrázků.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: