Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
3D grafika
Tvorba oblohy v Terragenu
12. ledna 2004, 00.00 | V dnešním tutoriálu si ukážeme, jaké funkce má Terragen k dispozici pro tvorbu oblohy.
Pro nastavení vzhledu oblohy a tvorbu mraků slouží v Terragenu tzv. „Cloudscape dialog” (viz přiložený obrázek).Větší část tohoto dialogu zabírá jakýsi náhled na právě vytvářenou oblohu a zbytek tvoří parametry oblohy. Tvůrci Terragenu zamýšleli vytvářet oblohu po tzv. vrstvách (layers), ale tato funkce není dosud implementována, a tudíž se při tvorbě oblohy musíme spokojit s vrstvou jedinou. Proto jsou volby „Add layer“ a „Remove layer“ zašedlé.
Vlevo dole se nachází volba „Cloud ligthing setting“, která určuje celkový jas oblohy. Čím nižší hodnotu zadáme, tím světlejší mraky v konečném výsledku dostaneme.
Vpravo se nachází hlavní parametry, určující vzhled oblohy. První parametr v pořadí je „Sky size“, který určuje, jak veliká obloha bude. Obecně se dá říci, čím větší, tím se na oblohu vejde více detailů, ale tím delší doba výpočtu.
Občas se začátečník setká pří renderingu s černým pásem v místě, kde by se obloha měla stýkat s krajinou. Tato chyba je způsobena nízkou hodnou tohoto parametru. Stačí jen zvětšit hodnotu „Sky size“ a černý pás na horizontu zmizí.
Dalším parametrem, na který v dialogu narazíme, je parametr „Altitude“, který určuje jak vysoko nad pozorovatelem se budou nacházet mraky. Pokud použijeme nízké hodnoty, tak vzniklé mraky budou plout nízko nad krajinou. Naopak, pokud použijeme hodnotu vysokou, vzniklá obloha bude plná malých obláčků, které budou plout vysoko po obloze. Vše je názorně vidět na následujících obrázcích.
Dalším velice důležitým parametrem je přepínač 2D/3D. Tímto přepínačem vlastně grafik definuje, jaký algoritmus se má pro výpočet mraků použít. Pro 2D mraky jsou charakteristické jemné přechody a nižší nároky na dobu renderingu. Pokud použijete 3D mraky, musíte si ještě „pohrát“ s nastavením dalších parametrů, aby mraky vypadaly reálně. Nutné je každopádně zvýšit kvalitu renderingu mraků v „Render setting“ a mít při výpočtu větší trpělivost, neboť 3D mraky jsou mnohem náročnější na výpočet, než jejich 2D varianta. Pro porovnání 2D/3D si prohlédněte následující dva obrázky.
Parametr Depth/Thickness určuje jemnost vzniklých mraků. Pokud zadáme nízkou hodnotu, tak vzniklé mraky budou jemné, a naopak pokud zadáme hodnotu vysokou, dostaneme husté a těžké mraky jako před bouřkou.
Tlačítkem „Edit cloud color“ můžeme změnit barvu mraků. Standardně se vytvářejí šedivé mraky, které pro většinu scén postačí, ale v některých případech (nebe před bouřkou, fantasy krajina…) je nutno barvu mraků změnit.
Parametr „Density contrast“ nám určuje celkový kontrast mraků. Nízké hodnoty vytvoří mraky s jemnými přechody, a naopak vysoké hodnoty vytvoří kontrastní a těžké mraky. Vše je názorně vidět na následujících obrázcích.
Parametr „Density shift“ nám určuje jak moc bude vzniklá obloha pokryta mraky. Nízké hodnoty vytvářejí oblohu s minimem mraků a naopak vyšší hodnoty vytvoří nebe pokryté velkým počtem mraků.
A konečně tlačítkem „Generate clouds“ vygenerujeme oblohu podle zadaných parametrů. Po stisknutí tohoto tlačítka se objeví následující dialog:
Parametr „Persistence“ určuje roztřepenost okrajů mraků. Čím vyšší hodnotu zadáme, tím budou okraje mraků více nepravidelné. A konečně parametr „Largest cloud size“ definuje velikost oblaků.
Ještě na závěr chci podotknout. Některé vlastnosti mraků lze měnit i více způsoby. Velikost mraků ovlivňuje jednak parametr „Largest cloud size“, ale i „Altitude“. Zrovna tak hustotu mraků můžete ovlivnit parametrem „Depth/Thickness“, tak částečně i parametrem „Density contrast“.
A to by bylo k tvorbě oblohy vše. V některém z příštích tutoriálů si ukážeme tvorbu nějaké konkrétní oblohy.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024