Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
3D grafika
Rychlý průvodce modulem PyroCluster aneb částicové efekty v C4D
20. dubna 2006, 00.00 | Většina z nás už někdy jistě zatoužila vytvořit si vlastní simulaci ohně, kouře, a jiných částicových efektů na tomto principu. Jak? Odpověď na všechny otázky je jednoduchá – PyroCluster. A právě s tímto modulem se dnes blíže seznámíme.
Většina z nás už někdy jistě zatoužila vytvořit si vlastní simulaci ohně, kouře a jiných částicových efektů na tomto principu. Jak? Odpověď na všechny otázky je jednoduchá – PyroCluster. A právě s tímto modulem se dnes blíže seznámíme.Pracovat budeme jako obvykle v 3D editoru Cinema 4D R9.5, který obsahuje modul PyroCluster. b>Demoverzi aktuální verze Cinemy včetně modulu najdeme na serveru digitalmedia.cz, popřípadě přímo na serveru výrobce maxon.de. Zdrojovou scénu, se kterou budeme pracovat, stáhneme zde.
Obecné informace
Modul PyroCluster není nic jiného, než dva prostorové shadery – PyroCluster a PyroCluster – vykreslení objemu. Shader PyroCluster pracuje s částicovými systémy (emitor částic, popřípadě Thinking Particles). Shader PyroCluster – vykreslení objemu pracuje s objektem prostředí. Všechny tyto čtyři složky jsou na sobě závislé a pro existenci požadovaného efektu nesmí chybět žádná z nich. Shadery PyroClusteru najdeme ve správci materiálů v menu soubor » shader. Emitor částic a objekt prostředí najdeme v menu objekty » částice a scéna.
Začínáme
Abychom se nemuseli zdržovat nedůležitými částmi, otevřeme si zdrojovou scénu, kterou jsme stáhli na začátku. Zde už máme přednastaveno vše, co budeme potřebovat. Budeme se tedy snažit napodobit kouř vycházející z komína.
Shader PyroCluster přiřadíme ke generátoru částic a shader PyroCluster – vykreslení objemu přiřadíme k objektu prostředí. Když posuvník klíčových snímků (dále jen posuvník) posuneme například na 90F a scénu vyrenderujeme, můžeme konečně sledovat výsledek. Není to jednoduché? Výsledný vzhled efektu budeme dále upravovat.
Pozn.: stačí přiřadit shadery objektům a už vidíme první kouř
Všechno potřebné máme tedy nastaveno, takže se můžeme podrobněji podívat na nastavení jednotlivých složek.
Emitor částic
Ve správci objektů označíme objekt generátor částic a podíváme se do správce nastavení, na záložku částice. Právě na této záložce se nastavují parametry, které výrazně ovlivní výsledné chování částic. Nastavíme zde stejné hodnoty, jako na obrázku.
Pokud nyní posuvník posuneme na 90F a scénu vyrenderujeme, vidíme, že se výsledek docela změnil.
Pozn.: částice už sice nejsou namačkané na sobě, ale stále
tvoří jen rovný sloup stoupající vzhůru.
Stále ale není dostačující. Aby kouř v našem případě jen tak nestoupal vzhůru, což je nesmysl, vložíme z menu objekty » částice objekt turbulence, který ve správci souřadnic posuneme na souřadnici y=400m a ve správci nastavení tohoto objektu nastavíme sílu na 100. To nám zajistí, že částice po průletu tímto objektem se náhodně začnou rozptylovat. Ze stejného menu vložíme ještě objekt vítr, který posuneme ve správci souřadnic na souřadnici y=600m, v ose H ho otočíme o 90° a ve správci nastavení nastavíme rychlost větru na 20. Tím jsme dokončili nastavení všech vlastností, které budou ovlivňovat pohyb částic a podíváme se na nastavení samotného vzhledu. Nastavením objektu prostředí a shaderu PyroCluster – vykreslení objemu se zabývat nebudeme, neboť je velmi jednoduché a ve scéně už je máme nastaveny tak, jak nám nejlépe vyhovují. Přejdeme tedy rovnou k nastavení shaderu PyroCluster.
Pozn.: další změny budeme editovat přímo v nastavení
shaderu PyroCluster
Shader PyroCluster
Při editování tohoto shaderu máme na výběr mezi dvěma postupy. Pokud tvoříme nějaký běžný efekt, můžeme použít přímo přednastaveného vzhledu (oheň, vulkán, mrak, pára, ohnivá koule, kouř). Pokud jsme ale náročnější a žádná z přednastavených voleb nám nevyhovuje, můžeme si vše nastavit podle sebe. Více na následujících obrázcích.
Pozn.: na záložce hlavní si můžeme vybrat přímo jeden z přednastavených efektů, v takovém případě už nemusíme nastavovat žádné další parametry. Na následujících
obrázcích vidíme typy přednastavených efektů, které můžeme použít.
Pozn.: efekt ohně
Pozn.: efekt vulkánu
Pozn.: efekt mraku
Pozn.: efekt páry
Pozn.: efekt ohnivé koule
Pozn.: efekt kouře
Pozn.: pokud na záložce tvar zapneme parametr náhled, můžeme výsledek sledovat
přímo v modelačním okně.
Pozn.: viz text v obrázku
Pozn.: v tomto případě jsem použil větší množství malých částic, což vede k prodloužení doby výpočtu,
proto je možná lepší použít spíše menší množství velkých částic.
Pozn.: efekt PyroCluster je rovněž plně animovatelný, stačí tedy nastavit výpočet renderingu jako videa
a ve finálu bude kouř skutečně "kouřit".
Závěrem
Nastavení, které jsem použil, není určitě nejlepší, je třeba si s ním ještě pohrát. Rád bych upozornil na to, že v tomto případě nebylo mým záměrem dosáhnout skvělého, reálného výsledku, ale rozumným a stručným způsobem vysvětlit, jak tento modul pracuje, jak se edituje a používá.
Doufám, že vás tento krátký tutoriálek s modulem PyroCluster seznámil, že jste pochopili, jak pracuje a jak se edituje.
Hodně štěstí při další práci s Cinemou.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024