Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
3D grafika
Recenze 3D sofwaru: Maxwell Render 1.5.1.0
13. září 2007, 00.00 | Jste 3D grafik a pořád nevíte, pro jaký render se máte rozhodnout?
V tom případě si pojďte se mnou vyzkoušet software Maxwell Render 1.5.1.0.
Nikdy jste v něm nepracovali, stejně jako donedávna já, maximálně jste něco zaslechli na Internetu?
Nevadí, rád se s vámi podělím o své pocity a zkušenosti s tímto softwarem.
Co je to Maxwell Render?
Maxwell Render je nový renderovací engine založený na reálném fyzikálním světle. Kopíruje chování skutečného světla a nejen to: i shadery a kamery v něm jsou založeny na fyzikálních modulech. Jeho nastavení je naprosto jednoduché a už při defaultní konfiguraci se render blíži k realistické podobě. Vše je závislé na době renderu, kterou si zvolíte.
Platformy a instalace
Maxwell Render je k dispozici pro platformy Windows, Macintosh a Linux, umí využít všechny procesory vašeho počítače a své renderování dovoluje pomocí odpovídajících pluginů dát do služeb většiny hlavních 3D a CAD aplikací (3ds Max, Viz, Maya, LightWave, Rhinoceros, SolidWorks, Archicad, CINEMA 4D, SketchUp aj.). Instalace tohoto softwaru je zcela standardní, to jest nikterak složitá a zvládne ji každý, kdo umí klikat s myškou.
Komponenty
Dodávka Renderu se skládá ze tří nejdůležitějších částí, kterými jsou Maxwell Studio, Maxwell Render a Maxwell Material Editor. Přibližme si všechny tyto komponenty podrobněji.
Maxwell Studio
Po shlédnutí a přečtení hlaviček se v prostředí Studia snadno zorientujete. V horní hlavní liště najdeme základní věci jako uložit/otevřít, zpět/dopředu, možnosti označení, Move, Rotate, Scale pro pohyb a základní popudy k renderu.
V levé části je seznam kamer „Camera“ a hned pod tím sekce s nastavením „Camera Parameters“. V dolní části je pak přehled s materiály „Materials“, nastavení renderu „Render Options“, nastavení prostředí (dá se říci vlastně světla) „Environment Settings“ a poslední historie vašich akcí „History“. Na pravé straně je přehled objektů a jejich přidělených materiálů „Objects“, hned pod tím je nastavení objektu „Object Parameters“.Prostředí Maxwell Studia se dá též přizpůsobit vašim požadavkům. Menu pro volbu prostředí je v horní liště.
Pokud tedy zrovna pracujete s materiály, tak si jednoduše přepnete do prostředí „apply_materials“. Pokud zrovna děláte na světlu a renderu, zvolíte si „Render_light“ atd.
Maxwell Render
Maxwell Render slouží jednoduše k renderování. Plugin 3D softwaru (viz výše) naváže spojení právě s Maxwell Renderem, aby tento zajistil rendering. Následně se výsledek odešle zpět do prostředí daného softwaru.
Samotný Maxwell Render se skládá z aktivního okna, kde se zrovna renderuje, a předběžného náhledu „Preview“. V liště nahoře se odpočítává zbývající a uplynulý čas a čas do update. Dále zde jsou karty, na kterých lze nastavit, kam chcete obrázek ukládat. Rovněž jsou zde možná nastavení pro lepší výsledek. Při změnách těchto hodnot se změna projeví v "Preview" okně a následně po uplynutí času do dalšího update i v aktivním okně. Takto jednoduše můžete tedy dolaďovat výsledek při samotném renderu.
Maxwell Material Editor
Jak již název naznačuje, jde v případě Material Editoru o (jednoduchý a malý) editor pro tvorbu materiálu. Jeho prostředí se skládá ze dvou karet, „Browser“ – zde si můžete nahrát složky s texturami, a „Editor“ – samotné editovací okno. V rolovací položce „Wizards“ si jednoduše zvolíte druh materiálu (Brick, Water, Wood atd.) a následně vyberete texturu, kterou chcete použít. Nabídka „Basic“ dovoluje vyladit základní nastavení objektu. Rolovací položka „File“ vám umožní ukládat, otevírat, exportovat. Též máte k dispozici náhled materiálu na kouli a přehled o materiálových vrstvách, nastavování reflexe, drsnosti atd.
Testy
Jak jsem už zmiňoval na začátku, Maxwell Render má úplně jiné vlastnosti než ostatní rendery, protože počítá s reálnou fyzikou. Takže nastavení je naprosto
jednoduché. I defaultní nastavení se blíží k reálnému výsledku. Vše už jen záleží na tom, kam umístíte polohu a jaký nastavíte čas scénky a dobu renderování.
Podle času se pak bude Render snažit dopočítat co nejlepší výsledek.
Všechny testy jsou provedené na této sestavě:
CPU: AMD Athlon 1700+RAM: 1 GB
Grafika: GeForce nVIDIA 6600
OS: Windows XP Home
Nejprve vyzkoušíme, jak vypadá defaultní render s defaultními mapami. Takže Maxwell Studio jsem si přepnul do prostředí „basic3d“. Díky němu můžu teď do scény nahlížet čtyřmi pohledy a každý pohled si můžu přepnout díky lištičce, kterou každý náhled obsahuje. Otevřel jsem si scénu, která obsahuje podložku a několik koulí na pozdější vyzkoušení materiálů. Do scény jsem si vložil kameru a jeden pohled přepnul na ni.
Přepnul jsem se do prostředí „01 studio pro“, abych měl vše už při ruce. Vytvořil jsem si materiál jen se základní šedou barvou a aplikoval jej na všechny objekty. V „Render“ jsem v „General“ nastavil čas renderu „Time (min)“ na 2 minuty. A v „Environment Settings“ jsem v položce „Location Time“ nastavil aktuální datum a 14 hodin. Trošku níže v položce „Sky Globe“ je náhled na zeměkouli, zde se umisťuje poloha. Tu jsem nastavil na Evropu. Jak jsem se zmiňoval, čas určuje kvalitu renderu, a tak jsem provedl hned několik renderů, a to po 2, 5 a 30 minutách.
Nyní začnu přidávat i materiály na kuličky. Jako první jsem zvolil:
- Zeď (Brick): Nastavil jsem pouze texturu.
- Dřevo (Wood): Nastavil jsem pouze texturu a zvolil jako hrubý povrch.
- Dřevo (Wood Glass): Nastavena textura a zvoleno jako lehký povrch.
- Voda (Water): výchozí nastavení
- Barva auta (Car Paint): Nastavena pouze barva.
- AGS: Nastaveno kolik procent reflexe.
- Bubble: Nastavena barva a nějaká drobnost.
- Glass: Nastavena barva a hrubost.
Testovací rendery zase po 2, 5, 30 minutách.
Jak sami vidíte, výsledek je pěkný, nicméně i po 30 minutách lze stále vidět nedostatky na obrázku. Ale celkově, když si tečky odmyslíme, můžeme mluvit o hezkém a fotorealistickém výsledku.>
Dále jsem připravil rendery některých shaderů. Každý jsem nechal renderovat 30 minut.
Výsledek pěkný. Stále je málo samplů, nejcitlivější místa jsou ve stínech průhledných materiálu, kdy přebírají barvu.
A přistoupíme k jednoduší scénce. Bude se jednat o interiér s pohledem na stůl s několika objekty. 30minutový render scény vypadá takto
Po přidání lehkých materiálů a renderu nastaveném na 30 minut a poté na 165 minut vypadají výsledky takto.
I na 165minutovém renderu jsou stále vidět nedostatky. Render, který jsem nastavil na 7 hodin renderu, se sám snížil na 165 min – to bylo zřejmě způsobené nastavením Samplů na 12. Nyní tedy pro 7hodinový render nastavuji Samply na 24. Renderuji. Výsledek je takovýto:
Stále jsou i zde vidět nedostatky.
Dále jsem zkusil udělat lehčí test vody, zde je výsledek.
Další zkoušenou scénkou byl bublifuk. V Maxwell Renderu je už pro bubliny přednastavený shader, a tak jsem nemohl odolat. Rendery vypadají takto:
Materiál bublin je velice pěkný, avšak čas s renderem na tom nechal zase stopu. A to nejvíce ve stínech bublin. Možná bychom po delším renderu mohli docílit požadovaného efektu. My se však teď už vrhneme na další interiérovou scénku.
Celkem 8 hodin renderu. S materiály po 8 hodinách vypadá výsledek takto.
Plugin 3ds Max pro Maxwell Render
Jako grafik využívající 3ds Max jsem odzkoušel i plugin daného programu, který spolupracuje s Maxwell Renderem. Co se týče materiálu z Maxu, tak je vše velice podobné jako v Maxwell Material Editoru. Jednoduše kliknete na tlačítko zvolení materiálu a zde vyberete Maxwell Materiál. Následné nastavování je velice podobné jako v samotném editoru.
Závěrem
Pokud vás tento software zaujal a měli byste zájem si jej odzkoušet, tak demoverzi naleznete například na http://www.maxwellrender.cz/.
K získání dalších a dalších materiálů slouží
stránka http://mxmgallery.maxwellrender.com/.
Fórum ohledně produktu je zde.
Co se týče mého názoru získaného v průběhu testování, mohu říci následující: Maxwell předvádí opravdu pěkné výsledky. A to přesně tak, jak bylo zmiňováno, na základě fyziky. Má to však svůj háček. Krása potřebuje čas. Maxwell už je znám pomalostí renderu, kterou způsobují právě náročné fyzikální výpočty. Takže pokud nenecháte obrázek pěkných pár hodin renderovat, přicházíte o kvalitu.
Jinou otázkou je: Je výsledek doopravdy realistický? Jak bylo zmíněno, shadery, kamera, světla, render, vše je založeno na fyzice. Ale jestliže chce uživatel doopravdy dosáhnout realistického výsledku, tak záleží na jeho trpělivosti s prostředím scény.
Doufám, že vám recenze přinesla nové informace o tomto enginu. A zde pro pokochání je ještě přímý link na galerii obrázků vyprodukovaných v Maxwellu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024