Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
3D grafika
Pracujeme v 3D Studiu MAX (7)
10. září 1999, 00.00 | Dnes se podíváme na další možnosti tvorby objektů pomocí funkce "Loft".
Po predchazejicich dilech naseho serialu jiz zhruba vite, jak vytvorit klasicky preddefinovany objekt a jak si ho v ramci mezi upravit takzvane k obrazu svemu. Jenze nektere objekty se proste nedaji vytvorit z preddefinovaneho objektu a jeho naslednou editaci pomoci panelu modify. Jednim z dalsich zpusobu tvorby objektu v 3D Studiu MAX je proto funkce "Loft", kterou se dnes pokusim vysvetlit.
Funkce "Loft" je schovana v panelu create v roletovem menu. Jenze abychom ji mohli pouzit, je treba nejdrive vedet, na co a jak ji aplikovat. Funkce "Loft" slouzi k tvorbe objektu protazenim obrysu "Shape" po nejake ceste "Path". Obrys i cesta jsou entity typu "Spline" - tedy krivky. Panel pro tvorbu krivek najdete v sekci create, a to stisknutim tlacitka, ktere se naleza hned vedle tlacitka, ktere je po zvoleni panelu create automaticky aktivni (sekce obsahujici prostorove objekty). Pro lepsi orientaci se podivejte na nasledujici obrazek, kde jsem rovnou zacal tvorit objekt typu "Line" tedy cara.
Jak sami vidite, je mozno tvorit ruzne spline objekty. Myslim, ze neni treba je jednotlive popisovat, na to vam bude stacit znalost anglictiny, popripade slovnik a chut si to vyzkouset. Tvorba objektu "Line" neni nikteryk slozita, jen je treba si vse vyzkouset, klikat, tahat myskou a ucit se. Je nutne take vedet, ze pokud chceme tvorit obrys budouciho objektu, musi byt obrys uzavreny. To jestli je uzavrena nebo neuzavrena cesta po ktere budeme obrys protahovat, pak jiz neni dulezite, ale shape (obrys) musi byt uzavrena krivka. Takze klikejte a tahejte, a nakonec krivku uzavrete tak, ze kliknete co nejbliz k startovacimu bodu. Prostrednictvim okenka vam bude nabidnuto uzavreni ("Close Spline?") krivky - viz dalsi obrazek.
Ja jsem vytvoril nakonec objekt, ktery vidite na obrazku. Pri tvorbe je pouze dulezite si uvedomit, ze to co prave tvorite je prurez objektu, ktery nasledne vytvorite. Pokud vam nahodou ujela ruka, vse muzete napravit prepnutim se po dokonceni krivky do panelu modify, kde muzete pomoci "Sub Object" modu (viz minule dily) editovat budto celou krivku, nebo jen treba posouvat jednotlive vrcholy ci sekce krivky a tak dosahnout kyzeneho vysledku. Chce to jen trochu trpelivosti.
Nyni mame vytvoreny shape. Ted je rada na ceste (path) po ktere budeme shape (obrys) protahovat. Vytvorte si libovolny tvar, nyni nezalezi na tom, jestli bude krivka uzavrena nebo ne, jen prihlizejte trochu k ostrosti rohu (zahybu) cesty vzhledem k velikosti shape.
Nyni se prepnete pomoci roletoveho menu v sekci prostorovych objektu do panelu venovanemu funkci "Loft" a stisknete tlacitko "Loft". (Musite mit ovsem zvoleny jeden z vami vytvorenych objektu). V panelu, ktery se vam nyni otevrel si povsimnete tlacitek "Get Path" a "Get Shape". Ve chvili, kdy na nektere z nich kliknete, muzete nasledne kliknout na krivku, kterou chcete pouzit. Ja jsem mel puvodne zvolenu krivku urcenou pro cestu, takze nyni stisknu tlacitko "Get Shape" a kliknu na prvni uzavrenou krivku. Pokud jste meli nejdrive zvolenu krivku, kterou chcete pouzit jako Shape, pak kliknete na tlacitko "Get Path" a pak na krivku, kterou chcete pouzit pro cestu. Taky si jeste vsimnete voleb "Move", "Copy" a "Instance". Pokud budete mit pred stisknutim tlacitka "Get ....." zvolenu polozku "Move", zmizi po vytvoreni objektu ta krivka, na kterou nasledne kliknete - proste se premneni v objekt. Pokud budete mit zaskrtnutu polozku "Copy", dojde jednoduse ke zkopirovani krivky, a krivka vam zustane pro dalsi pouziti. Pokud pouzijete parametr "Instance", bude vse vypadat jako pripouziti "Copy" parametru, pouze budete po vytvoreni objektu editovat tu krivku. Nyni si zvolte cestu, a nebo obrys.
Nyni uz mate vytvoren prostorovy objekt, a abyste ho lepe videli, nastavte si viewporty podle libosti. To uz byste meli umet. Jak by vse mohlo nyni u vas vypadat vidite na dalsim obrazku.
Objekt, ktery jste nyni vytvorili, by asi nebylo mozno vytvorit jinou nez touto cestou. Pri pouziti funkce "Loft" je mozno nastavit spoustu dalsich zajimavych parametru, ale tem se budu venovat az jindy. Muj zdrojovy soubor si muzete snahnout odtud, ale myslim si, ze to bylo mozno podle meho vysvetleni pochopit. Pokud ne, a nepomaha vam ani muj zdrojovy soubor, klidne mi mailnete a ja vam rad poradim.
Předcházející díly:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024