Pracujeme v 3D Studiu MAX (4) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Pracujeme v 3D Studiu MAX (4)

27. srpna 1999, 00.00 | Dnes si na praktickém příkladu ukážeme práci s booleovskými operacemi.

Dalsi dil tutorialu se bude venovat booleovskym operacim v panelu create popsanem v minulem dile.

Booleovske operace zna kazdy jiste z matematiky, proto si jejich prakticke vyuziti v 3D modelovani predvedeme primo na prikladu.

Pro zacatek si vytvorte nejake tri objekty (ja jsem vytvoril BOX, CYLINDER a SPHERE), a umistete je tak, aby se vsechny tri navzajem nejakym zpusobem prekryvaly. Ujistete se vsak, ze se prekryvaji (protinaji) v prostoru, a ne jen v jednom pohledu! Vase scena by pak mohla vypadat podobne jako na nasem obrazku:

Nyni si v roletovem menu v panelu create zvolte sekci Compoud Objects. V sekci se nachazi dale napriklad funkce Morph, ktera pro nas nyni neni zajimava, ale nachazi se zde mimojine i tlacitko Boolean. Pokud nemate ani jedno tlacitko z nabidky aktivni, je to zpusobeno tim, ze nemate vybran ani jeden objekt. Oznacte proto jeden z vami vytvorenych objektu jako aktivni. Nyni jsou aktivni i tlacitka v sekci Compoud Objects. Stisknete tlacitko Boolean, a objevi se vcelku dlouhe menu, ktere se asi ani nevejde cele na obrazovku. Je proto nutne se po obrazovce posouvat pomoci te "rucky" kterou jsem popsal v minulem dile.

 

Cele menu vypada presne tak, jak ho vidite na nasem obrazku:

Jak vidite, mame aktualne zvoleny Cylinder01. Nyni se podivejte na cast oznacenou Operation. Zde se voli typ Booleovske operace. Union znamena sjednoceni dvou objektu. Intersection vytvori prunik dvou objektu (objekty se musi prekryvat). A Subtraction "odecte" od objektu A objekt B (je zde mozna i opacna volba A od B). Pricemz objekt A je objekt, ktery mate zvoleny ve chvili, kdy stisknete tlacitko Boolean. Nyni zkuste napriklad zaskrtnout policko intersection, a kliknete na tlacitko "Pick Operand B". Tlacitko zezelena, a nyni muzete vybrat objekt "B". Ja jsem si zvolil jako objekt "B" Sphere01. Ve chvili kdy kliknete na dany objekt se pozadovana operace provede okamzite. Nyni jsme vytvorili podobny hybrid jako na nasem obrazku:

Nyni chceme napriklad od naseho hybridu odecist ten kvadr. Neni ovsem mozne hned stisknout znova tlacitko "Pick Operand B", protoze ten by se zamenil za ten, co jsme na nej klikli pred chvili. Je treba tzv. znovu "nastartovat" Booleovske operace. Zvolte proto napriklad v roletovem menu misto Compoud Objects Standard Primitives, a zase zpatky Compoud Objects (staci se prepnout kamkoliv). Nyni muzete znovu stisknout tlacitko Boolean a zvolte si trena Subtraction A-B. Nyni (pokud mate zvolen nas hybrid) se kvadr odecte. Jednoduse stisknete tlacitko "Pick Operand B" a kliknete na kvadr. Vysledek vidite na obrazku:

Celkovy pohled na objekt vidite v nasem animovanem GIFu. Nejedna se sice o objekt, u nehoz bychom nasli prakticke vyuziti, ale popsat booleovske operace se na nem daji. Zkuste si nyni vytvorit nejaky vlastni objekt. Pokud nebude vse fungovat jak ma, tak neztracejte nadeji, 3D Studio MAX ma obcas v booleovskych operacich chyby. Nekdy totiz neni nekdy schopno pozadovanou operaci provest, a zobrazi pouze spolecne oznacene puvodni objekty. V sekci Display (v menu vpravo) se pak prehodi zobrazeni Result (vysledek) na Operands (puvodni objekty. Ve verzich 3D Studio MAX 2,5 nebo VIZ 2 by mel byt problem vyresen.

Předcházející díly:

Pracujeme v 3D Studiu MAX (3)

Pracujeme v 3D Studiu MAX (2)

Pracujeme v 3D Studiu MAX (1)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: