Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
3D grafika
pluSpack - první seznámení
22. července 1999, 00.00 | Přečtěte si, co nabízí tento vydařený produkt pro práci s 3D objekty.
plusPack1
Do ruky se mi dostalo cédéčko od firmy Caligari. Nejednalo se však o trueSpace, ale o Caligari plusPack1. Na první pohled mě upoutal velmi tlustý dvacetičtyřstránkový booklet (manuál) doslova napěchovaný do krabičky CD. Po vložení vlastního CD mě ale trochu zklamalo, že obsahuje pouze 150 MB dat, ale věřte mi že tak málo dat na dnešní dobu opravdu stojí za to! Proč ale píši o množství dat na CD? Viděl jsem totiž i CD s produktem Caligari trueSpace 4 a to kromě vlastního software obsahovalo i množství videí, které vytvořili lidé právě v trueSpace. Proto jsem u plusPacku, se kterým lze dělat parádní věci, očekával několik ukázkových videí, aby se mohl člověk před začátkem vlastní tvorby trochu nabažit tím, co za chvíli bude umět sám udělat. Každopádně to ale plusPacku neubírá na jeho opravdovém kouzlu.
Co tedy tento software (nebo spíše pluginy?) nabízí? Pro majitele TS3 a TS3.1 především upgrade na TS3.2, čímž získájí novější keyframe editor (podle mě mohl být lepší, ale hodně lidem se líbí), pár drobností okolo renderingu (renderování „drátového" modelu do AVI, renderování části obrazovky… ale nejsem si jist jestli to už nebylo i ve trojce). A pravděpodobně to nejdůležitější - podporu OpenGL. Máte-li slušný grafický akcelerátor, můžete pak pomocí tohoto rozhraní plynule pracovat s vyrenderovanou scénou. Dále se v manuálu píše o 3-7x zrychlení na MMX procesorech, ale to jsem nějak nezaznamenal. Bohužel jsem ani nemohl vyzkoušet OpenGL, protože nemám grafický akcelerátor.
Coolpowers2To hlavní, kvůli čemu jsou fronty v obchodech, jsou však povedené TSX pluginy. První jsou COOLPOWERS2. Tento plugin slouží k vytváření všelijakých netradičních objektů. Obsahuje 12 různých nástrojů, pomocí kterých lze vytvářet následující 3D objekty:
- kamení
- vlasy
- zemský povrch
- objekt formovaný podle bump bitmapy
- vrtule
- speciální rozptýlené světlo (raytracer má ale potom pekelně hodně práce)
- a mnoho dalšího.
Dalším pluginem je MATERIAL GENERATOR. Taky jste se kolikrát pomocí ručního nastavování snažili "trefit" sklo, umělou hmotu nebo kovový povrch a pořád se vám výsledek nezdál? Nyní je to vše jednoduché. Vyberete si materiál podle představ, a máte jej. Kromě plug-in pracuje i s procedurálními texturami, takže můžete mnohem pohodlněji vytvářet dřevěné, mramorové nebo žulové povrchy. Vlastnosti všech materiálů lze samozřejmě jednoduše měnit.
Mesh ForgeDocela zajímavým je i plugin MESH FORGE. Slouží k rozmanitému deformování jakýchkoliv objektů. Objekt můžete zohýbat, můžete ho zeštíhlit v pase nebo naopak, můžete mu doslova zakroutit krkem, nebo z něj udělat kousek chvějícího se rosolu. Na výběr máte přímo v pluginu základní objekty, ale není problém vybrat si jakýkoliv jiný objekt, třeba sousedovo Porsche a udělat mu z něj hromádku zohýbaného zmačkaného realisticky vypadajícího šrotu. S tímto nástrojem si opravdu užijete hodně legrace a vaše animace už nikdy nebudou vypadat tak strnule jako když vám po obrazovce poskakují dvě jinak neměnné krychle.
Primal ParticlesPosledním plugin je můj favorit. PRIMAL PARTICLES. Částicové efekty. Je libo parádní výbuch kdy kolem vás proletí hromada trosek, nebo kouř realisticky se šířící za letící raketou, která zatáčí, nebo dům, který se sesype a ještě kolem sebe udělá závoj z prachu, nebo pěknou vodní fontánku, nebo sněžení či déšť, nebo…? Těch nebo by mohl být ještě alespoň tisíc. Při výbuchu, nebo toku částic můžete ovlivňovat takřka vše. Velikost částic, jejich tvar (doslova můžete nechat z nebe padat trakaře), jejich energii, kterou můžete různě rozložit do všech směrů, směr a sílu větru, která působí na částice, sílu gravitace, výšku stropu a polohu podlahy od kterých se částice mohou odrážet nebo naopak pohlcovat. To vše jde udělat. Jen budete potřebovat trochu výkonnější počítač. Na P233 se dá docela slušně pracovat, ale chtělo by to něco výkonnějšího.
V příštích článcích rozebereme jednotlivé TSX pluginy. Máte se na co těšit!
--
Tento článek připravil pro Grafiku Online exkluzívní elektronický magazín o trojrozměrné grafice 3D REVUE (http://www.vlado.cz/3drevue).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024