Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
3D grafika
Nebojme se XPressa, nekouše! 1. Díl - PBlurp
21. září 2006, 00.00 | Když zaslechnete pojem XPresso, asi vám naskočí husí kůže, začnou šedivět vlasy a dostanete zájem se udusit cibulovým toastem. Ale proč? Ano, já vím, je to složité, zdlouhavé, namáhavé a ubíjející a ke všemu vůbec nechápete co k čemu slouží? Pokud je to váš případ, je článek určen právě vám.
Účelem tohoto tutoriálu je především ukázat tu příznivou a jednoduchou tvář XPressa, která vás snad někdy dovede až k těm nejsložitějším vztahům a systémům XPressa. Anebo k němu přestanete mít odpor a budete ho brát jako užitečného pomocníka. PBlurp (v české verzi rozmazání) je snad nejjednodušší příklad soužití Xpressa a Thinking Praticles (a teď prosím nepanikařte), který se dá na širé zemi najít. Jednoduchost plyne zejména z faktu, že efektivně funguje i bez jakýchkoliv závislostí nebo spojitostí s dalšími prvky XPressa. Efekt PBlurp spočívá v rozložení polygonálního objektu na částice a poté složení v jiný objekt, stručně řečeno jemně netradiční přeměna. Výsledkem může být tedy přitažlivá animace a to doslova za pár vteřin!
Tak a začínáme!
Nejprve si vytvořte novou scénu a vložte do ní primitiva krychle a koule. Dříve než je převedete na polygonální objekty, je nutno nastavit parametr segments u koule na 50 a u krychle na 20 (ve všech kolonkách). Poté primitiva převeďte na polygonální objekty. Uchopte kouli a posuňte na pozici X = -300, poté krychli a posuňte ji na pozici X = 300. Tento rozestup objektů má odůvodnění v letu částic tak, aby vznikl hezký oblouk. Oba objekty mají okolo 3000 polygonů, což někdy není málo a když budete používat PBlurp s vlastními objekty myslete na to, že může dojít k přeplnění virtuální pamětí a nakonec možná i ke kolapsu systému!
V dalším kroku vytvořte Thinking Particles (dále jen TP) geometrii
Menu/ Plugins/ Thinking Praticles/ Particle Geometry
Ve správci objektů uchopte krychli a kouli a přesuňte je do podstruktury TP Geometry, tak jak to vidíte na obrázku. Pokud se tak stalo, označte si (klikněte na) TP Geometry a otevřete TP nastavení.
Menu/ Plugins/ Thinking Praticles/ Particle Settings
Zde se nabízí různé parametry, kterými se nemusíme zabývat, ale i přesto některým z nich věnuji jeden krátký odstavec.
V otevřeném okně Patricle Settings se nachází dvě záložky, jedna označená jako General a druhá Channels. Nás zajímá General a konkrétně pouze parametry Max Particles, View Type a Show Objects. Přičemž Max Praticles určuje kolik částic se může maximálně vykreslit (standardně nastaveno na 100 000). Nejzajímavějším parametrem pro vás, jako zelenáče v oboru TP a XPresso je zajisté View Type, pomocí kterého se dá nastavit co se má zobrazovat jako zástupný objekt částice (standardně křížek) na výběr máte například bod, čárku, křížek aj. A posledním pro tento tutoriál trochu významným parametrem je Show Objects, který určuje zda budou zástupné objekty vidět nebo ne.
V rámečku Particle Groups se nachází položka All, kterou uchopte a přeneste do pole Particle Group u TP Geometry (správce objektů). Poté zavřete okno Particle Settings, protože už nebude zapotřebí. Stále označenému TP Geometry vytvořte novou XPresso vlastnost.
Kliknutí pravým tlačítkem/ New Expression/ XPresso Expression
Po vytvoření této vlastnosti se otevře správce XPressa. Teď zachovejte klid a zhluboka dýchejte :-), říkal jsem přeci, že to je jen jednoduchý příklad bez jakýchkoliv vazeb.
Klikněte do rámečku XGroup (správce XPressa) pravým tlačítkem a vytvořte uzel Pblurp.
Kliknutí pravým tlačítkem/ New Node/ Thinking Particles/ TP Generator/ PBlurp
Správce by měl vypadat stejně jako ten na obrázku.
Než popojdete dále ujistěte se, že rámeček PBlurp je červený (=PBlurp je aktivní), poté ve správci objektů uchopte krychli a kouli a oboje přesuňte do pole Objects u PBlurp, tak jako na obrázku.
V tuto chvíli zde jsou dva objekty, ale nešlo by?..ano šlo! Do pole Objects si můžete vložit i více objektů než dva, což může naprosto změnit celý vzhled animace. Dále si zkontrolujte, jestli je koule první, protože “přeměna“ začíná vždy od prvního objektu v rámečku Objects! Abychom z PBlurpu vymámili nějaký výsledek, bude zapotřebí nastavit parametr Animation Phase. Tak tedy přejděte na snímek 0 (0F), označte oba objekty a za pomoci kliknutí pravým tlačítkem na nápis Animation Phase vytvořte podle obrázku klíčový snímek s hodnotou parametru 0%. Poté se přesuňte na snímek 90 (90F) nastavte hodnotu parametru na 100% a opět vytvořte klíčový snímek. Kliknutí pravým tlačítkem na Animation Phase/ Animation/ Add Keyframe.
Pokud si přehrajete animaci nyní, uvidíte veliké nevzhledné kusy koule, které rádoby letí směrem k krychli a zmenšují se do ztracena a u krychle naopak. Aby to mělo nějaký efekt, je nutné nastavit další parametry.
V první řadě u obou objektů nastavte neviditelnost jak v editoru, tak při výpočtu. Pokud nemáte, označte si je pomocí klávesy shift a ihned se vám zpřístupní mnoho dalších parametrů, tak do nich! Nastavte si parametry podle obrázku, přičemž n
ěkolik významných z nich vám ihned trochu přiblížím. Parametr Frag a Next de facto určují prodlevy mezi jednotlivými zlomy a přesuny částic po křivce. In Tangent, Out tangent a From To určují tvar a orientaci křivky v prostoru. No a nakonec parametr Count pomocí kterého si nastavíte počet odtrhovaných částic, počet je zajisté závislý na počtu polygonů.
Výslednou animaci si můžete stáhnout ZDE.
Co ještě dodat? Snad, že se dá použít zajisté i s více (nebo méně) než dvěma objekty, že si můžete zahrát na kouzelníka a změnit mrkev na jablko a nebo třeba zkusit pomalý průlet střepinami á la bullet time. Dále, že je to snad nejjednodušší cesta k morfingu a uznejte sami, že vcelku působivá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024