Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
3D grafika
Modelace domu
29. listopadu 2005, 00.00 | V našem dnešním tutoriálu si společně ukážeme, jak můžeme vymodelovat rodinný domek. Pracovat budeme v programu Cinema 4D.
V našem dnešním tutoriálu si společně ukážeme, jak můžeme vymodelovat rodinný domek. Pracovat budeme v programu Cinema 4D.
Modelace
Nejdříve začneme modelováním obvodových stěn pomocí krychle. Vložíme krychli (Objekty, Primitiva, Krychle). Vložením krychle se nám vpravo dolu otevře Správce objektu, se kterým budeme dále pracovat. Nejprve klikneme na záložku ,,Základní vlastnosti“ , kde přejmenujeme krychli na ,,obvodové stěny“ . Pak klikneme na záložku ,,Vlastnosti objektu“ a upravíme hodnoty podle vzoru:
Pokud máte, klikneme vlevo ve svislém sloupci na odkazy: ,,převést objekt na editovatelný“ a ještě na ,,zapnout editaci polygonů“ . Tímto krokem jsme otevřeli možnosti upravovat polygony a body. Teď vybereme pomocí přímého výběru (Výběr, Přímý výběr) polygon, který nám pak vytvoří novou stranu domu. Jestli máte zapnutý výběr můžeme označit tento polygon:
Pokud máte vybráno, přepneme se do pohledu 2 (F2) , stiskneme klávesu ,,D“ (nebo-li ,,vytažení“ ) a vytáhneme polygon někde tady:
Teď budeme tvořit polygony, ze kterých pak vzniknou okna a dveře. Aby se nám vytvořily polygony po celé objektu, musíme označit všechny polygony (Výběr, Označit vše). Tyto polygony vytvoříme pomocí funkce segmentace (Funkce, Segmentovat), kde upravíme hodnotu takto:
Tímto krokem se nám vytvořily polygony, se kterými teď budeme pracovat. Nejprve začneme modelováním oken. Přepneme se do pohledu 1 (F2) a pomocí výběru do obdélníku (Výběr, Výběr do obdélníku) vybereme tyto polygony:
(Pozn. pro začátečníky: pokud vyberete polygony, a pak chcete pokračovat ještě ve výběru, musíte při dalším výběru stisknout Shift, jinak se vyruší předchozí výběr)
Je hloupost ukazovat pět obrázků které polygony mají být vybrány, dovolil jsem si na obrázku ukázat, které polygony by měly tvořit otvory.
Poslední otvor, který nám zbývá vytvořit, je pro dveře. Přepneme se do pohledu 1 a vybereme ještě tyto polygony:
Pak se opět přepneme do pohledu 2 a pomocí vytažení vytvoříme otvory pro dveře a okna. Otvory by měly být asi takto hluboké:
Teď už jen stiskneme ,,Delete“ a tím vytvoříme prázdné otvory.
Další na řadě, co budeme modelovat, je střecha. Tu budeme modelovat pomocí krychle. Vložíme krychli, přejmenujeme ji na ,,střecha“ a upravíme hodnoty takto:
Teď přesuňte střechu tak, aby nám přečníval malý kousek z každé strany. Pokud máte, pustíme se do tvoření druhé strany pomocí vytažení. Abychom mohli vytáhnout druhou stranu, musíme ,,převést objekt na editovatelný“ a ,,zapnout editaci hran“ . Protože nám nesedí středový segment, vybereme hrany, které jsou zakreslené na obrázku. Zapneme posun (,,E“) a pomocí ,,zelené osy“ přesuneme doprava tak, aby střecha vypadala takto:
Teď ,,zapneme editaci polygonů“ a vybereme pomocí přímého výběru polygon, který nám vytvoří druhou stranu. Označíme polygon a pomocí vytažení vytvoříme konec střechy:
Teď budeme tvořit vrch střechy pomocí upravování bodů. Zůstaneme ještě v pohledu 2 a ,,zapneme editaci bodů“ . Pak vybereme body na levé a prostřední svislé straně pomocí obdélníku (Výběr, Výběr do obdélníku). Jestli máte vybrané body zmáčkneme klávesu T (Velikost) a pomocí ,,červené osy“ zúžíme body na střed.
Teď provedeme stejný krok, jen vybereme body, které jsou znázorněny na obrázku a zúžíme tentokrát pomocí ,,modré osy“ .
Pokud máte, vyberte pomocí přímého výběru ještě dva body, které tak pomocí osy přesuňte na své místo:
Střecha už je téměř hotová, a proto se pustíme do vytváření oken a dveří. Nejprve začneme okny, které budeme tvořit pomocí krychle. Vložíme krychli, přejmenujeme ji na ,,rám“ a upravíme jeho vlastnosti takto (pokud vám nebudou přesně sedět rozměry, upravte si i menší jednotky):
Abychom mohli udělat otvor do okna, musíme ,,převést objekt na editovatelný“ a ,,zapnout editaci polygonů“ . Teď pomocí přímého výběru vybereme polygony, které pak ještě dvakrát vytáhneme pomocí vytažení, a tím vytvoříme otvor pro sklo a příčku. Naše okno by mělo vypadat asi nějak takhle.
Poslední, co nám zbývá vytvořit na rámu, jsou prostřední příčky. Přepneme se do pohledu 1 a pomocí přímého výběru vybereme tyto dva polygony
Teď už jen pomocí vytažení prodloužíme na druhý konec a tím vytvoříme příčky.
Sklo do okna budeme vytvářet pomocí roviny. Vložíme rovinu (Objety, Primitiva, Rovina), přejmenujeme na ,,sklo“ a upravíme takto (nezapomeňte upravit i orientaci):
Pokud máte, přesuňte sklo do prostřed otvoru rámu. Abychom měli vše pohromadě, vložíme potažení (Objety, NURBS, Potažení NURBS), přejmenujeme na ,,okno“ a přesuneme pod něj rám a sklo. Potom klikneme na okno (potažení) a přesuneme jej do otvoru pro okno. Teď už jen 14x zkopírujeme okno a kopie přesuneme do volných otvorů. Další na řadě jsou dveře. Ty budeme také tvořit pomocí krychle. Vložíme krychli, přejmenujeme na ,,dveře“ a upravíme je takto:
Teď ještě ,,převedeme objekt na editovatelný“ a ,,zapneme editaci polygonů“ . Pak pomocí přímého výběru vybereme tyto polygony.
Pokud máte vybrané polygony, vytvoříme pomocí vytažení otvor pro sklo. Přepneme se do pohledu 3 a vytáhneme až na zadní stranu. Pak stiskneme ,,delete“ a tím vymažeme polygony. Protože sklo ještě není průhledné, musíme se přepnout do pohledu 1 a vybrat ty samé polygony, jenže ze zadní strany. Pak znovu stiskneme ,,delete“ , což nám vytvoří průhlednou stranu. Teď ,,zapneme editaci hran“ a upravíme dvě hrany jako na obrázku:
Teď ,,zapneme editaci polygonů“ a vybereme dva nejmenší polygony, které jsme při předchozím kroku pomocí přesunu hran vytvořili. Pak pomocí vytažení, vytáhneme až na druhou stranu, což nám vytvoří tři skla. Teď už zbývá vytvořit sklo. Vložíme rovinu, přejmenujeme ji na ,,sklo“ a upravíme takto:
Aby nebyly dveře tak prázdné, vytvoříme ještě rámy po stranách.Vložíme krychli, přejmenujeme na rám a upravíme takto:
Pak přesuneme ke dveřím tak, aby kousek zepředu přesahoval. Pak ,,převedeme objekt na editovatelný“ a ,,zapneme editaci hran“. Přepneme se do pohledu 1 a začneme vybírat hrany. Nejprve vybereme vrchní stranu, a pak spodní. Až budeme mít vybráno, přesuňte pomocí ,,zelené osy“ hrany směrem navrch, jako na obrázku:
(Pozn.: doporučuji vám vybírat pomocí posunu (,,E“) a přitom držet Shift. Začněte vybírat hrany odleva)
Teď provedeme stejný krok dole. Pokud máte, ,,zapneme editaci polygonů“ a vybereme tyto polygony:
Přepneme se do pohledu 3 a pomocí vytažení vytáhneme polygony až na zadní stranu. Teď už jen zkopírujeme a kopii přesuneme doprava na druhou polovinu. Nyní vložíme potažení NURBS, přejmenujeme na ,,dveře“ a přesuneme pod něj sklo, dveře a rámy. Protože dveře bez kliky vypadají špatně, vytvoříme si ještě kliku. Vložíme čtverec, přejmenujeme ho na ,,klika“ a upravíme ho takto:
Nyní naposledy ,,převedeme objekt na editovatelný“ a ,,zapneme editaci polygonů“ . Pak označíme pomocí přímého výběru polygon, který nám vytvoří kliku. Pak už jen přesuneme na své místo. Ještě nám chybí zem. Vložíme rovinu a přesuneme ji směrem dolů, aby nám seděla zároveň s koncem domu.
Materiály
Nejprve začneme od země. Klikneme dolů ve správci materiálu na (Soubor, Nový materiál) a vytvoříme texturu pro zem.
Barva: Textura- Povrchy- Šum jednoduchý (Pozn.: pokud nemůžete najít Povrchy, stačí kliknout u textury na malý zobáček, který nám zobrazí možnosti). Potom klikneme na Povrchy, Šum jednoduchý a upravíme texturu asi takto: Nakonec odklikneme možnost Odlesk. Pak už jen zavřeme.
Další textura bude pro dům. Vytvoříme novou texturu a upravíme ji takto:
Barva: Textura- Povrchy- Šum jednoduchý (Teď provedeme opět stejné krok, jen barvy by měly vypadat takto:)
Textura pro dveře, okna a kliku, bude nejjednodušší.
Barva: Jas 98% a ponecháme odlesk.
Textura pro skla:
Barvy si nebudeme všímat a zaškrtneme Průhlednost:Jas 30%, Lom světla 1.1
Textura střechy:
Barva: Textura- Povrchy- Tiles.
Klikneme na Tiles a upravíme takto:
Textura oblohy:
Barva: Textura- Povrchy- Mrak. Tady nic nebudeme upravovat, texturu přiřadíme až v kroku ,,Osvětlení a pozadí“.
Teď už můžeme přiřadit všechny textury tam, kam patří (Pozn. stačí podržet texturu a přenést ji k objektu, a zatím si nevšímejte textury oblohy). Protože nám nebude sedět textura střechy, musíme ji ještě trochu upravit. Klikneme u střechy na texturu a otevře se nám vpravo složka. Tam musíme ve Vlastnostech upravit projekce na kubickou a je to vše.
Osvětlení a pozadí
Předposlední, co budeme tvořit, je obloha. Stačí jen vložit oblohu (Objekty, Scéna, Obloha) a pak už jen přidáme texturu oblohy. Poslední, co nám chybí, je osvětlení. Vložíme světlo (Objekty, Scéna, Světlo) a upravíme ho vpravo v záložce Hlavní takto:
Protože není důležité, kde přesně bude světlo, tak jsem si dovolil ukázat tady v souřadnicích, kde asi má být (přepněte se do pohledu 2 a přesunujte světlo tak daleko, až bude poblíž těchto souřadnic):
Rendering
Rendering je závěr naší práce. Klikneme na (Rendering, Nastavení Renderingu)
Pak klikneme na Výstup a upravíme takto už jen Rozlišení na 1 024 x 768 a zavřeme. Nyní už jen klikneme Rendering a Renderovat do prohlížeče, a pak si uložíme.
Doufám, že se vám tento tutoriál líbil, a že jste dospěli ke stejnému výsledku, jako já. Nezbývá mi nic jiného, než vám popřát hodně štěstí při modelování v programu Cinema 4D.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024