Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
3D grafika
Model stromu v 3DS MAX, část druhá (tvorba listí)
22. července 2003, 00.00 | V minulé části článku byla popsána tvorba stromu v 3D Studiu a skončili jsme s holým "zimním" modelem. V této druhé části tutoriál zakončíme popisem tvorby listí na větvích.
U tohoto tutoriálu předpokládám alespoň základní znalosti 3D Studia MAX. Před započetím práce resetujte nebo restartujte 3D Studio. Pokud vás minulá část minula, můžete si podle ní strom buď vytvořit sami anebo si stáhnout už hotovou scénu holého stromu, která je přiložena k tomuto článku v .zip souboru. Scéna byla vytvořena pomocí 3D Studia verze 5, což může způsobit nekompatibilitu s nižšími verzemi.
Náplní tohoto článku tedy bude tvorba nezbytného listí na větvích. Začneme samozřejmě modelem jednoho listu, který bude reprezentován standardním objektem Plane s těmito parametry:
-
Length=3
Width=3
Legth Segs.=3
Width Segs.=3
-
Angle=20
Bend Axis=X
Model listu je nyní hotový, ale pokud chcete tvořit více stromů, které budou vzdáleny od kamery, tak v zájmu zkrácení výpočetního času můžete předchozí kroky přeskočit a použít pro list pouze objekt Plane s parametry Length a Width segs.=1 bez použití modifikátorů Bend.
Teď vytvoříme materiál pro list. Otevřte Material Editor a začněte v libovolném slotu. Důležité je zaškrtnout volbu 2-Sided, která se nachází hned nahoře. Ta zajistí, že se listy budou renderovat z obou stran (standardně jsou z vnitřní strany průhledné). Složku Specular Level nastavte na 25. Jako mapu pro Diffuse Color zvolte obrázek LeafGreen.jpg z přiloženého souboru. Do kolonky Opacity zvolte obrázek Leafo.jpg, který je k nalezení v příloze k tutoriálu. Teď složku Diffuse Color zkopírujte do kolonek Specular Color a Bump. Hodnotu Bump změňte ze standardních 30 na -30 a pak materiál přiřaďte objektu představující list a objekt pojmenujte jako List.
Teď musíte označit ty polygony ve větvích, na které se mají nabalit listy. Označujte polygony spíše k venkovnímu kraji větve, protože jak víte, listy rostou spíše na koncích větví a větviček, které z nich vyrůstají a ne u kmene. Jak by správně označená větev měla vypadat je vidět na následujícím obrázku. Žádná velká přesnost tu nehraje roli, takže polygon sem, polygon tam, nic se neděje.
Nyní udělejte tolik kopií listu, kolik máte větví. Na jeden list použijte pomůcku Scatter, která se nachází v sekci Compound Objects, stejně jako funkce Connect a Loft. Zobrazí se vám obsáhlý dialog s možností různých nastavení. Základní teď probereme.
Hlavní je zvolit tzv. Distribution Object, což udává, na který objekt budou - v našem případě - listy nabaleny. Klepněte tedy na tlačítko Pick Distribution Object a pak na libovolnou větev. Zatím se nic pozorovatelného neděje, ale to se změní hned s další akcí. Sjeďte o kousek níže a zaměřte svou pozornost na rámeček Source Object Parameters. Zde zadejte tyto parametry:
-
Duplicates=1500 - udává, kolik listů bude na větvi růst. Pozor, toto číslo je relativní a bude se měnit podle velikosti jednotlivých větví. Takže na ty největší můžete aplikovat kolem těch 1500 listů a pro ty nejmenší stačí třeba jen 300. Tady záleží spíše na vašem uvážení, jak chcete aby strom nakonec vypadal, takže se nebojte experimentovat.
Base Scale=70 - listy budou mít 70% velikost proti původnímu modelu. Opět záleží na vás, jak velké chcete listy mít.
-
Perpendicular=on - listy budou vyrůstat kolmo k danému polygonu a ne rovnou vzhůru jako třeba stromy
Selected Faces Only=on - značí, že se bude efekt vztahovat pouze k označeným polygonům daného objektu
Distribute Using=Random Faces - znamená, že listy budou růst náhodně, neuspořádaně
-
Rotation X,Y,Z=360 - rotace jednotlivých lístků bude v rozsahu 360°
Local Translation X,Y,Z=20 - maximální vzdálenost listu od větvě bude 20 jednotek
Scaling X,Y,Z=25 - listy budou mít +-25% velikosti oproti průměru
-
Display=10 - zobrazí se pouze 10% z celkového počtu listů; velmi tak ulehčíte počítači při vykreslování viewportů
Hide Distribution Object=on - spolu s listy se vytvoří i tzv. Distribution Object, který je kopií větve; ten nepotřebujeme, proto ho takto vypneme
Pokud máte hotovo, přidejte do scény nějaká světla a pozadí a když svůj výtvor vyrenderujete, měl by vypadat podobně jako následující obrázek. Druhý obrázek je podoba drátěného modelu.
Asi se vám, stejně jako mě, stalo, že na některých místech se vám vytvořily shluky listí, zatímco jinde jsou "díry". V takovém případě musíte některé větve (i s listy samozřejmě) přesunout nebo pootočit, aby bylo listoví rozloženo více rovnoměrně. Na závěr vám přeji hodně úspěchů při tvorbě dalších vlastních "stromových" scén.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024