Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
3D grafika
Mental ray - Final Gathering
18. června 2004, 00.00 | Final gathering (FG) - metoda osvětlení tvořící velmi realistické vykreslení scény podobné Globální iluminaci (GI), často se ale tyto dvě metody kombinují za účelem dosáhnutí perfektního výsledku v osvětlení a stínování scény. V reálném světě by se dala tato metoda přirovnat k nepřímému osvětlení, pokud se tedy FG použije bez dalších světel. Pojďme se podívat jak na FG.
Final gathering (FG) - metoda osvětlení tvořící velmi realistické vykreslení scény podobné Globální iluminaci (GI), často se ale tyto dvě metody kombinují za účelem dosáhnutí perfektního výsledku v osvětlení a stínování scény. V reálném světě by se dala tato metoda přirovnat k nepřímému osvětlení, pokud se tedy FG použije bez dalších světel. Pojďme se podívat jak na FG.
Proti standardní Raytraceing metodě renderování, kde jsou paprsky vysílány směrem od kamery a ve chvíli, kdy se střetnou s objektem je barva vypočítána podle světel ve scéně, při FG jsou paprsky emitovány ze zdroje světla a když se paprsek střetne s objektem, řada další paprsků je vypuzena do různých směrů a je vypočtena energie světla přispívající od okolních objektů. Ta je pak použita v průběhu ray tracing procesu k dodání efektu odrážení světla. Ve své podstatě se z každého objektu ve scéně stává malý zdroj světla.
FG se často používá pro vykreslování scény za účelem zlepšení a zrychlení použití GI, ale také pro základní prezentaci wip(work in progress) modelu. Protože objekty se v podstatě stávají emitory světla, tak lze FG s úspěchem použít i pro tvorbu zářivek, neonů a jiných svítících objektů.
Základní postup by se dal shrnout do těchto kroků:
V první řadě je nutno zapnout mental ray jakožto algoritmus pro render a nastavit dané parametry. Tedy v menu Window\Rendering Editors\Render globals... (popřípadě tato ikona) nastavte jako render mental ray
Tedy rozbalte nabídku Final Gather a aktivujte jej.
Nastavení Final Gather Rays určuje kolik bude použito FG samples (vzorků) ve vaší scéně a tím následně ovlivňuje kvalitu renderu, ale také čím vyšší počet, tím větší nárok na výpočet a čas renderu. Nastavte cca 500, u těchto “mezirenderů” není větší počet nutný a u finálního renderu lze počet zvýšit pro dosažení ještě lepšího výsledku.
Vzhledem k různému chování materiálů a různé reflektivnosti, se může stát, že některý z materiálů je příliš přeexponován (vyzařuje příliš světla), ke korekci takovéhoto efektu slouží další důležitý parametr, který naleznete ve vlastnostech jednotlivých materiálů (k vlastnostem materiálů se dostanete pomocí Window\Renderign Editors\Hypershade... a dvojklik na daný materiál), kde pod položkou mental ray jsou nastavitelné dvě vlastnosti Irradiance a Irradiance Color. Pro vás je v tuto chvíli důležitý druhý parametr, jež říká jak moc se FG projeví v interakci s tímto materiálem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024