Maxon tají, ostatní předvádějí... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Maxon tají, ostatní předvádějí...

16. července 2009, 00.00 | Jsme asi před dalším krokem, ostatně Siggraph se blíží a s ním i sny a očekávání, cože bude nového, a zda bude vůbec něco nového. Je ale pravdou, že kalendář je neúprosný a Maxon se přece jen chová podle kalendáře (i když s drobnými časovými výkyvy). Tedy uvidíme, musíme se nechat překvapit. Maxon je tajemný jako hrad v Karpatech. To vývojáři pluginů podstatně méně. A že ty vlaštovky vypadají na první pohled výborně je nabíledni.

Spekulace, co bude na letošním Siggraphu ze strany Maxonu, jak jsme již napsali v perexu, je zcela zbytečná. Nevadí ale, protože se poslední dobou vyskytlo několik zajímavých projektů, které bychom neměli minout už proto, že často řeší velmi zajímavé oblasti 3D tvorby. Postupně se tedy na jednotlivé nástroje podíváme, ale předem říkám, jen velmi, velmi, obecně, protože jejich projekt není dokončený. Spíše můžete dnešní článek vnímat jako upozornění na daný vývoj, který byste měli, v případě zájmu, dále sledovat.

Cagedeformer

Představme si situaci, kdy máme poměrně složitý objekt nějakého humanoida, či prostě živé bytosti. Je natolik komplexní, že práce na vlivu pro jednotlivé klouby je již trochu zdlouhavá a pracná, a tak si možná můžeme postesknout, mít tak „obrysový“ objekt, který by zastupoval objekt komplexní, a ten bychom animovali/nastavovali podstatně jednodušeji. A to je přesně systém pluginu Cagedeformer, který připravuje italský vývojář Lorenzo Biondi.

Ještě trochu k popisu. Cagedeformer je de facto pomocná polygonová objemová mřížka, kterou můžeme napojit na jakýkoliv poly objekt jako standardní deformátor. Tento objekt můžete, stejně jako jakýkoliv jiný polygonový objekt, napojit na kostru tvořenou klouby a tyto klouby mohou mít nastavenou obligátní míru váhy vlivu na jednotlivé oblasti povrchu. Vynikající systém. Možná by se mohlo zdát, že je podobný systému VPD (FFD – volné prostorové deformaci), ale rozdíl je přímo zásadní, protože 1) VPD nelze takto upravovat 2) VPD je zásadně méně flexibilní, mřížka je vždy dána formou kvádrového útvaru 3) VPD je podstatně méně přesná.

01

Další informace? Celkově se tento nástroj propírá na níže uvedeném vláknu CGTalk: http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=47&t=775374&page=1&pp=15, najdeme zde zajímavé odkazy jednotlivých testerů a také odkaz na prezentační videa samotného autora nástroje. Různé ukázky tedy najdeme na dalším odkazu http://www.abulafia.it/CD/cagedeformer_test.htm, perfektní ukázka při řízení pomocné kostry (skryté v editoru) je uvedena na příkladu nějakého plesiosaura http://www.mad3d.eu/Archivio/Test_CageDeformer/Nessie_02/Nessie_test.html.

Domnívám se, že uvedený nástroj je vskutku zásadním počinem, na který by mohli animátoři (že Miklo?) slyšet a těšit se na něj, jak na druhé Vánoce. Jsem zvědav, jak daleko to nakonec jeho autor dotáhne...

02

Mimochodem, když hovořím o Miklovi, jelikož jej využívám jako odborného korektora svých článků, tak přidávám k dobrému jeho poznámku...

„Cagedeformer, alias Harmonic coordinates, je myšlenka (nikoliv původní) aplikovaná Pixarem viz.: http://graphics.pixar.com/library/HarmonicCoordinatesB/paper.pdf

Něco pěkného pro architekty, Daniel Schild znovu zasahuje

Není to tak dávno, vlastně minulý týden, co jsme si důkladně probírali novou verzi pluginu Daniela Schilda Place on Surface 1.6 a máme tu další položku z Danielovy kuchařky. A že Daniel peče velmi šikovně a efektivně, řekl bych...

O co se jedná. Daniel si předsevzal jednoduchou úvahu, okna a dveře, tedy konstrukce domovních otvorů můžeme v zásadě navrhnout jen několika objekty, například křivkami, které tvoří potažení NURBS. Ještě do toho zaimplementovat interaktivní booleanovské operace a voila, máme na světě perfektní systém pro generování oken a dveří. Jenže, asi by to také chtělo, abychom mohli interaktivně definovat velikost oken, a ta byla správně orientována ke stěně, chtělo by to, abychom mohli definovat jejich vnitřní členění, to, zda mají parapety, jednotlivé materiály částí konstrukce, orientaci ven a dovnitř, počet oken v daném směru stěny a tak dále. A to všechno tento nástroj ve vývoji umí, ale nejenom to! Precizně můžeme ovládat orientaci klik na oknech, to, zda jsou okna otevřená, nebo nikoliv, v případě, že chceme otevřít více oken v řadě, můžeme velmi dobře definovat variace otevření a tak dále. Pro tvorbu architektonických scén se mi jeví jako geniální pomocník, který přináší CAD flexibilitu přímo do standardního 3D řešení, což je z pohledu tvorby jednoduše výtečné.

03

Co se mi na Danielově řešení vskutku zamlouvá je skutečnost, že autor striktně používá objekty C4D, které jen vhodně kombinuje a generuje. Kdykoliv si tak můžeme objekty převést a doeditovat ručně, což ale, podle mého, není zase tak zapotřebí minimálně z 99% případů.

Uvedený nástroj je opět propírán na CGtalk a to ve vláknu http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=47&t=781391, ale nástroj má již své drobné stránky na webu svého autora http://www.dns-plugins.de/winGen.php, kde najdeme tři prezentační videa popisující všechna podstatná kritéria, která plugin má. A že jich je! Vskutku Vám doporučuji se na tato videa podívat. Architekti budou, podle mého, nadšeni.

04

Francesco Guazzi – tak trochu CAD?

Jakkoliv autor dalšího připravovaného projektu tvrdí, že nechce konkurovat CAD nástrojům, a že C4D rozhodně má své místo jinde, jeho připravované nástroje jsou dalším elementem, které potěší srdce každého, jen trochu CAD milovného uživatele.

Co tedy v CINEMĚ 4D tak trochu chybí. Ano, máme systém přichytávání, ale tak trochu postrádáme systém přichytávání na různé matematické tečny, kolmice, mřížku nějaké hrany, směr pokračování nějaké hrany a tak dále. Tento nástroj to perfektně umí. Umí také generovat polygony, kdy každý jeden bod je uvedenou cestou přichytávání přimykán k nějakým matematicky definovaným elementům, můžeme definovat relativně polohu každého nového bodu od bodu minulého relativně (XYZ souřadnice).

Systém pracuje, alespoň podle videí, v několika různých režimech, a to včetně pokročilého definování kruhových oblastí a oblouků, které využívají všechny obecně základní systém tvorby kružnice pomocí dvou a tří bodů. To je opět něco, co mi v systému C4D velmi chybí.

05

Autorem uvedeného pluginu je Francesco Guazzi a prozatím je tento nástroj pojmenován SpeedMud, ale jedná se, bohužel, asi o velmi ranou verzi. Není k němu vícero informací než několik videí na blogu autora a několik vět ve vláknu CGtalk, přesto doporučuji sledovat, protože se jedná o nástroj pro mnohé zásadní.

Více informací o SpeedMud najdeme v blogu http://franz78blog.blogspot.com/2009/06/some-test.html a vlákno CGtalk které na tento zajímavý počin upozornilo je http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=47&t=773668.

„Zapalují se mi lejtka“, Turbulence4D

Další nástroj již není jen příslibem, ale otevřenou betou. Mohli bychom jej tedy popisovat poměrně důkladněji, což by ale nebylo asi úplně korektní vzhledem k ostatním zástupcům. Zůstaneme tedy u plně obecného popisu, ono i tak to více než postačuje...

Tak dlouho Samir Kharchi připravoval svůj fluidní systém, až jej jiní předběhli. „Remo“ Remotion již před jistou dobou uvedl vlastní 2D fluidní systém a Jascha Wetzel připravil plně 3D fluidní systém, který asi bude dosti silně konkurovat Samirovu DPIT Effex, pokud jej Samir bude sto někdy dokončit. Jeho přísliby vydání jsou totiž již opravdu tristním příběhem, který mnohé recenzenty (včetně mne) dostává do vskutku trapné situace.

06

Turbulence4D je tedy pluginem ve vývoji, který by měl plně simulovat fluidní efekty ve 3D prostředí. Vyvíjen je již uvedeným Jaschou Wetzelem a veškeré informace o něm můžeme nalézt (včetně beta verze ke stažení) na stránkách http://jawset.com/. Diskuze k uvedenému nástroji je opět na CGtalk http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=47&t=749981&page=1&pp=15&highlight=turbulence.

Osobně se na tento nástroj docela těším a věřím, že bude kvalitní, protože podle stránek autora je zřejmé, že již připravil podobné řešení ve formě 2D efektu pro Adobe After Effects, že jako programátor fluidních efektů má velmi bohaté zkušenosti.

07

Jen abychom byli korektní, když jsme zmínili Samira, jeho web, nějaká drobná infa a také videa k DPIT Effex najdeme na www.dpit2.de.

Výhledem výhledem...

Jsem zvědav, až bude Siggraph, zda budou uživatelé C4D spokojeni s případnými novinkami. Kolik bude nadšení a kolik zklamání. Když už ale někdo zklamaný bude, hovořím samozřejmě čistě teoreticky, tak si možná vybere z dnes kraťoučce představených pluginů ve vývoji. Jsou nesmírně zajímavé, alespoň pro mne.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: