Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
3D grafika
CINEMA 4D tipy a triky (4) – tvorba síťoviny, tkanin a dalších...
7. dubna 2011, 00.00 | Jistě můžete namítnout, že různé kovové síťoviny, například sítko na těstoviny či chladící mřížku starého závodního auta, můžeme vytvořit alfa kanálem. Pravda, jenže ne vždy jsou alfy vhodné. V případě refrakčních povrchů se dlouho počítají, potřebují vyšší hodnoty vyhlazování, mohou působit potíže v případě post efektů. A v neposlední řadě může být reálný model i přesvědčivější. Ukážeme si tedy, jak si v poměrně krátké době vytvořit perfektní a hyperrealistický model zmíněného charakteru.
Co budeme potřebovat? Jako obvykle CINEMU 4D, to je jasné, ale co se týká vybavení dalších modulů? Klíčové pro nás bude, zda vlastníme, či nikoliv, nástroje modulu MoGraph. Ne že by to bez něj nešlo, určitě šlo a vlastně i poměrně efektivně, ale prostě já mám objekt Klonování velmi rád a používám jej vlastně každý den. Nechápu, že není ve verzi Prime.
Pokud ale MoGraph nevlastníte, nezoufejte. Budete jen muset použít příkaz Klonování a vše bude pracnější, ale zvládnout se to dá...
Co je obsahem, na co narazíme
I v rámci tohoto návodu narazíme na značné množství technik. Bude to jako takový malý obchoďák, nebo jako japonské jídlo. Malé porce, ale tolik chodů...
Začneme křivku Vzorec. To je speciální křivka, která je řízena pomocí vzorce zadaného uživatelem. Ve výchozím stavu je v této křivce zadán vzorec sinusové křivky. Zároveň jsou zde hodnoty počátku a konce, a také hodnota segmentace křivky. Bylo by vhodné si vše nějak automatizovat. Zejména to, aby byla křivka zadána pravidelně, měla vhodně umístěné segmenty a tak dále...
Jak na to? Samozřejmě využijeme vlastnost XPresso, kterou budeme řídit jak hodnotu počátku, tak konce křivky. V závislosti na její délce je nutné upravit segmentaci, protože ta je jinak fixní. XPresso bude velmi jednoduché, ale zároveň účinné. To mohu slíbit.
Jakmile bude připravena dostatečně dlouhá křivka, můžeme vytvořit její kopii s posunem tvaru (aby tvořila navazující řadu tkaniny) a následně vše rozmístíme pomocí MoGraph. A zase, aby bylo vše snazší, použijeme XPresso, které nám vše zařídí (správné rozestupy a podobně).
Jelikož je naším cílem opravdu triviální síto, můžeme si vytvořit pouhopouhou instanci a tu vhodně natočit, případně umístit.
Abychom mohli výslednou strukturu použít jako cestu následujícího protažení, je nutné si vše automaticky spojit. K tomu nám slouží objekt „Spojovací objekt“.
Co dále? Musíme použít jednoduché protažení po křivce, tedy Protažení NURBS, vytvořit nějaký profil a výsledek je na světě.
Zbývá vlastně poslední úloha, deformace křivky na požadovaný tvar. Není v tomto případě nic snazšího, než si připravit objekt, na který můžeme tvar umístit. Tento objekt potřebuje korektní UV mapu reprezentující co nejlépe vzájemné velikosti jednotlivých polygonů objektu, aby byla případná deformace tvaru přirozená. Můžete sice namítnout, že bychom to mohli vyřešit i deformátorem (obalení a nebo zakulacení), ale my hledáme obecný postup použitelný na jakýkoliv tvar, ne jen specializované řešení. Tedy připravíme si výsledný tvar v modelu, vytvoříme UV mapu a následně opravdu použijeme deformátor. Bez toho to ostatně ani nejde. Jenže deformátor maličko odlišný, než byste očekávali. Je jím totiž objekt Povrch.
Aplikujeme deformátor jen na Spojovací objekt, respektive převedený objekt křivky, a to proto, že chceme deformovat pouze cesty, nikoliv výsledný tvar. Smažeme body, co nejsou potřeba, a můžeme opět vše převést (pro vyšší rychlost v editoru) a aplikovat Protažení NURBS. Jsme hotovi. Opravdu věrný model je na světě.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024