BodyPaint 3D a Photoshop, když se dva drží za ručičku – video návod - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

BodyPaint 3D a Photoshop, když se dva drží za ručičku – video návod

19. listopadu 2009, 00.00 | Síla bývá v kombinaci a my si toto tvrzení můžeme s úspěchem opakovat dnes a denně. S Milanem Soukupem (s jehož tvorbou se můžete potkávat například na stránkách magazínu VTM) jsem měl kratičkou rozpravu na téma jak opravdu jednoduše otexturovat low poly model, pro který má Milan připravené vynikající fotografické reference vytvořené na míru. Milan preferoval Photoshop, ale někdy je kombinace silnější. BodyPaint 3D a Photoshop, to je má odpověď.

Proč?

BodyPaint 3D (prezentovat a hovořit budu o verzi CINEMY 4D R 11,5) má množství vynikajících vlastností, kterým dalece překonává Photoshop. Bezesporu. Má vynikající práci se štětci, samozřejmě můžeme pracovat v mnoha vrstvách najednou, možnost projekčního nanášení i malování přímo na povrch, interaktivní výběry polygonů do výběrů textur a mnoho mnoho dalších. Ale má i oblasti, kde je zase jednoznačně vládne Photoshop. Samozřejmě, vrstvy úprav jsou perfektní, ale jsou zde i jiné nástroje, které sice nejsou nějak zázračně silné či propracované do detailu co se kvality týká, ale přesto jsou silnější než nástroje BodyPaint 3D, které je často ani neobsahuje. Hovoříme například o možnosti deformace pomocí „pokřivení“. Tedy 2D mřížky, u které můžeme obraz deformovat v bodech této mřížky a v jejích spojnicích.

Síla je tedy, jak jsme si napsali v úvodu, v kombinaci. Ve využití silných (či silnějších) stránek obou aplikací a jejich propojení za účelem vyšší efektivity a často i lepšího výsledku.

Použitý postup

Začneme samozřejmě BodyPaintem 3D. Milan Soukup m i za účelem návodu poskytl model stanu a také fotografii jednoho z pohledů, které si nechal za účelem tvorby vizualizací připravit. Máme tedy vskutku skoro vše, co můžeme potenciálně potřebovat pro demonstraci propojení BodyPaintu3D a Photoshopu.

BodyPaint 3D použijeme v tomto případě pro „zmrazení“ nejvhodnějšího pohledu pro promítnutí poskytnuté fotografie, abychom ji mohli co nejlépe využít jako textury a také ji mohli vhodně deformovat ve Photoshopu.

Úvod práce je poměrně snadný. Připravíme si kameru tak, její ohnisková vzdálenost co nejvíce odpovídala objektivu, který byl použit u originální fotografie. Ono, je to možná zbytečné, ale poměrně výrazně nám to ulehčí práci.

Poté si musíme takzvaně zmrazit pohled. To je vynikající funkce, která z aktuálního 3D pohledu udělá zachycené 2D plátno s předem definovanou velikostí, se kterým manipulujeme ve 3D okně jako s 2D plátnem. Perfektní a hlavně rychlé. Poslední, poslední bude aktivace projekčního kreslení. Tím se u předem vytvořeného materiálu vytvoří projekční vrstva, kterou můžeme exportovat pomocí správce vrstev BodyPaint 3D do PSD souboru.

Dobrá, pokud je vyexportováno je nutné přejít do Photoshopu. Zde zjistíme, že jedna z exportovaných vrstev má jméno PP vrstva a to je právě ona vrstva, která nás tak enormně zajímá.

Do Photoshopu si můžeme načíst uloženou texturu a zjistíme, že vskutku je zde PP vrstva. A v této vrstvě (respektive ve výsledném sloučení), máme ruce volné. Vše si tedy připravíme v PSD, umístíme si zde texturu, zdeformujeme podle potřeby, můžeme si ji také případně doladit (ale to je možná lepší již zase v BP, kde bude lepší kontrola nad detaily v modelu), načež práci ukončíme a soubor uložíme ve struktuře, ve které původně byl. A načteme si jej zpětně v BodyPaintu 3D...

A co se nestalo. Vyplnili jsme touto cestou ve Photoshopu vrstvu projekčního nanášení BodyPaintu 3D a dosáhli jsme tak kombinace obou aplikací ve velmi silné spolupráci.

01

Vypneme si projekční nanášení, vypneme zmrazení a můžeme se podívat na to, cože jsme to vyvedli. Jako základ práce vynikající. Samozřejmě, drobnosti je nutné ještě trochu odladit, ale celkově jsme dostali dosti dobrý základ. Navíc. Pokud máme více pohledů (v tomto případě tedy více fotografií stanu z různých úhlů) můžeme si jednotlivé pohledy texturovat zvlášť do jednotlivých vrstev a ty teprve v závěru postupně pospojovat a doladit v jeden kompaktní celek.

02

Na něco jsem zapomněl? No ano, video, návod, to o čem mluvíme! Najdete jej na stránkách www.C4Dexchange.com v sekci návodů a to zdarma s tím, že pro stažení je nutná registrace (také zdarma).   

PS: Milanovi Soukupovi děkuji za dobrý námět a také potřebná data a soubory.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: