Blender: Game Engine, část třetí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3D grafika

Blender: Game Engine, část třetí

18. srpna 2004, 00.00 | V této části se zaměříme na problematiku trackování objektu kamerou a současně si připravíme ve hře také menu.

Již v minulé části jsem vám slíbil, že se podíváme na trackování objektu kamerou. V článku jsme se k tomu nakonec nedostali, a proto to dnes napravím. Vytvoříme si i menu.

Trackování je vlastně nastavování rotace objektu tak, aby jistá osa směrovala k jinému objektu. Když nastavíme, aby kamera trackovala jistý objekt, bude se kamera na něj "dívat". Když se bude trackovaný objekt pohybovat bude se kamera natáčet tak, aby se daný objekt nacházel ve středu zorního pole. Když chceme, aby jeden objekt trackoval druhý, vybereme první objekt. Zmáčkneme Shift a vybereme druhý objekt. Pak použijeme kombinaci Ctrl+T. V game enginu musíme využít jiný postup.

Jestli nemáte ve scéně kameru, přidejte ji (Mezerník>>Add>>Camera). Jestli ji máte, vyberte ji a umístněte ji podle obrázků. První ukazuje umístnění z pohledu Top a druhý z pohledu Side. 

Stiskněte Alt+R a poté Enter. Vyčistili jsme tím rotaci kamery. Teď by měla být natočená přímo dolů.V Logic Buttons (F4) přidejte jeden senzor, jeden controller a jeden actuator. Senzor spojte s controllerem a ten spojte s actuatorem. Typ actuatoru změňte na Edit Object. Teď zvolíme podtyp actuatoru. Klikněte na Add Object a vyberte Track to. Tenhle podtyp se využívá k už zmíněnému trackování. Do políčka OB: se udává jméno objektu, který má být trackován. V našem případě je to Sphere. Zapněte volbu 3D, která způsobí, že trackování bude probíhat prostorově. Parametr Time se vyžívá k simulování opoždění. Pro více realistický výsledek ho můžete nastavit na hodnotu 12. Když se vám budou líbit jiné hodnoty klidně je nastavte.

Menu

Menu bude tvořeno třetí scénou. Bude obsahovat dvě položky: Start a Konec. Aby bylo zajímavější, nebude klasické 2D ale 3D. Text se bude otáčet nad jednoduchým podstavcem.

Nejdřív musíme přidat novou scénu. Klikněte na dvojitou šipku u výběru scény vpravo nahoře a zvolte ADD NEW.

 

Protože chceme aby byla nová scéna prázdná klikněte na Empty. V horním pohledu (Numpad 7) vložte do scény Plane (Mezerník>>Add>>Mesh>>Plane). Tento Plane bude nejvrchnější částí podstavce.Ujistěte se, že jsou ve výběru všechny vertexy a přepnete do předního pohledu (Numpad 1). Extrudujte (E) dolů asi o 2 políčka. 

Znovu se přepněte do horního pohledu (Numpad 7) a extrudujte se změnou velikosti (E pak S) tak, aby se podstava zvětšila asi 5x. 

Pak ještě v bočním pohledu Extrudujte dolů.

Vyberte vertexy podle obrázku.

Posuňte je o jeden čtvereček dolů. Opět vyberte vertexy podle obrázku.

Zvětšete je 2x (S, Numpad 2, Enter).

Jestli chcete podstavec vyhladit, několikrát stiskněte W a Subdivide a pak několikrát W a Smooth. Nastavte výpočet světel (ve face select módu W>>SetLight).

Uznávám, že to není žádný extra podstavec, ale pro naše účely úplně postačuje. Navíc, když modelujeme něco pro Game Engine, musíme dbát nato aby bylo vše co nejjednodušší. Důvod je jednoduchý - rychlost. Tohle může být problém zejména když modelujeme postavy. Ale zpět k naší hře. Nastal čas, aby jsme přidali Text. Proto se přepněte do předního pohledu a umístněte 3d kurzor podle obrázku. Aby jste ho umístnili přesně, můžete využít příkaz na přichycení na mřížku. (Shift + S, Cursor->Grid).

 

Vypněte Edit mode. Stále v předním pohledu přidejte text (Mezerník>>Add>>Text). Vymažte standardní text a napište F1-Start.Opět umístněte kurzor podle obrázku a vložte text F2-Konec.

 

V Game Enginu se křivky ani texty nezobrazí, proto je musíme převést na mesh. Nejdřív oba texty převedeme na křivky použitím klávesové zkratky Alt+C. Všechny úkony, které budou následovat proveďte u obou textů. V Edit Buttons (F9) nastavte parametr Ext1 na 0.100. Tím se křivky tvořící text extrudovali a text je teď opravdu 3D. Znovu stiskněte Alt+C. Teď jsou oba texty meshe. U obou textů klikněte v Edit Buttons na tlačítko Centre, co způsobí, že se texty vycentrují vzhledem ke svému objektovému středu. Vyberte oba texty a spojte je (Ctrl+J). Klikněte na Centre New v Edit Buttons.

Nastavíme Logiku tak, aby se menu otáčelo. Využijeme actuator Motion. Vytvořte jeden senzor, jeden controller a jeden actuator. Spojte je a actuator nastavte podle obrázku. 

K startu hry využijeme senzor Keyboard a actuator Scene. Touhle tematikou jsme se podrobněji zabývali v minulém dílu, proto to nebudu rozpitvávat. Vše vám ukáže obrázek.

Hru ukončíme pomocí actuatoru Game. Podtyp bude Quit this game.

Ještě pár slov k materiálům. Hru můžete spouštět v zobrazení textured. Musíte ovšem přidat světlo. Už víte, že se standardně v Game Enginu nic nezobrazuje Two Sided. Zobrazuje se jenom strana, na které je normála. Normály se můžou při Extrudování různě rozházet, když se to stane, používáme příkaz Recalc. normals outside, zkratka Ctrl+N. Používáme ho v edit módu, když máme ve výběru všechny vertexy. Tím se většinou dá všechno do pořádku. Ne však když jsou v objektu díry. V našem případě písmena a, o, e. V takovém případě vybereme vertexy, které díry tvoří (obrázek) a normály převrátíme (W>>Flip Normals).

Teď už zbývá jenom zapnout výpočet světel.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: