Add the Sea Reloaded – základní informace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


3D grafika

Add the Sea Reloaded – základní informace

5. dubna 2007, 00.00 | Kapky dopadají na vodní hladinu a mystické soustředné vlny se postupně šíří do svého okolí, překrývají se a čeří, jak dorážejí na bok ukotvené loďky pohupované mírnými vlnami. Voda v mnoha podobách, svým pohybem mystická a kolébající, svou silou ničivá… Jak ovládnout její hladinu? Pokud máme správnou páku k ruce, lze vše, možná i vodu ovládnout.

Na redakční stůl ... no to je už dnes asi překonaná fráze. Takže znova, na redakční hard disk se nám dostalo zajímavého počinu. Komplexního pluginu Add the Sea skupiny Motion Gimmick Media Art. Počin zajímavý, ale těžký úkol. Z počátečního letmého seznámení má uživatel pocit lehké úlohy, ale takový názor je mylný. Jedná se totiž o velmi komplexní nástroj s velmi specifickým přístupem a dobrého výsledku lze docílit jen při plném pochopení zákoutí zmíněného nástroje. Vyplývá to z principu, na kterém je plugin založen, ale to si všechno postupně řekneme.

A než začneme jedna poznámka, podle mého důležitá. V současné chvíli (a snad se to postupně změní), jsem obeznámen s principem, systémem a základními pravidly, ale ruku na srdce, potřebná praxe chybí. Budeme tedy možnosti tohoto zajímavého pluginu objevovat spolu.

fredi
Fredi Voss

Princip pluginu

Bylo by zcela mylné k uvedenému nástroji přistupovat jako k fyzikální simulaci. Plugin je všechno ostatní, jen ne tohle. Založen je jako plnohodnotný deformační systém, který lze používat se všemi ostatními deformátory se vším, co k uvedené problematice patří a náleží, včetně nutnosti korektní hierarchické struktury scény.

Oficiální údaje a informace

Oficiální informace o pluginu (a také video ukázky, některé jsou moc pěkné) najdeme na odkazu http://www.motion-gimmick.com/english/index.htm. Plugin je určen CINEMĚ 4D R 8.5 až R 10.x, cena plné verze je 180 EUR a ekvivalent USD. Studentská cena je stanovena na 105 EUR. Na stránkách výrobce lze také stáhnout široké spektrum ukázkových scén, drobných prezentačních návodů, materiálů, manuál a tak dále. Tedy celý souhrn opravdu potřebných materiálů k pochopení celého systému nástroje ...

Instalace a umístění

Vzhledem k tomu, že jsem dostal k používání poněkud specifickou verzi, nemohu popsat průběh instalace, ale plugin samotný se logicky instaluje do adresáře Plugins CINEMY 4D. Objekty pluginu najdeme na dvou místech, klasicky v menu Pluginy pod poněkud německy znějícím názvem Atze – Reoladed a také v rámci kanálových shaderů, tedy v materiálech. Další úpravy se definují pomocí speciálních vlastností a zapomenout nesmíme ani na uzly XPresso.

01

A co vlastně umí?

Plugin toho umí poměrně hodně, vše v rámci simulací, ale velmi pokročilých. Umí generovat různé typy vlnění povrchu, simulovat dopadající kapičky deště, a to včetně sekundárních jevů s tím spojených, detekovat objekty pobřeží a kolize s těmito objekty, generovat přirozený vzhled vodního povrchu včetně zpěnění vrcholových partií vln, simulovat kaustiku založenou na systému vln, ovlivňovat objekty na hladině, tudíž tyto objekty na hladině „plavou“ a tak dále. Je toho opravdu hodně a vše je v rovině simulací, nikoliv skutečné dynamické analýzy.

02

Základní praxe

Jak se plugin používá? Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že vždy stejně. Základem všeho je speciální objekt Add the Sea. Jedná se o speciální deformátor, který je zcela standardním deformačním objektem tak, jak jej vnímáme, i když má svá specifická nastavení. Sám o sobě tento objekt deformovat neumí. Informace o tom, co se vlastně má dít, mu dávají další objekty, které mu jsou podřízené. A ty definují základní chování simulace ... Každý objekt lze deformovat více deformátory.

Použití z rychlíku

Základní systém používání pluginu si asi nejlépe popíšeme na tom nejjednodušším úkazu, který můžeme pomocí prvního z modifikátoru deformátoru Atze dosáhnout. A to na tvorbě lineárních vln.

Představme si, že máme nějaké primitivum Rovina a vyšší hodnotou segmentace v obou směrech. Uvědomíme si, že je objekt Atze v podstatě deformátor, takže jej vložíme pod tento objekt a pod objekt Atze vložíme další objekt, tentokráte efekt Linear wave pluginu Add the sea. A již od tohoto okamžiku je povrch deformován lineárními vlnami.

03

Pokud bychom chtěli do systému přidat další efekt, pak máme také možnost. Stačí do hierarchie pod objekt Linear wave přidat další efekt, například efekt radiálních vln, Radial Wave. Objekt můžeme posunout doprava, doleva – budeme tím měnit střed soustředných vln, samozřejmě ...

04

Soustředné vlny ale umí každý, můžeme si velmi rychle nastavit i něco jiného? Samozřejmě ... Když jsme u těch demonstrací, tak co kdybychom si nasimulovali kapky deště. Ano, Atze umí generovat přirozené vlnění závislé na částicových systémech, ale také zcela nezávislé „simulace“ kapek na hladině, které jsou generované v ploše náhodně ...

Můžeme tedy do celého systému přidat další objekt, jako pod objekt Radial wave můžeme vložit další objekt, objekt Drop wave. Ten má vlastně jen velmi prosté zadání, ale zároveň velmi složité. Plugin totiž obsahuje skutečně nepřebernou paletu nastavení, ale k nim se často dochází jakousi sekundární formou a objekt Drop wave je toho velmi dobrým příkladem. Má ve svém nastavení jen a pouze pět položek záložky Create Drops a každá z nich vytváří speciální vlastnost, kterou se teprve dále dostaneme k nastavení onoho požadovaného efektu.

06

Vyberu si tedy vytvořenou vlastnost (označenou drobnou dvojkou) a v záložce Drop: Density nastavím tvorbu například 20 kapek na hladině. Aby systém věděl, kdy se co děje, musím provést příkaz Bake drops, který v rámci vymezené animace „upeče“. Poté, co si pustíme animaci, zjistíme, že se hladina skutečně chová tak, jako by ji bičovaly kapky deště (a samozřejmě efekt můžeme upravovat, ale to platí o všech efektech, kterých jsme se dnes dotkli).

05

Dnešním dílem jsem nechtěl popisovat vše krok za krokem, to skutečně ne, spíše názorně naznačit princip tohoto zajímavého nástroje. Na přehled jednotlivých prvků se můžete těšit příště.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: