Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
3D grafika
A přivezli banány? No jen malé, velké jsou na cestě
18. května 2006, 00.00 | Asi takhle bychom mohli začít. Jak totiž za ta léta známe Maxon, tak jistě něco chystá a tohle tedy bude jen svačinka. Sem tam docela příjemná, ale přeci jen je to závdavek. Tedy alespoň doufám a těším se, že ani tentokráte nebudu zklamaný. Věřím, že tohle je jen nadechnutí na velký skok. Zatím si tedy vystačíme s tím, co máme, dámy a pánové, CINEMA 4D R 9.6.
Tak nám Maxon zase nadělil novou subverzi, viďte že. No asi i musel, však také vypustil nový modul MoGraph a to je samo o sobě důvodem radosti. Dnes se ale na MoGraph ohlížet nebudeme, naopak, soustředíme se na to, co je nového již ve standardních a zaběhlých součástí programu. Tedy hlavně na jádro programu.
Pravdou ale je, že nemůžeme čekat z uživatelského hlediska změny nějak obrovské, hlavní část změn proběhla v samotném systému programu, v možnostech podporovaných formátů, OpenGL a podobně, prostě věci, které jsou nutným pozadím dobré aplikace a které uživatel vlastně ani neocení, protože prostě fungují.
Hypotetický předpoklad. Chceme po nějaké křivce v prostoru protáhnout nějaký profil. Pokud ale je křivka složitá, tak je poměrně složité využití druhé pomocné cesty, která tak či onak (průměrem a nebo poloměrem) vymezí průměr protahovaného profilu. Řešením je nové Protažení NURBS, tedy známý příkaz v novém kabátku. Tento příkaz má totiž nové dvě funkce, vlastně řídící křivky, kterými lze řídit jednak tloušťku profilu po délce křivky vyjádřeno v procentech a také rotaci tohoto profilu. Jedná se o princip, který je známý z XFrogu a také DPITu. Mimo to můžeme definovat maximální hodnoty rotace na počátku a konci křivky cesty a posun, kde má protažení začínat a končit. Samozřejmě, že se vše dá zase animovat, jak jinak.
Druhou docela užitečnou věcí je interpolace křivek. Tedy jistě všichni ví, k čemu že je tento drobný parametr u křivek dobrý, nuže dnes máme k dispozici další režim a to režim, který v sobě skrývá vlastně režimy dva. Jedná se o režim, který jsem pojmenoval při překladu jako Mezilehlé body > rozdělené. V tomto režimu se míchají vlastně dva principy, princip analýzy subnormál sousedních segmentů křivky, vyjádřený hodnotou úhlu zcela shodně jako je tomu v případě adaptivní interpolace a princip segmentace mezi řídícími body s minimálním vzájemným úhlem sousedících subnormál, jako je tomu třeba u přirozené interpolace. V tomto ohledu se ale nedefinuje množství subsegmentů, ale maximální délka subsegmentu. Díky tomu dosáhneme rozdělení křivky i na rovných úsecích a to poměrně precizním způsobem, což se nám může hodit například tehdy, když bychom vytáhli nápis do prostoru a chtěli jej zdeformovat.
Když jsme u toho vytahování nápisu, tak byl mimo jiné přepracovaný nástroj, respektive objekt Text, to sice ocení hlavně uživatelé na Mac OS, ale i tak je vždy dobře, pokud se něco vyvíjí směrem ke kvalitě. Mimo jiné (v zásadě teď mluvím z manuálu, je pravdou, že uvedené skutečnosti jsou sice důležité, ale při nekomunikování s jinými uživateli by se na ně ani nemělo narazit) byly odstraněné nesrovnalosti mezi stejnými fonty Truetype a poskriptovými, kdy v případě stejného typu fontu by mělo dojít k bezproblémové substituci, truetype se u MacOS vyrastrují (napsal jsem vyrastrují a Word to opravil na vykastrují, to jen tak na okraj), tedy uživatel o nápisy nepřijde, vylepšené bylo chování prokladů a podobně a to hlavně na Mac OS a podobně.
Co stojí za zmínku je další úroveň komunikace s Maxonem a ukládaní a také rozesílání chybových hlášek a hlavně možnost automatické záchrany dat při zhroucení aplikace, ať ji má na svědomí cokoliv. Už se mi to několikráte vyplatilo a je to bezva. Tím nechci říci, že je 9.603 nestabilní, ale před touto verzí jsem měl možnost testovat i rannější stadia a zde se uvedená funkce opravdu vyplatila bohatě :-).
Drobností je vícero, například drobná změna proběhla ve vlastnosti kompozice (Matte objekt), vektorové rozostření pohybu má svůj kanál v multi-pass renderingu (vektor pohybu), náhledy materiálů umí být animované, decentně byly obohacené možnosti výstupu, XPressa a také oblíbené Clothildy.
Docela však s radostí vítám změnu jinou, taktéž drobnou, která mi skutečně hodně chyběla a to klasická možnost úpravy barvy, odstínu a jasu, tedy model HSV. Ten nyní je součástí filtrů BodyPaintu 3D, což je opravdu dobře, protože jinak jsem byl nucený tuto běžnou proceduru provádět v PHS.
Tak to jsou změny, kterých si povšimneme v praxi. Jistě by se našly další (doporučuji se podívat do dodatku k manuálu), ale tohle je asi to podstatné, co bychom měli vypíchnout. No není toho nějaký velký „kotel“, ale asi lze očekávat drama v dohledné době. Ostatně „devítka“ už má nějaký ten pátek, a tak uvidíme, co nám budoucnost připraví. Jedno ale vím jistě už nyní. Maxon není zvyklý přešlapovat na místě.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024