Microsoft uvedl HD Photo: konkurence JPEG na obzoru? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



fotograf

Microsoft uvedl HD Photo: konkurence JPEG na obzoru?

technologie proof natisk

14. března 2007, 00.00 | Na výstavě PMA uvedla společnost Microsoft oficiálně svůj formát pro ukládání digitálních fotografií a jiné počítačové grafiky, který by měl být údajně zdatným konkurentem nejen pro JPEG, ale i modernější JPEG2000. Jak vypadá konkrétně HD Photo a kdy se dočkáme jeho reálného nasazení?

Na stránkách Grafiky jsme si již před časem povšimli, že společnost Microsoft chystá nový formát určený k reprezentaci bitmapové počítačové grafiky, především digitálních fotografií. V těchto dnech vyvrcholilo dosavadní snažení v daném směru oficiálním uvedením formátu HD Photo (původně byl tento formát označován jako Windows Media Photo), a to na výstavě PMA. Jak konkrétně daný formát funguje, k čemu je určen a s pomocí jakých nástrojů jej lze v současnosti zpracovávat? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.

Základní přiblížení

HD Photo je formátem (používat bude přípony .wdp a .hdp), jehož hlavním posláním je, jak již bylo řečeno výše (a jak naznačuje i název formátu), sloužit k ukládání digitálních fotografií. Vymezuje se tak především vůči stávajícímu formátu používanému k danému účelu, tedy JPEG (přesněji JFIF). Podle materiálů Microsoftu HD Photo nabízí bezztrátovou i ztrátovou kompresi, jež je až dvakrát efektivnější nežli JPEG, a to při menším množství rušivých artefaktů (tedy vyšší obrazové kvalitě). Proklamovanými kvalitami komprese se tedy HD Photo může měřit i s JPEG2000, podle tvrzení Microsoftu přitom zpracování HD Photo souborů zatěžuje hardware (procesor, paměť) obdobně jako v případě JPEG, JPEG2000 má v daném směru vyšší požadavky. (Náročnost na hardware je jeden z důvodů, pro který se JPEG2000 zatím výrazněji nerozšířil co se implementací v zařízeních týče, dalším významným problémem jsou licenční problémy.)

JPEG2000 tak připomínají i možnosti dekódovat z obrázku pouze informace potřebné pro zobrazení na určitém rozlišení nebo určené oblasti – vítané například při přenosech přes Internet. Základní manipulace s obrázkem (rotace, převracení, ořez, downsampling apod.) lze provádět bez nutnosti dekomprese obrázku, což opět urychluje zpracování. HD Photo podporuje monochromatickou, RGB, CMYK a n-channel reprezentaci barev, a to 16-bitovou i 32-bitovou (podporuje tedy High Dynamic Range - HDR), slibuje pak věrnější zachování dat obrázku než stávající formáty (širší gamut, lepší dynamický rozsah). Specifikace formátu rozlišuje mezi Basic a Advanced úrovni, Basic postačuje pro digitální fotografii, Advanced myslí na 3D rendering či pokročilé zpracování obrazu.

mshdphoto2f.jpg

Porovnání chybovosti komprese v HD Photo (zde referován jako WMPhoto)

HD Photo používá kontejnerový způsob uložení dat obdobný TIFF. Kromě samotných informací obrázku lze v HD Photo souboru ukládat údaje o alfa kanálu (pro průhlednost) a různá metadata (vlastní HD Photo, XMP, Exif). Formát také umožňuje použití ICC profilu, v jednom souboru lze uložit více obrázků (obdobně jako v případě vícestránkového TIFF). Podobnost s TIFF pak znamená i omezení objemu dat v jednom souboru na maximálně 4 GB, v budoucnosti by ale daný limit měl být podle Microsoftu odstraněn.

Nástroje

Spolu s formátem Microsoft uvedl betaverzi sady pluginů vyvinutých ve spolupráci se společnostmi Adobe a Pegasus Imaging Systems, dovolujících zpracování (načtení, ukládání, podporováno je přitom i HDR zpracování) HD Photo v Adobe Photoshopu CS2 a CS3, přičemž podporovány budou Windows Vista, Windows XP a Mac OS X. V současnosti je nicméně podle všeho ke stažení pouze Windows varianta pluginu. Finální podoba daného řešení (pro všechny platformy), jež bude k dispozici bezplatně, by se měla objevit zhruba za dva měsíce. Plugin nabízí mimo základní uložení s pouhým určením typu a stupně komprese také pokročilé možnosti nastavení parametrů převodu na úrovni kompresního algoritmu. Dále pak Microsoft poskytuje k volnému užití i HD Photo Device Porting Kit, který umožňuje zabudování podpory HD Photo do zařízení a dalších aplikací.

HD Photo je nativně podporován ve Windows Vista prostřednictvím Windows Imaging Component (WIC) kodeku, obdobný kodek si lze stáhnout pro Windows XP a Windows Server 2003. Dále je HD Photo podporován i v .NET Framework 3.0.

mshdphoto1f.jpg

Nastavení převodu do HD Photo v Photoshopu

Jaké jsou šance?

V poslední době si nelze nevšimnout, že Microsoft zejména v souvislosti s Windows Vista vypouští řadu nových formátů, které mají nahradit formáty zaběhané: připomeňme třebas jen XPS coby konkurenta PDF či WPF jako náhradu SWF (Flash). Nyní se do této řady začleňuje i HD Photo.

Odpověď na otázku, k čemu je potřeba nabízet náhradu zavedené technologie (zde tedy JPEG), je v daném případě minimálně dvojí. Příznivci daného výrobce mohou mluvit o počinu, který vede k možnosti pořizovat digitálním fotoaparátem větší množství kvalitnějších snímků, jež se budou zpracovávat snáze nežli stávající JPEG. To je už opravdu řadu let předmětem oprávněné kritiky (ale snahy nahradit jej JPEG2000 se zdají stále více být na mrtvém bodě). Odpůrci pak asi budou Microsoft podezřívat ze snahy dostat pod kontrolu zavánějící monopolem další část trhu (po operačních systémech, kancelářských aplikacích či třeba internetových prohlížečích).

Ať už pak pravdu má ta či ona skupina (nebo částečně každá z nich), je jisté, že ve prospěch HD Photo hovoří nesporné kvality daného formátu (i když první testy, zaměřené především na deklarovanou efektivitu komprese, jež jsou k nalezení na Internetu, popírají, že by HD Photo byl nějakou revolucí) a také skutečnost, že minimálně ve Vista (ale zřejmě brzy i ve Windows XP) je HD Photo podporován na úrovni systému. Bez instalace jakýchkoli dodatkových rozšíření je tedy možné jeho prohlížení ve webovém prohlížeči, zpracování v systémových nástrojích atp. – to samozřejmě platí i o konkurenčním JPEG, ale prakticky vůbec neplatí o JPEG2000.

Podpora na úrovni systému a dalších aplikací (zde je výše naznačená spolupráce s Adobe rovněž pro HD Photo slibná) je ovšem jen jednou částí skládačky. Tou druhou, významnější, je podpora v digitálních fotoaparátech a dalších zařízeních (například tiskárnách či kopírkách). A zde je otázkou, nakolik se Microsoftu podaří přesvědčit odpovídající výrobce. Vyřešit zde bude muset zejména otázky kolem licenční politiky, neboť formát, který – byť výhledově – hrozí jakýmkoli zpoplatněním či licenčním omezením se mezi výrobci rozhodně netěší přílišné popularitě (platí to samozřejmě nejen pro hardware, ale také software, zejména v případě vývoje open source aplikací). Microsoft proto již před časem přislíbil, že specifikaci HD Photo poskytne v rámci tzv. Open Specification Promise, jež slibuje, že formát bude k dispozici volně, bez nároků na poplatky a patenty. V seznamu technologií, jež Microsoft dosud takto zpřístupnil, nicméně HD Photo k dnešnímu dni zatím nefiguruje. Pouze ve fázi nekonkrétních příslibů je pak i nedávno deklarovaná snaha nechat HD Photo uznat coby oficiální standard.

Závěrem

I přes naznačenou současnou softwarovou podporu a slibné vlastnosti je HD Photo teprve na začátku. O jeho prosazování se tak bude zřejmě moci hovořit až ve chvíli, kdy se objeví fotoaparáty a jiná zařízení schopná pořizovat a zpracovávat obrázky v daném formátu. Za jak dlouho či zda vůbec tomu tak bude, si v tuto chvíli rozhodně netroufáme odhadnout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: