Novinky ze světa publikačního průmyslu (21.-22. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Novinky ze světa publikačního průmyslu (21.-22. týden/2006)

trendy

31. května 2006, 00.00 | Adobe poodkryla některé schopnosti připravovaného InDesignu CS3 a Microsoft představil
svou alternativu k JPEG. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu dění
ve světě publikačního průmyslu.

Adobe poodkryla některé schopnosti připravovaného InDesignu CS3 a Microsoft představil svou alternativu k JPEG. Takové jsou hlavní novinky z našeho pravidelného přehledu dění ve světě publikačního průmyslu.

Jaký bude InDesign CS3?

Jak jsme již informovali, společnost Adobe hodlá přijít s novou podobou zásadního balíku svých publikačních aplikací Creative Suite až na jaře příštího roku. Dlouhý vývojový cyklus je poměrně pochopitelný: mimo jiné je třeba provést sloučení funkční výbavy se zakoupenými produkty Macromedia, vytvořit Universal Binary podobu daných aplikací pro Intel Macy a v neposlední řadě reagovat na aktivity konkurence (QuarkXPress 7, Apple Aperture, stále více i Microsoft). Nicméně, nebo možná právě proto, se Adobe v těchto dnech pokusila pro několik novinářů poodkrýt alespoň z malé části své plány spojené s novou verzí sázecího programu InDesign.

InDesign CS3 by měl v nové verzi podporovat průhlednost na bázi atributů objektů, nikoli jen objektů celých jako dříve. V praxi to znamená, že odlišné hodnoty průhlednosti a prolínání bude možno nastavit pro výplň, tah a obsah. To dovolí použít různé nové efekty, například textový rámeček bude moci mít barvu pozadí nastavenou na poloprůhlednou, zatímco jeho text bude zcela neprůhledný. Daný způsob nastavení je přitom podle všeho odpovědí na možnosti práce s průhledností v QuarkXPressu 7.

Mimo daných charakteristik bude možno na výplň, tah a obsah (tedy i text) nezávisle na sobě aplikovat vybrané efekty Photoshopu (drop shadow, inner shadow, bevel, emboss, outer glow, inner glow, satin, feather aj.). Daný způsob zpracování je podle Adobe pouze předzvěstí další úzké integrace Photoshop funkcí do prostředí InDesignu CS3 a dalších aplikací nové Suite. Podle všeho je plánem Adobe InDesign tak trochu osamostatnit při práci s mnoha základními i pokročilejšími designovými prvky, kvůli kterým se dosud musí využít spolupráce s Photoshopem či Illustratorem. I v daném záměru můžeme tak trochu vidět odpověď na QuarkXPress 7, konkrétně jeho funkci QuarkVista.

bull2122-1f.jpg

Nastavování průhlednosti v InDesignu CS3

Vedle daných funkcí byly představeny i některé zajímavé pomůcky pro rutinní zpracování dokumentů. Konkrétně byla předvedena funkce pro současné vkládání více zdrojů (obrázky, textové soubory) do dokumentu. Mimo dosavadního přetažení z prostředí souborového systému nebo jiných aplikací (třeba Bridge) bude takto možno použít i rozšíření stávající funkce Place. Ta nyní dovolí kromě jednoho dokumentu zpracovat i obsah celé složky, a to tím způsobem, že označené zdroje spojí s vkládacím kurzorem (zobrazí u něj příslušný seznam položek s náhledy obsahu). První zdroj v pořadí (které se dá snadno měnit s pomocí kurzorových kláves) se pak do dokumentu vloží vždy s kliknutím na rámeček nebo vytvořením rámečku nového. Možné je přitom odstranění zdroje ze zásobníku i odvolání vložení, po kterém se zdroj do zásobníku vrátí zpátky.

S vkládáním zdrojů pak souvisí i další novinka, Frame Fitting Options. Nový InDesign dovolí definovat výchozí způsob umístění obrázku do rámečku (zarovnat obsah na rámeček nebo rámeček na obsah proporciálně či neproporciálně), aplikovatelný i s pomocí objektového stylu, což umožní lépe provést sérii vkládání do dokumentu. Vylepšena by měla být i funkce pro ořez, konkrétně bude možno flexibilně pracovat se stranami ořezu, i zde půjde nastavení zahrnout do voleb rámečků či objektových stylů.

Adobe dále samozřejmě slibuje, že nový InDesign (a celá Creative Suite 3) budou Universal Binary, přislíbena je rovněž optimalizace pro Windows Vista: údajně již aktuální vývojové verze fungují na daných platformách. Podle některých zcela nekonkrétních ohlášení bychom se pak měli dočkat i úplně nových cest publikování (v tištěné i elektronické produkci), plynoucích z využití syntézy technologií Adobe a Macromedia. Více se lze o představených novinkách dozvědět například na serverech QuarkvsIndesign, Digital Media Designer a InDesignSecrets.

Windows Media Photo: rival JPEG z dílny Microsoftu představen

Po technologiích jako je PDF či Flash si společnost Microsoft hodlá v nové verzi svých Windows, tedy Windows Vista, "vyšlápnout" i na jiný známý publikační standard. Tentokrát jde o JPEG (či přesněji řečeno JFIF), tedy bitmapový formát užívaný dnes víc jak hojně k reprezentaci elektronické grafiky, zejména digitálních fotografií či skenovaných dokumentů. Rival JPEG podle Microsoftu nese jméno Windows Media Photo a byl blíže představen na nedávno proběhlé Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC).

Nový formát (který se asi nebude jmenovat WMP, neboť tuto zkratku má již vyhrazenu Windows Media Player, hovoří se tedy o něm jako o WMPhoto) dovoluje použít bezztrátovou i ztrátovou kompresi, slibující lepší výsledky (co se týká poměru objem-kvalita zobrazení) nežli JPEG či dokonce JPEG2000. Například při kompresním poměru 6:1, používaném v dnešních digitálních fotoaparátech, by měl Media Photo poskytnout poloviční objem souborů nežli JPEG, a to údajně při vyšší věrnosti zobrazení. Podle Microsoftu také WMPhoto poskytuje srovnatelný poměr komprese-kvalita jako JPEG2000, a to při výpočetní náročnosti blížící se JPEG (nároky na výpočetní výkon dnes brání implementaci JPEG2000 do různých zařízení). Bezztrátová komprese ve WMPhoto snižuje objem souboru 2,5krát.

Kompresní technologie formátu by pak měla dovolit například progresivní náhled již po načtení části souboru či rotaci, ořez, downsampling a další obvyklé úpravy bez nutnosti plně dekódovat souborová data. Ve formátu jsou podporovány RGB i CMYK barevná reprezentace, používat lze v něm ICC profily, alfa průhlednost a EXIF či XMP metadata. Různorodost nastavení parametrů (barvy, komprese) vedly k definování dvou podob, Basic (pro digitální fotografii) a advanced (3D rendering, pokročilé zpracování).

WMPhoto bude podporován ve Windows Vista a také XP, ve vývoji jsou pak údajně i prostředky pro podporu v jiných operačních systémech a různých zařízeních. Je poměrně logické, že by Microsoft daný formát rád viděl nejen ve Windows, ale také digitálních fotoaparátech či mobilních telefonech. V současnosti nicméně nejsou jasné především otázky spojené s licencováním daného formátu, což je skutečnost pro vývojáře značně limitující. Bude skutečně hodně zajímavé sledovat, zda se WMPhoto podaří prosadit se, když konkurence, tvořená vedle JPEG a JPEG2000 také třeba PNG, je skutečně silná. Specifikaci formátu si je možno prostudovat na stránkách Microsoftu, základní informace poskytuje také třeba server Wikipedia.

Preview Inkscape 0.44 je zde

Známé open source řešení Inkscape pro tvorbu vektorové grafiky na bázi standardu SVG směřuje k nové verzi, setinkovému updatu 0.44. V posledních dnech se takto uživatelé dočkali zveřejnění prvních preview (beta) vydaní dané verze. Jak je přitom u Inkscape zvykem, na setinkový update je novinek více jak dosti. Implementován byl tzv. outline (wireframe) mód, ve kterém lze pracovat s obsahem ilustrace na bázi obrysů (urychluje zpracování). Export do PDF je nyní nativní (tj. nevyžaduje Ghostscript) a podporuje průhlednost, podle autorů je nicméně stále dosti nehotový (text je třeba převádět na křivky, nejsou podporovány výplně tahů či vložené obrázky aj.). Podporovány jsou nyní ořezové cesty a maskování, obojí na bázi libovolného objektu. Vylepšeny jsou i vlastnosti plynoucí ze specifikace SVG, konkrétně je k dispozici základní color management na bázi ICC profilů a rendering s pomocí tagu switch, upraveno bylo zobrazování SVG kódu v prostředí programu.

bull2122-2f.jpg

Inkscape 0.44: mód Outline a paletka Layers

Mnoho změn se týká rozhraní produktu a způsobu práce s jednotlivými nástroji. K dispozici je nyní možnost předefinovat klávesové zkratky podle potřeb (včetně emulace Xara X), paletka pro práci s barvami je dokovatelná, nabídky doznaly reorganizaci, různé kosmetické změny se týkají ikon, dialogů preferencí apod. Vylepšeny byly například možnosti prostředků pro práci s vrstvami (nová paletka Layers), uzly, transformacemi, rotací, extenzemi a mnoho dalšího. Samozřejmě pak byla opravena řada chyb programu.

Podrobný popis nového updatu by byl na tomto místě samoúčelný, podrobnosti si lze dohledat na serveru Inkscape. Po zveřejnění ostré verze pak samozřejmě přineseme našim čtenářům její bližší přiblížení. Každopádně bychom ještě rádi na tomto místě zdůraznili, že nové podoby Inkscape jsou již stabilně zveřejňovány souběžně pro Linux, Mac OS X i Windows a prohlížení SVG ilustrací vytvořených daným produktem podporuje nativně (s menšími či většími nekompatibilitami) stále více webových prohlížečů (Firefox, Opera aj.).

Apago PDF Appraiser: nový produkt pro PDF/A

Na stránkách Grafiky jsme již několikrát informovali o PDF/A, nové modifikaci formátu PDF, určené k dlouhodobému archivování dokumentů. Zatím jen nepatrnou rodinu nástrojů pro PDF/A (podpora draft verze v rámci Adobe Acrobatu 7 Professional či prostředky málo známé společnosti 3-Heights) hodlá již brzy rozšířit společnost Apago, známá svými řešeními pro pre-press, jako jsou zejména PDF Enhancer či PDF/X Checkup. Apago PDF Appraiser tohoto výrobce slibuje přitom nejen verifikovat PDF dokumenty, ale také je obvykle i upravit tak, aby specifikaci PDF/A vyhovovaly. Jedná se o nástroj, který chce vyhovět nárokům začátečníků i profesionálů, čemuž odpovídají dvě jeho podoby Desktop (340 USD, stolní zpracování ve Windows a Mac OS X) a Server (999 USD, serverové zpracování ve Windows, Mac OS X, Solaris, AIX). Datum uvedení ostré verze produktu do prodeje zatím není známo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: