Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
fotograf
Adobe uvádí do prodeje Photoshop Lightroom 1.0
31. ledna 2007, 00.00 | Po měsících testování se k uživatelům již záhy dostane ostrá komerční verze produktu pro profesionální zpracování digitálních fotografií Adobe Lightroom. Kdy a za kolik si budou moci uživatelé daný produkt zakoupit? A jaké nabídne nová verze změny oproti současné beta podobě?
Hodně diskutovaným produktem v oblasti digitální fotografie, potažmo i publikačního průmyslu, je Adobe Photoshop Lightroom. Jedná se o nástroj ke zpracování digitálních fotografií, cílený primárně na profesionály, kteří takto zpracovávají velké objemy snímků zejména v různých RAW formátech. Lightroom se objevila v podstatě jako odezva na obdobné řešení společnosti Apple Aperture, i když ve vývoji byla podle tvrzení tvůrců již od roku 2002 - právě úspěch Aperture ale podle všeho přiměl Adobe, aby Lightroom dostala prioritu. Pozoruhodná je na Lightroom skutečnost, že toto řešení bylo (nejprve v Mac a později i ve Windows podobě) po dlouhé měsíce veřejně k dispozici v beta verzi prostřednictvím downloadu ze serveru Adobe Labs. Vývojáři tak měli poměrně dost času a možností, jak do produktu zapracovat ohlasy a připomínky potenciálních uživatelů.
Doba čekání na ostrou, komerční verzi končí v těchto dnech. V pondělí 29. 1. totiž Adobe oznámila, že Photoshop Lightroom 1.0 je možné předobjednat v online storu společnosti, s prvními dodávkami se počítá v polovině února. Do jaké podoby se Lightroom dostala po fázi betatestů? A jaké jsou perspektivy daného řešení? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.
Co je Lightroom?
O Lightroom jsme na Grafice psali podrobněji vícekrát (viz například podrobnou recenzi první betaverze pro Windows), na tomto místě se proto podívejme jen na základní principy daného řešení. Především je třeba znovu zdůraznit, že se jedná o prostředek určený primárně ke zpracování velkých objemů digitálních fotografií na profesionálních pracovištích (fotografové, vydavatelství atp.). Profesionálové používají dnes k focení RAW formáty, čemuž odpovídají příslušné nástroje Lightroom (i když produkt umožňuje i zpracování TIFF a JPEG snímků). V současnosti podporuje Lightroom (prostřednictvím stejného enginu, jaký je k dispozici v pluginu Camera Raw používaném pro zpracování RAW v Photoshopu) přes 150 RAW formátů, nejnověji například z Nikonu D40 a D80 či Pentaxu K10D. Lightroom pak všestranně podporuje zpracování na bázi "univerzálního" RAW z dílny Adobe, tedy formátu DNG.
Prostředí Lightroom
Práce v Lightroom je důsledně založena na metafoře "světelného stolu", na kterém si fotograf prohlíží, třídí a zpracovává své snímky. Zajímavé je rozhraní produktu, které se snaží maximálně poskytnout přístup k relevantním funkcím programu vždy přímo v příslušných sekcích, tj. bez nutnosti procházení složitými dialogy. Sekcí je pět a odpovídají jim příslušné moduly, kterými jsou Library (počáteční import snímků ze systému, fotoaparátu, paměťové karty apod., třídění, přiřazení metadat), Develop (nedestruktivní editace snímků), Slideshow (prezentace na obrazovce, export), Print (tisk v rozmanitých sestavách) a Web (publikování na Webu v podobě galerií, Flash prezentací apod.). Jak je tedy vidět, členění zde odpovídá obvyklým pracovním postupům v oblasti digitální fotografie, charakterizovatelným posloupností import-organizace-úpravy-výstup.
První beta verze Lightroom se objevila pro platformu Macintosh, ve shodě s dřívějšími ohlášeními pak přišla i podoba pro Windows. V současnosti by měl produkt na daných platformách poskytovat shodnou funkcionalitu.
K novinkám
Ostrá verze Lightroom bude na platformě Macintosh k chodu vyžadovat OS X 10.4.3 a vyšší a nejméně 1GHz PowerPC G4 či G5 procesor nebo procesor Intel Core Duo, software je Universal Binary, tj. optimalizován pro chod na Intel Macích. Windows verze běží jen na Windows XP SP2 (pro Vista není dosud produkt certifikován), požadován je Intel Pentium 4 procesor. Podoby pro obě platformy si nárokují nejméně 768 MB RAM, přičemž doporučen je 1 GB a rozlišení obrazovky 1 024 x 768. K výkonu lze pak ještě dodat, že podle některých neověřených informací by měl být v ostré verzi oproti beta podobě lepší, pro fotografie ve vyšších rozlišeních je každopádně pro rozumný chod doporučován dvouprocesorový stroj s alespoň 1,5 GB RAM.
Vylepšený importní dalog
Oproti dřívější betaverzi má nová podoba nabídnout významné změny v modulech Library a Develop. Library tak poskytne nové pokročilé nástroje pro práci s metadaty: konkrétně lze nyní filtrovat soubory podle obsažených metadat, rozšířen byl systém třídění a hodnocení, k dispozici jsou v něm barevné visačky a možnost soubor odmítnout či vybrat. Keyword Stamper Tool pak dovoluje naráz souboru přiřadit určenou sadu klíčových slov. Ještě významnější jsou rozšíření schopností importního filtru, a to například o kvalitní náhledy importovaných snímků či lepší možnosti nastavení pojmenování. V módech Library Grid a Filmstrip lze nyní využít skládání fotografií do balíčků, a to i automatizované, podle času pořízení snímků.
V Develop modulu jsou nyní k dispozici nové nástroje Virtual Copies a Snapshot pro práci s vícero verzemi téhož obrázku. Na tuto funkci uživatelé Lightroom mimochodem již dlouho čekali, naskýtají se zde různé možnosti například pro poskytování náhledů klientům, experimentování, zálohování apod. Dále je novinkou Target Adjustment Tool, dovolující vyladění odstínu, sytosti a světlosti dané barvy (Hue, Saturation and Luminance) jednoduše pomocí tažení myši nad touto barvou ve snímku. K dispozici jsou nové volby pro White Balance Tool, usnadňující použití daného nástroje. Lightroom pak nabízí rovněž prostředky pro odstranění červených očí a skvrn či prachu ve snímku. Rozšířeny jsou možnosti výstupu do Flash prezentací v modulu Web, a to prostřednictvím odpovídajících šablon.
Virtual Copies: více podob téhož snímku
Podrobněji bychom se na nové funkce rádi podívali, až nám bude ostrá verze Lightroom k dispozici. V tuto chvíli doporučujeme k seznámení například článek "My Top 10 Favorite New Features Added Since Lightroom Beta 4" Scotta Kelbyho či další informační materiály na serveru Photoshop User.
Dostupnost
Jak jsme již uvedli výše, řešení lze předobjednat. Na Adobe Store je to možné pro USA a Kanadu, Lightroom je zde nabízena za zaváděcí cenu 199 USD, která bude platit do 30. dubna 2007. Pak by se měla Lightroom prodávat za 299 USD. Český distributor produktů Adobe, společnost Amos Software, má Lightroom již v nabídce, a to za 5 263 Kč bez DPH, jednat se přitom má o onu zaváděcí cenu, platnou po příští tři měsíce. První dodávky Lightroom by se měly uskutečnit od 19. února. Produkt by měl být nabízen výlučně samostatně, nepočítá se s jeho přibalením ke Creative Suite (jejíž nejnovější podoba by se měla objevit na jaře). Beta verze Lightroom 4.1 by pak měla expirovat 28. února tohoto roku.
Filtrování podle metadat
Budoucnost
Cena Lightroom není úplně nejnižší, a tak se logicky naskýtá otázka, nakolik má daný produkt šanci najít si své místo na slunci. Nejlepší odpověď dá až čas, přesto je vhodné trochu se podívat na stávající konkurenci. Tou nejvíce nasnadě je Apple Aperture, jejíž cena je s cenou Lightroom shodná, tj. 299 USD. Škálou funkcí a intuitivností ovládání si daný produkt s Lightroom nezadá, podle některých jej dokonce předčí (ale jakékoli objektivní srovnávání je zde trochu oříškem, dané produkty mají přece jen o dost odlišné ovládání i funkce), dřívější nestabilita, drastické nároky na hardware a problémy s výkonem byly významně eliminovány v aktuální verzi 1.5. Hlavním handicapem proti Lightroom je skutečnost, že se jedná o řešení "Mac only", u kterého se přechod pod Windows zřejmě nechystá.
Významnější konkurencí jsou pak paradoxně asi produkty samotné Adobe. Konkrétně máme na mysli připravovaný Photoshop CS3 v kombinaci s pluginem CameraRaw a managerem digitálních zdrojů Bridge, přičemž obě zmíněné komponenty jsou přímo součástí dodávky Photoshopu. Finální rezultát zde asi bude hodně záviset na tom, jak moc bude uživatel potřebovat zvýšenou produktivitu v samotných rutinních úkonech se snímky (počáteční roztřídění, konverze, tisk a prezentace aj.) - zde má navrch Lightroom, investice se takto vrátí po prvních několika rozsáhlejších zakázkách, a nakolik bude pro něho spíše zásadní práce na retuších a přípravě dat pro publikování - zde vede kombinace Photoshop-CameraRaw-Bridge. Tam, kde poběží všechny zmíněné prostředky současně, je jen třeba doporučit, resp. popřát uživateli co nejlépe vybavený hardware, neboť zejména nároky na operační paměť a grafickou kartu jsou poměrně značné. Ale na něco takového je předpokládaná cílová uživatelská skupina již v podstatě zvyklá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024