Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
skenerista, osvitář
QuarkXPress 6: Sazba
quark
9. února 2004, 00.00 | Vícenásobné odvolání změn, vylepšená práce s tabulkami a vrstvami či náhled grafiky v
plném rozlišení: tyto novinky přináší ve svých nástrojích pro sazbu nová verze programu
QuarkXPress. O jejich bližší přiblížení se pokoušíme v tomto článku.
V této části našeho seriálu, věnovaného QuarkXPressu 6, bychom se rádi podívali na to, jaká vylepšení přináší uvedený program v oblasti sazby. Náš výklad přitom nebude zahrnovat jenom úplné novinky, ale dotkne se též prvků, které byly uvedeny poprvé ve verzi 5 zmíněného programu. Tato verze se totiž z různých důvodů příliš neujala, i když přinesla právě v případě sazby několik zajímavých nových nástrojů.
Vícenásobné odvolání změn
Nepochopitelně pozdě, ale nakonec přece přináší nový XPress možnost vícenásobného odvolání změn. Tato funkce samozřejmě nepřijde vhod jen při sazbě, ale zejména zde může ušetřit mnoho problémů, způsobených nechtěnými úpravami. Uživatel tedy nyní může zpětně odvolat (Undo) nebo naopak nechat znovu provést (Redo) až třicet kroků. V preferencích XPressu lze přitom nastavit maximální počet zapamatovaných akcí (čím méně, tím více se šetří paměť). Seznam akcí je spravovatelný zvlášť pro každý layout a je k němu přehledný přístup prostřednictvím odpovídajících tlačítek ve spodní části okna layoutu. Ne všechny příkazy lze ovšem takto kontrolovat: příkladem mohou být přidání vodítek nebo některé úpravy předlohových stránek.
Seznam odvolatelných akcí
Tabulky
Základem mnoha dokumentů jsou tabulky. Quark přišel s podporou těchto prvků až v XPressu 5: do té doby byli uživatelé odkázání buďto na extenze jiných výrobců nebo ruční editaci s použitím tabulátorů. Tabulkový aparát páté verze přitom poskytl možnost vytvořit tabulku buďto s pomocí odpovídajícího nástroje (výchozí nastavení určuje zejména počet řádků a sloupců) nebo převodem vybraného textu (uživatel při převodu určuje oddělovače řádků a sloupců). K dispozici jsou pak obvyklé nástroje například pro orámování, spojování či stínování buněk nebo různé horizontální i vertikální zarovnání obsahu. Buňky tabulky mohou obsahovat text nebo grafiku.
Základní nastavení tabulkového nástroje
XPress 6 přidává především možnost určit pořadí procházení buněk při stisku klávesové kombinace Ctrl+Tab (pro rychlou editaci). Možné je také propojení zvolené buňky s jinou buňkou nebo libovolným textovým rámečkem XPressu, i v rámci tabulkových buněk lze použít funkci synchronizovaného textu. Specifické formátovací úkony lze realizovat díky možnosti převodu tabulky na skupinu rámečků, jejichž parametry (šířka, výška, rotace aj.) je pak možno upravovat zvlášť. Na obsah obrázkové buňky lze aplikovat nastavení obvyklá pro obrázky, tedy například ořezovou cestu apod.
Stále ovšem chybí možnost vytvářet tabulky vícestránkové. Produkt také na rozdíl od InDesignu neposkytuje některé nástroje pro úpravy obsahu (například pro rozdělení buněk) a ani příliš komfortní podporu pro načítání tabulek, vytvořených v Microsoft Office. Teprve verze 6.1 (kterou jsme zatím neměli k dispozici) totiž přináší podle oznámení výrobce možnost práce s dokumenty Excelu (kromě celých tabulek či vybraných buněk lze zpracovávat i odkazy, obrázky a grafy), tabulky Wordu podporovány stále nejsou.
Vrstvy
Jinou zajímavou novinkou páté verze jsou vrstvy. Ty přijdou ke slovu zejména tam, kde uživatel potřebuje vytvářet více verzí téže publikace (různé výstupy, cenové údaje, jazykové mutace apod.) Základními funkcemi pro práci s vrstvami, které jsou přístupné s pomocí odpovídající paletky, jsou vytvoření, odstranění, změna pořadí, uzamčení, sloučení či skrytí vrstev. XPress 6 přináší především lepší kontrolu tisku vrstev - při tiskovém dialogu lze určit, která vrstva se má tisknout a která ne bez ohledu na její aktuální viditelnost v dokumentu. Odpovídající příkaz umožňuje naráz vybrat všechny objekty obsažené ve zvolené vrstvě. A na rozdíl od verze 5 nelze nyní vybírat objekty z uzamčených vrstev. Spolu s funkcí synchronizovaného textu poskytují vrstvy zajímavé možnosti tvorby a kontroly flexibilních dokumentů, je jen škoda, že je lze použít vždy pouze v rámci jediného layoutu, nikoli celého projektu.
Paletka pro práci s vrstvami
Náhled grafiky v plném rozlišení
Při detailních úpravách grafiky (například vytváření ořezových cest) nebo tisku dokumentů na nepostscriptových tiskárnách přijde vhod možnost náhledu bitmapové i vektorové grafiky v plném rozlišení. (Dříve byla s XPressem dodávaná freewarová verze extenze Enhance Preview XT, která uměla takto pracovat pouze s bitmapami.) Příslušné extenze, zajišťující tuto funkci, ovšem obdrží uživatel teprve poté, co registruje zakoupenou verzi XPressu. Po zprovoznění je možno náhledovou funkci aplikovat na zvolený obrázek, a to buďto při jeho importu nebo prostřednictvím odpovídajícího příkazu kdykoli později (přepnutí mezi náhledem v nízkém a plném rozlišení). Vytvořený náhled lze zvětšovat pouze na 800 procent.
Závěrem
Výše uvedená rozšíření základních možností XPressu jsou jistě zajímavá. Uživatelé by ale zřejmě spíše přivítali doladění základního zlomového algoritmu XPressu, který zvlášť při aplikaci pouhých základních nastavení neposkytuje příliš excelentní výsledky. Oproti konkurenci (InDesign) pak XPress stále poskytuje jen velmi základní podporu OpenType, není plně kompatibilní s Unicode, nepodporuje průhlednost, neporadí si s nativními soubory Photoshopu či Illustratoru a nedovoluje vkládat písma do EPS souborů.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Prosadí se QuarkXPress 6? (1)
- Prosadí se QuarkXPress 6? (2)
- QuarkXPress 6: Projekty, layouty, synchronizovaný text
- QuarkXPress 6: Sazba
- QuarkXPress 6: Výstup
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI