Adobe uvedla beta podobu CS4 verzí Dreamweaveru, Fireworks a Soundbooth - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Adobe uvedla beta podobu CS4 verzí Dreamweaveru, Fireworks a Soundbooth

28. května 2008, 00.00 | Prostřednictvím svého serveru Adobe Labs zveřejnila společnost Adobe beta podobu CS4 verzí svých produktů pro webdesign Dreamweaver a Fireworks, a dále též produktu Soundbooth, určeného ke zpracování zvuku. Co dané novinky přinášejí?

I když je uvedení nové generace Adobe aplikací, tedy Creative Suite 4, ještě zřejmě poměrně daleko, začíná Adobe výrazněji poodhalovat, jaké novinky se zde objeví. Zřejmě již na spadnutí je takto uveřejnění ostré podoby Adobe Acrobatu 9 (soudě z detailních "informačních úniků" ohledně novinek v dané rodině aplikací - viz naše články zde a zde), něco málo (konkrétně o možnosti tvorby Flash prezentací z InDesign dokumentů) pak bylo naznačeno i v případě připravovaného InDesignu CS4. Nyní se na serveru Adobe Labs objevily ke stažení betaverze CS4 podob aplikací pro webdesign Dreamweaver (návrh a správa webů) a Fireworks (prototypování webu, příprava grafiky optimalizované pro web), stejným způsobem pak Adobe zveřejnila i betu aplikace Soundbooth pro zpracování zvuku.

Na všechny tyto novinky se v tomto článku alespoň ve stručnosti podáváme. V tuto chvíli budeme přitom vycházet z informací výrobce, podrobnější recenze bychom rádi zveřejnili v nejbližší době.

Dostupnost, systémové nároky, rozhraní

Betaverze zmíněných CS4 aplikací si může z webu Adobe Labs stáhnout kdokoli, kdo disponuje bezplatnou registrací pro download ze serverů Adobe (Adobe ID). Po instalaci lze daný software bez aktivace zkoušet pouhých 48 hodin, což nám přijde vskutku málo. Pro chod i po dané lhůtě je zapotřebí aktivace s pomocí sériového klíče, který se generuje na odpovídající stránce Labs po zadání sériového čísla vlastněného pro daný produkt v CS3 verzi (a v případě Dreamweaveru i GoLive CS2/9) či Creative Suite 3 (Web Standard/Premium, Design Premium, Master Collection). Úspěšně aktivované aplikace by měly být v chodu až do uveřejnění ostrých verzí daných produktů (resp. vyprší 30 dnů po něm) - o příslušném datu není v současnosti nic známo. Bez problémů by pak mělo být možno tyto betaverze provozovat vedle instalace jejich stávajících protějšků.

Všechny uvedené aplikace jsou k dispozici pro Windows XP SP2/Vista a Mac OS X 10.4.11 a vyšší (tedy i Leopard). Oproti minulosti je nicméně coby provozní platfoma na Macovi zapotřebí pro Dreamweaver a Fireworks procesor PowerPC G5 či procesor Intel, Adobe tedy tímto oficiálně odstavuje ze hry G4 procesory. Soundbooth běží jen na Intel Macích. Provozní nároky pro Windows jsou jinak běžně splnitelné. Společné pak mají všechny tři aplikace to, že u jejich rozhraní došlo ke sjednocení s koncepcí rozhraní použitého u většiny aplikací CS3 (včetně Flashe CS3 Professional).

Dreamweaver CS4 beta

Nový Dreamweaver nabízí především režim Live View, v jehož rámci je vzhled stránky přizpůsoben podmínkám konkrétního webového prohlížeče (ve kterém takto není zapotřebí stránku otvírat k náhledu) a to s možností stále upravovat kód stránky. Rendering je v Live View založen na open source renderingovém enginu WebKit.

cs4beta1f.jpg

Toolbar Related Files zobrazuje všechny soubory spojené s danou stránkou, tedy třeba soubory s kaskádovými styly (CSS), JavaScript či PHP kódem, XML informacemi aj. Klepnutím na název v daném toolbaru lze požadovaný soubor otevřít.

V novém kontextovém okně funkce Code Navigator se zobrazí veškerý kód, jenž ovlivňuje současný výběr v dokumentu. Zobrazit lze takto CSS pravidla, serverový kód, externí JavaScriptové funkce, šablony Dreamweaveru aj. Obdobnou funkcionalitu pak má i nová záložka CSS Property inspectora: zobrazuje styly současného výběru a vedle toho aplikovatelná CSS pravidla. U každé CSS vlastnosti si lze přitom zobrazit tooltip, vysvětlující její význam. V rámci CSS záložky Property inspectora lze vytvářet a aplikovat nová CSS pravidla a tato ukládat buďto v rámci dokumentu nebo v externím souboru.

Na své si přijdou i tvůrci Ajax aplikací či uživatelé JavaScript frameworků. Vylepšena byla podpora pro JavaScript core objekty a primitivní (základní) datové typy. Na bázi doplňování kódu jsou podporovány frameworky jako jQuery, Prototype či Spry.

Funkce HTML data sets dovoluje různorodým způsobem publikovat sady dat právě s pomocí frameworku Spry. Uživatel takto může informace ze standardní HTML tabulky, série div tagů či nesetříděných seznamů začlenit příkazem Insert-Spry-Spry Data Set do dynamických tabulek s tříditelnými sloupci, plně kontrolovatelným layoutem a dalšími sofistikovanými prvky.

Zásadní novinkou v případě integrace s jinými Adobe aplikacemi je podpora inteligentních objektů (smart objects) Photoshopu. Tyto lze přitom umístit do dokumentu Dreamweaveru jednoduše přetažením.

Dreamweaver má nyní také integrován software Subversion pro kontrolu verzí. Díky tomu se nabízí robustnější podpora funkce check-in/check-out při práci s verzemi souborů, rollbacky apod. Poté, co je Subversion nastaven coby systém pro kontrolu verzí, lze updatovat obsah webové prezentace nejnovějšími verzemi stránek přímo z Dreamweaveru bez nutnosti používání utilit třetích stran či řádkových utilit.

Nepřekvapí pak podpora platformy AIR. Díky ní lze z HTML stránek s JavaScript kódem vytvářet multiplatformní desktopové aplikace.

Fireworks

V případě Fireworks coby nástroje používaného designéry pracujícími často s Photoshopem, Illustratorem či Flashem bude asi hodně důležité již zmíněné sjednocení rozhraní daných aplikací. Zásadnější novinkou nicméně asi je podpora exportu obsahu vytvořeného ve Fireworks v podobě standardních webových layoutů, založených na CSS, s externími stylovými soubory. Další zajímavou novinkou je v případě exportu podpora výstupu do interaktivního a případně i zabezpečeného PDF, použitelná například při komunikaci s klienty.

cs4beta2f.jpg

Rozšířeny byly schopnosti funkce Live Style v případě updatů prvků stylů či zrušení vazby na styl. Značně vylepšeno by pak mělo být zpracování a zobrazení textu a to díky podpoře Adobe Type Engine, používané doposud v Illustratoru a Photoshopu. V rámci Fireworks lze vytvořit interaktivní AIR prototyp a tento pak případně použít ve Flexu či Flashi.

Soundbooth

Software pro úpravu zvuku Soundbooth uvedla Adobe poprvé v rámci Creative Suite 3, kde daný produkt nahradil program Audition, nabízený nyní zvlášť coby řešení pro profesionály pracující se zvukem. Soundbooth je oproti tomu koncepcí určen zejména pro ty, kdo potřebují zajistit základní zpracování zvuku zejména v souvislosti s postprodukcí videa v rámci CS3 Production Premium. V duchu tohoto poslání přichází i betaverze Soundbooth CS4 s řadou každodenně použitelných funkcí, na příslušných stránkách je přitom zdůrazněno, že se jedná jen o drobnou ochutnávku toho, co přinese ostrá podoba.

cs4beta3f.jpg

Nový Soundbooth podporuje vícestopé zpracování, takže ve vytvořené nahrávce může být zkombinováno vícero audio klipů a Sounbooth Scores (připravené šablony skladeb pro použití s funkcí AutoComposer). Dále nabízí nedestruktivní editaci, a to díky využití nového souborového formátu Adobe Sound Document (ASND). Rozšířeny jsou editační možnosti, a to například o podporu instant cut, copy a paste či on-clip editační nástroje jako jsou trim, fade či kontrola hlasitosti. Vylepšena byla spektrální editace, tvorba smyček (o detekci beatu) a editace Soundbooth Scores. K dispozici je keyframing hlasitosti a také automatické srovnání úrovní hlasitosti. Využít lze preview MP3 komprese či též funkci pro převod řeči na text.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: