Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Příslušenství
Trochu CEské práce - Acrobat 5 CE
8. října 2001, 00.00 | Začíná být dobrým zvykem, že firma Adobe vytváří u svých aplikací také CE verze, které mají podporu znaků používaných ve střední Evropě. Nyní tedy přichází Acrobat 5 a nás zajímá, zda má verze CE smysl.
V Adobe to chodí tak, že verze CE je po funkční stránce něco, co již mělo být v základní verzi, ale z nějakých důvodů se to nepovedlo. Důvody jsou hlavně marketingové a my s tím zřejmě nic nenadělámy (když to dodnes nešlo). Často to chodí tak, že jsou funkce z CE verze zapracovány do updatu anglické verze, i když při vytváření úplně nové verze se na ně opět zapomíná.
Podrobnou recenzi Adobe Acrobatu 5 jsme přinesli už na jaře. Dnes si popíšeme pouze novinky verze CE, která se právě objevuje.
Acrobat 5 je víceúčelová aplikace, u které je použití češtiny opravdu důležité. Zejména při vyhledávání nebo u komentářů vás mohou potkat některé nepříjemnosti. Právě proto je zde verze CE, která tyto nedostatky opravuje. Díky tomu je Acrobat 5 CE konečně vhodný pro práci s formuláři v češtině.
Hledání
Tady většinou problém nebývá, tedy pokud máte dobře vytvořený dokument se správně kódovanými písmy. Pro hledání v dokumentu lze použít klasický dialog Find.
Novinkou verze CE je nenápadné zaškrtávací políčko Ignore Accents, tedy Ignorovat háčky a čárky. Použití této funkce je velice pohodlné. Občas se může stát, že je v dokumentu slovo bez háčků a čárek nebo může dojít k jiné okolnosti. Potom stačí napsat slovo (buď s akcenty nebo bez nich) a dát hledat. Tato funkce nicméně nenahrazuje funkci Search, která funguje pro kontextové vyhledávání. Na její správnou funkci si budeme muset počkat až do české verze Acrobatu.
Ukázka hledání slova bez akcentů
Komentáře a FreeText
Velice důležitou součástí práce se soubory PDF jsou komentáře. Korektura dokumentu na obrazovce počítače sice není nejlepší a většinou ani není bez chyb, přesto se jedná o velice rychlý a efektivní prostředek práce. Komentáře lze exportovat a posílat samostatně (dokument má minimální velikost) nebo je lze uploadovat přímo na webový server, kde je uložen zdrojový dokument. Také tady je potřeba práce s češtinou.
Podpora skriptu CE je zejména při vkládání poznámek u nástrojů Note Tool a FreeText Tool. Oba nástroje mají některé věci společné a v něčem se liší. Poznámky jsou "malé barevné lístečky", které mohou být na libovolném místě dokumentu a díky barevnému zvýraznění jsou okamžitě vidět. V poznámkách může být pouze text v jednom skriptu. Takže můžete použít například pouze české znaky, ale žádný znak azbuky. Jazyk poznámky se volí v kontextovém menu.
Každá poznámka může mít jiné nastavení "jazyka"
Naopak nástroj FreeText vytvoří textový blok, který může být na libovolném místě dokumentu a většinou je kolem celého bloku jednobodová linka. Také "volný text" může obsahovat české znaky nebo ruštinu, ale navíc můžete použít libovolnou kombinaci různých jazykových skriptů, stačí pouze vybrat volbu "All Scripts". Nevýhodou tohoto postupu je, že se do dokumentu vloží celé písmo, které může být někdy velmi velké.
Volba skriptu volného textu
Ještě je třeba dodat, že výrobce uvádí plnou funkci nástroje FreeText, pouze s rodinou písem Myriad Pro a Minion Pro. V obou případech se jedná o písma OpenType, která se dodávají s Acrobatem. Nicméně podle našich zkušeností funguje funkce se všemi písmy OpenType (zkoušeli jsme písma URW i základní sadu Windows, například Palatino Linotype).
"Grabování" webu
Poměrně používanou funkcí je také převádění webových stránek do formátu PDF. V anglických verzích Acrobatu nebylo možné nastavit kódování webové stránky, proto často docházelo k chybám. Ve verzích CE je proto možné nastavit kódování - buď pouze pro dokumenty bez kódování nebo jedno kódování vnutit všem stránkám.
Kódování webové stránky - kromě ISO 8859-2 obsahuje volba také Windows 1250 nebo Macintosh
Formuláře
Poslední novinkou je podpora češtiny a dalších "exotických" jazyků ve formulářích. Přestože jsou v zahraničí formuláře v PDF poměrně oblíbené, u nás zatím nedošly velkého rozšíření. Možná je důvodem pouze absence použití češtiny, což touto verzí konečně padá. Třeba se naše státní správa rozhodne, použít Adobe Acrobat jako komunikační nástroj pro podávání přiznání…
Také u formulářů můžete vybrat libovolné kódování vstupního textu, včetně všech skriptů, takže při použití vhodného fontu lze použít i čínštinu, japonštinu nebo arabštinu. Podpora se týká také odesílání formulářů přes stránky HTML, kde lze vybrat příslušné kódování, včetně Unicode. Také při programování formulářů v JavaScriptu lze použít ve funkcích příslušná kódování a skripty. Toto jsou ovšem natolik specifické záležitosti, že je zde není třeba rozebírat.
Hodnocení
Přestože změny mezi Acrobatem 5 a 5 CE nejsou natolik zásadní jako mezi Acrobatem 4 a 4 CE, já osobně vždy dávám přednost verzi CE. V tomto případě přináší zejména možnost využití češtiny při tvorbě komentářů. Další používanou funkcí zřejmě bude převádění stránek HTML do PDF, která se občas hodí. Zajímavou funkcí je také možnost hledání bez akcentů, která je poměrně speciální, ale určitě mě napadá několik možností použití.
Adobe Acrobat 5 CE stojí 11 490 Kč, upgrade z předchozí verze stojí 4 600 Kč. Pokud již máte Adobe Acrobat 5 a chcete získat verzi CE, můžete ji mít za manipulační poplatek 450 Kč. Pokud nechcete plně počeštěnou verzi Acrobatu (která by měla být velmi brzo), tak je Acrobat 5 rozhodně pro vás.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024