Číslo 5 už žije - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Číslo 5 už žije

Adobe Acrobat 5

23. března 2001, 00.00 | Přinášíme slíbenou první recenzi nového balíku Adobe Acrobat 5.0! Jaké jsou první dojmy z používání nové generace Acrobatu?

Adobe Acrobat je zvláštní balík aplikací. Když si koupíte Adobe Photoshop, víte, co čekat: editování bitmapových souborů, úpravy barev a třeba retuše. Co však očekávat od Adobe Acrobatu? Ve verzi 5 rozhodně víc než vytvoření PDF a jeho prohlížení.

Pojednání o významu formátu PDF si zaslouží samostatný článek, ale přece jen si připomeňme, že dnes se tento souborový formát používá k výměně dat mezi aplikacemi (Photoshop - Indesign - Illustrator), pro tisk na různých výstupních zařízeních od kancelářské inkoustové tiskárny přes plotry až po osvitové jednotky, PDF formuláře slouží ke sběru a předávání dat a právě vrcholí boj o standard na poli elektronických knih. Jak vidno, ti, kdož PDF stále nevyužívají, mají nejvyšší čas naskočit - pomyslný vlak právě opouští nádraží.

Adobe Acrobat 5 neohromí plejádou zbrusu nových nástrojů a nevídaných funkcí, spíše zdokonaluje funkce již představené v dřívějších verzích a významně přispívá k integraci s ostatními aplikacemi. Přiznám se, že právě tento přístup je mi velmi sympatický - uživatel nemusí být oslněn množstvím efektů, ale potřebuje kvalitní aplikaci, která přinese vyšší efektivitu práce a spolehlivost.

Zcela zásadní zprávou je, že Adobe Acrobat pracuje s PDF 1.4. Tato verze - jak už zjistili uživatelé Adobe Illustratoru - má schopnost ukládat průsvitné objekty. V PDF 1.3 mohly být průsvitné grafické prvky uloženy jen sloučené do jedné vrstvy a tudíž už nebyly editovatelné. V PDF 1.4 je editovatelnost zachována a ke sloučení dojde až na výstupním zařízení.

Jak se zdá, formát PDF dozrál a nyní už jen mít aplikace, které jej budou umět používat. Acrobat 5 je jedna z těch klíčových.

Vždy, když se objeví nová verze aplikace, vyvstane otázka: má upgrade cenu? Odpovídám kladně a přidávám Top Ten nových vlastností a funkcí, které za to stojí.

1. Zdokonalené CMS

Acrobat 5 srovnává krok se dalšími aplikacemi jako jsou Illustrator 9 a Photoshop 6. Při konfiguraci Acrobatu a Distilleru prostě použijete soubory CSF, do kterých jste si uložili vlastní nastavení CMS například z Photoshopu. Na MacOS 9 lze jednoduše použít nastavení ze systémového ColorSyncu.

Na obrazovce si můžete prohlédnout soubor vytištěný na různých tiskárnách - stačí si v Proof setup vybrat správný profil.

2. Náhled přetisků

Tak to asi nepotřebuje komentář. Funkce dostupná dosud jen velmi drahým pre-press aplikacím.

3. Zdokonalený tisk

Dlaždicový tisk, barevná správa barev, volitelná kvalita tisku průsvitných objektů, kontrola přetiskových objektů, aplikování půltónových funkcí a další.

4. Dávkové zpracování

Sice to nejsou Akce, jak je známe z jiných aplikací, ale přesto umožní i běžným uživatelům ušetřit spoustu opakujících se rutinních úloh. Snadno se konfigurují a pokročilým uživatelům stačí chybějící funkci prostě dopsat v Java Scriptu.

5. Snadný export do mnoha souborových formátů

Uložte PDF dokument jako text, PostScript či mnoho bitmapových formátů. Export do EPS a postscriptu byl vylepšen a i na starších osvitových jednotkách je díky tomu možné velmi spolehlivě tisknout PDF dokumenty.

6. Pohodlné vytváření PDF

Už nemusíme pracně vkládat např. bitmapové subory do layoutové aplikace, tisknout do PostScriptu a distillovat. Stačí bitmapu prostě otevřít jako PDF. Pochopitelně to lze provést i dávkově.

7. Spolupráce on-line

Nyní lze kometáře do PDF vkládat on-line pomocí internetového prohlížeče. PDF jen umístíte do sdíleného adresáře na síti a všichni kolegové mohou přidat poznámky, připomínky a upozornění. Označena jsou tlačítka pro odeslání a stahování on-line komentářů. Zkrácení schvalovacího procesu je přínosem asi pro všechny uživatele.

8. Přizpůsobení zobrazení (Reflow)

Chcete-li číst PDF na menším displeji, určitě se vám bude tato inteligentní funkce hodit. Podle zvětšení/zmenšení se na obrazovce objeví přeformátovaný obsah. Určitě se jedná o přínosnou funkci pro osoby s horším znakem. Mimochodem, osobně mi je moc sympatické, že i na tyto uživatele v Adobe mysleli a usnadnili jim používání Acrobatu: množství klávesových zkratek, vysoce kontrastní zobrazení a podpora pro text-to-speech, tedy čtení textu z PDF, zatím pouze v angličtině.

Pochopitelně, cílovou skupinou pro tuto funkci jsou čtenáři e-knih. Dokument PDF, který tuto funkci podporuje, musí obsahovat logickou strukturu – tagy. Při exportu do PDF z MS Office 2000 tuto strukturu vytvoří PDFMaker 5 automaticky.

9. Analýza struktury PDF a jeho oprava

Novinkou jsou "konzultanti". Jeden slouží k detekci a opravě PDF, který najde odstraní nepotřebné odkazy, přílohy či varianty bitmap. Další, zvaný Space Audit, přehledně informuje o tom, kolik procent z dat v PDF zabírají bitmapové soubory, text, odkazy, multimedia. Pokročilí uživatelé si v Java Scriptu mohou vytvořit svého vlastního konzultatnta a spouštět je dávkově.

10. Porovnání PDF dokumentů

Po mém soudu velmi užitečná funkce, která umožňuje porovnat dokumenty vizuálně i obsahově, pixel po pixlu, písmeno po písmenu. Prostě si vyberete dva PDF soubory a rozdíly Acrobat oznčí purpurovou barvou.

Novinek, které jsem nezmínil zbývá ještě mnoho: komfortnější WebCapture, podpora XML standardu, vylepšená spolupráce s JavaSriptem a mnohé další.

A na závěr jsem nechal asi tu nejlepší zprávu: Adobe Acrobat 5 bude první verzí, která bude dostupná v CE provedení i s plně počeštěným uživatelským rozhraním.

Myslím, že je na co se těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: