CeBIT 2002: Převlékání digitálních fotoaparátů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Kompakty

CeBIT 2002: Převlékání digitálních fotoaparátů

15. března 2002, 00.00 | Canon a Minolta představily dohromady tři digitální fotoaparáty, které sice nepřinášejí zásadní zněny v elektronice či optice, ale přesto se pod novým kabátem skrývá celá řada významných vylepšení měnících významně funkčnost těchto fotoaparátů.

Hlavní sponzoři
zpravodajství CEBIT 2002

pro pre-press

pro tiskové technologie

pro digitální fotografii
Partneři: IIYAMA, TALLY

Nelze si nevšinout, že letošní CeBIT podobně jako PMA nepřináší tolik významných novinek jako v loňském roce. Minimálně co se týče digitální fotografie, premiér připravených pro německý veletrh ubylo, přesto nepřijdou návštěvníci zkrátka. V tomto článku vám představíme celkem tři nové fotoaparáty, které si na CeBITu odbývají světovou premiéru a mají jedno společné - jde o převlečené bestsellery.

Canon IXUS v2 a IXUS 330
První dvě novinky pocházejí ze stánku společnosti Canon a v průběhu léta by měly nahradit stávající modely IXUS v2 a IXUS 300. Oba dva fotoaparáty mají mnoho společného, počínaje designem a cílovou uživatelskou skupinou konče. IXUS v2 nabízí rozlišení 2 mil. bodů v kombinaci s 2x optickým zoomem a extrémně kompaktním tělem. IXUS 330 je o něco větší, zato nabízí 3x optický zoom a několik funkcí navíc. Oba dva fotoaparáty se od svých předchůdců na první pohled liší upraveným designem. I tentokrát vše vychází z kovového těla provedeného v dvou variantách šedostříbrné. Kombinace matných a lesklých prvků působí velmi příjemně a o něco elegantněji, ve srovnání s předchozími modely.
Po technické stránce se všechny změny oproti starším modelům týkají pouze elektroniky a zejména firmwaru. Nově přibyla možnost nastavení citlivosti v rozsahu 50-400 ISO, bodové měření expozice i automatické ostření, ruční balance barev či podpora formátu EXIF 2.2. Prodloužil se maximální expoziční čas až na 15 sekund a vylepšena byla podpora přímého tisku.
Na první pohled se nezdá seznam novinek příliš impozantní, ale uvědomme si, že se bavíme o kapesním kompaktu. Pro ten je možnost lepší práce s expozicí a balancí barev stěžejní záležitostí. A kromě toho Canon vylepšil i uživatelské rozhraní, takže práce s těmito fotoaparáty bude jistě příjemnější.


Canon IXUS v2


Canon IXUS 330

Minolta Dimage 7i
Druhý upgrade se týká pro změnu velmi populární Minolty. Opticky došlo u fotoaparátu k jediné změně. Byl upraven tvar bateriového "gripu" a změnila se pryž, která jej pokrývá. Tato poměrně malá změna dodala fotoaparátu nový "profesionálnější" švih. Upřímně řečeno si změny všimnete zejména při přímém porovnání fotoaparátů. Pokud vidíte oba modely odděleně, tak tolik nevyzní.
Samozřejmě kromě nového kabátu dostala nová DiMAGE celou řadu interních vylepšení. Začněme od toho, co uživatele pálilo u staršího modelu nejvíc. Minolta tvrdí, že u modelu 7i "výrazně" snížila spotřebu energie. To jsme pochopitelně na veletrhu ověřit nemohli. Dále se výrazně zrychlil a zkvalitnil autofokus, což můžeme potvrdit. Zkoušeli jsme ostření více jak deset minut a nikdy fotoaparát nepotřeboval pro zaostření čas delší než cca 1 sekundu a hlavně nikdy nezahlásil chybu zaostření. Dále došlo k zrychlení vnitřních procesů týkajících se zpracování obrazu, přibyla možnost ručního doostření v AF režimu, nové korekce obrazu, zkrátil se minimální expoziční čas. Neméně významnou změnou je podle našeho názoru zcela nový rychlejší a jemnější mikroLCD displej v elektronickém hledáčku, který nově umí zobrazit i histogram.
Celkově zůstalo zachováno ovládání, tvar přístroje je také v podstatě identický, ale po funkční stránce slibuje Minolta odstranění všech zásadních nedostatků. Během cca 15ti minutového fotografování se vzorkem DiMAGE 7i jsme v praxi ověřili, že fotoaparát výrazně rychleji ostří a obecně i lépe reaguje. Elektronický hledáček je výrazně lepší, cca srovnatelný s tím, kterým je vybavena Sony F707, takže 7ičko bude jistě důstojným nástupcem svého velmi úspěšného předchůdce.
Špatnou zprávou je, že si na novou DiMAGE 7i budeme muset počkat nejméně do konce léta a příslušný evropský manažer naznačil, že pro náš region je pravděpodobnějším termínem prvních dodávek přelom září a října. Takže až tak v době Invexu.


Minolta DiMAGE 7i

Závěr
Převlékání, které na CeBITu předvedly Minolta a Canon, sice nejsou mediálně příliš vděčné, protože rozdíly jsou opticky relativně malé, ale jeho praktický význam je u všech fotoaparátů poměrně velký. Vývojáři vyslyšeli většinu připomínek uživatelů a nové modely jsou důstojnou další generací. Škoda, že na všechny novinky budeme čekat ještě několik měsíců. Snad ohlášení novinek na CeBITu alespoň sníží cenu končících modelů, které novinky nahradí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: