Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Filmy
Cenová válka začala!
DF polemika
25. dubna 2001, 00.00 | Digitální fotografie se zřejmě konečně dočkala významnější cenové války mezi výrobci. Zostřující se konkurence samozřejmě nahrává hlavně uživatelům.
Dlouho, předlouho čekali fandové digitální fotografie na okamžik, kdy se ceny nádherných digitálních fotoaparátů dostanou do sfér, o kterých není nutné pouze snít. Nedovolím si sice tvrdit, že digitální fotoaparát je již dnes běžně dostupnou technikou či dokonce spotřebně chápaným sortimentem, přesto cenová politika výrobců aktuálně zažívá zásadní revoluci. Právě totiž dochází k tak dlouho očekávané cenové válce, která musela nutně jednou přijít.
Analytici již několik let předpovídají strmý růst prodejů digitální fototechniky a upozorňují na fakt, že tento zcela nový trh se může velice rychle stát mnohem atraktivnějším než fotografie klasická - filmová. Toto tvrzení je logické, protože na rozdíl od klasiky se rabaty na digitální technice stále udržují na velmi lukrativní úrovni a trh vykazuje značný zájem o tento typ produktů. Nových potenciálních uživatelů klasické techniky je již opravdu poskromnu a celý segment v podstatě stagnuje. Naopak digitální fotoaparát zatím nemá skoro nikdo a potenciálních kupců je tedy přehršel. Logickým vyústěním je velmi dynamický rozvoj s oblibou označovaný jako boom.
To, že digitální fotografie jede, si uvědomili v podstatě již všichni zavedení výrobci. I tak konzervativní společnosti jako Pentax či Leica se snaží nabízet pokud možno ucelené produktové řady v digitální oblasti. Co je ještě mnohem důležitější, skoro všichni výrobci již reflektují skutečnost, že největší zájem je aktuálně o levné modely, čemuž se přizpůsobují. Krásným příkladem budiž nabídka například Agfy či HP, jejichž cílení na vytvářející se spotřební trh je zcela evidentní. I tradičně konzervativní společnosti jako Kodak se pouštějí do extravagantních a levných modelů, aby dokázaly obstát v silné konkurenci a u levných fotoaparátů logicky rozhoduje zejména cena.
I když v českých podmínkách může článek o cenové válce v digitální fotografii působit trochu nepatřičně, zejména v USA již doslova válka o zákazníky zuří. Ceny v našich maloobchodech světové trendy kopírují poměrně pomalu, přesto i zde je patrný posun. Vše začalo v postatě až v letošním roce, kdy postupně propadly ceny fotoaparátů Olympus, Kodak, HP a Sony. Ostatní výrobci také reagují na vývoj na trhu, ale posun u zmíněných společností byl nejmarkantnější.
Nejcitelnější jsou cenové posuny zejména v nižší střední třídě. Nejlevnější fotoaparáty se stále drží kolem 100 - 150 USD, což je zřejmě ekonomický limit, se kterým většina výrobců již není schopna či ochotna bojovat. Naopak vyšší modely jsou stále chápány jako luxusní zboží, u kterého se vyšší cena tak nějak předpokládá, takže zde se konkurenční boj soustřeďuje spíš do konstrukční oblasti. Střední třída je pro cenové výboje ideální. S cenou se dá manipulovat, protože je zde přece jen stále rabatový polštář. Navíc u střední třídy se předpokládá poměrně masový prodej, který je pro výrobce tím největším lákadlem, protože výrazně snižuje výrobní náklady. Takže mezi 300 - 400 USD to doslova vře.
Poté, co se v této kategorii velmi dobře uchytily takové fotoaparáty jako Fujifilm FinePix 2300 či HP 315, začínají přicházet i další výrobci. Velmi překvapivé je uvedení zcela nové řady Kodak DX, která je moderní, mladá a na Kodak i dost extravagantní. Navíc cenově je plně srovnatelná s konkurenty právě ve střední třídě, což doslova vrací Kodak do hry. Jen několik hodin po uvedení řady DX přispěchalo Sony s oznámením úpravy cen u modelů DCS-P30 a DCS-P50. Jejich ceny jsou pochopitelně 300 resp. 400 USD, tedy shodné s fotoaparáty DX3500 a DX3600. Je nevyhnutelné, že během velmi krátké doby zareagují i další výrobci.
Jistě si pokládáte otázku, kam mohou ceny digitálních fotoaparátů až klesnout a kdy je nejlepší doba k nákupu? Očekáváme, že ceny v low-end kategorii a u vyšších modelů se budou i nadále vyvíjet jen velmi pomalu. Ve střední kategorii by mohlo dojít k poměrně rychlé profilaci kolem 250 - 300 USD, což by v korunách mohlo znamenat něco kolem magické hranice 10.000Kč bez DPH. A uvědomme si, že v této ceně se dá během několika málo měsíců očekávat několik digitálních fotoaparátů s rozlišením 2Mp a rozumnou konstrukcí.
Bohužel odpověď na druhou část otázky nezná asi nikdo. Digitální fotoaparát je prostě nejvýhodnější, když jej zrovna potřebujete a čekání na lepší cenu se snadno může protáhnout do nekonečna. U oboru s tak dynamickým vývojem je těžké čekat na ten správný okamžik.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024