Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
35 mm zrcadlovky
Pinnacle Studio 7
Pinnacle Studio 7
2. května 2002, 00.00 | Dalším z programů pro komplexní zpracování domácího videa od grabování přes střih až po export videa, na který se podrobněji podíváme, je poměrně populární Pinnacle Studio 7.
Když to řeknu lidově, je Pinnacle Studio prakticky to samé, co Ulead Video Studio, samozřejmě až na odlišné ovládání a v některých směrech jiné možnosti. Pinnacle Studio 7 tedy opět spojuje několik nezbytných funkcí video capture modulem počínaje přes střih, efektové úpravy a titulkování až po export videa v několika důležitých formátech. Studio 7 je oblíbené u uživatelů zejména vzhledem ke svému velmi jednoduchému a přehlednému ovládání a mimo jiné také k pestrosti funkcí, které tento komplexní postprodukční systém nabízí. Protože je design Studia 7 velmi podobný předchozím verzím, bude se určitě líbit i všem, kteří s některou ze starších verzí už někdy pracovali. Velkou výhodou Pinnacle Studia 7 je jeho česká lokalizace, kterou si můžete zdarma stáhnout ze stránek českého distributora, firmy Exac - česká lokalizace podporuje většinu z verzí Studia 7 (momentálně jsou to verze 7.04, 7.05, 7.06, 7.07, 7.09, 7.11 + Studio 7 SE verze 7.04, 7.05, 7.06, 7.07, 7.09, 7.11 + DV Express verze 1.01, 1.02, 1.04, 1.06) včetně zkušebních verzí, po každém upgradu Studia 7 je ale potřeba lokalizaci nainstalovat znovu. Dalším kladem je český manuál ke Studiu 7 ve formátu PDF, který si rovněž můžete stáhnout zdarma (cca 13 MB) a ve kterém na zhruba 150 stánkách najdete všechny potřebné informace o programu a jeho používání.
Nebudu zbytečně uvádět minimální konfiguraci, na které Pinnacle Studio 7 může pracovat, taková práce by Vám totiž nepřinesla nic víc než rozčarování nad pomalostí programu. Na doporučené konfiguraci je to samozřejmě už úplně něco jiného - potřebovat tedy budete cca 600 MHz Pentium II nebo jeho ekvivalent, 128 MB RAM, novější grafickou kartu (rychlostí zhruba odpovídající alespoň GeForce nebo rychlejší) s podporou DirectX a dále DirectX kompatibilní zvukovou kartu. Z operačních systémů můžete Studio 7 provozovat na Windows 98 SE/ME nebo Windows 2000/XP. Není snad nutno zdůrazňovat, že při práci s digitálním videem budete také potřebovat spoustu místa na pevném disku (cca 120 MB pro 20 minut videa v náhledové kvalitě nebo cca 4 GB pro 20 minut videa v plné kvalitě), k čemuž si ještě můžete připočítat zhruba 200 MB pro instalaci Studia 7 samého. Co se týče ceny programu, není nijak přehnaně vysoká, cca 3000 Kč včetně DPH je za software tohoto druhu víc než přijatelná cena. V případě dokoupení dalších přechodových efektů série Hollywood FX si připravte ještě zhruba 950 až 1400 Kč podle verze HFX. Pokud plánujete nákup nějaké grabovací karty pro analogové či digitální video, můžete využít hned několika bundlovaných nabídek obsahujících kombinace Pinnacle Studia 7 (různé verze včetně varianty Express DV a Studio 7 SE) a příslušného hardware (FireWire řadič/grabovací karta) v cenách od cca 3600 Kč výše.
Stejně jako Ulead Video Studio 6 a další programy pro editaci domácího videa je celá práce v Pinnacle Studiu 7 rozdělena do tří hlavních kroků. Prvním krokem je tedy import či nagrabování videa, druhým pak jeho sestříhání, přidání titulků, postprocessing a posledním krokem je pak export v požadovaném formátu. Import videa můžete samozřejmě provést jak z digitálního kamkordéru atp. (přes rozhraní FireWire), tak i z analogového videa. Studio 7 umí při importu automaticky rozdělit digitální video na jednotlivé scény/záběry, pomocí funkce zvané Smart Capture pak můžete importovat video z kamery atp. v náhledové kvalitě a teprve po jeho sestříhání pak následně v plné kvalitě. Při importu/grabování videa v plné kvalitě se navíc importují jenom ty scény, které jste při stříhání opravdu použili, což umožňuje v některých případech ušetřit spoustu místa na disku. Co se týče podpory jednotlivých formátů, je na tom Studio 7 výrazně hůře než Ulead Video Studio 6. Studio 7 sice podporuje všechny OHCI kompatibilní FireWire řadiče, dále DirectShow kompatibilní grabovací zařízení včetně TV tunerů a zařízení připojovaných na USB port, jako soubory ale můžete animace/video importovat pouze ve formátu AVI, žádné jiné formáty (například QuickTime či MPEG) standardně nejsou ve Studiu 7 podporovány. Zvuky můžete importovat ve formátech WAV a MP3, statické obrázky pak ve formátech BMP, JPEG, MacPict, TARGA, TIFF a WMF.
Všechny importované soubory vidíte v Albu, které nabízí dva pohledy - velké ikony s náhledy a malé náhledové ikonky s detailními informacemi o daném souboru, obrázku či scéně. Pomocí drag&drop "nasypete" jednotlivé scény atp. do časové osy, kde je můžete dále editovat. Při editaci máte k dispozici jednak náhled v reálném čase (což je mimochodem jaksi nezbytné :-)) a jednoduchou časovou osu s několika pohledy na jednotlivé scény a obrazové či zvukové efekty. Pomocí ikonek vpravo nahoře u časové osy můžete přepínat mezi "ikonkovým" pohledem na jednotlivé segmenty v projektu (tzv. Storyboard zobrazení) hodícím se například pro rychlé vytvoření konceptu celého projektu, další pohledy pak jsou už detailní a představují klasickou časovou linku, tak jak ji budete potřebovat ke zpracování/sestříhání atp. videa a přehled všech segmentů s textovými popiskami. Každou scénu můžete jednotlivě upravit s pomocí trimovacích nástrojů, upravit barvy, jas a kontrast či přidat čtyři základní efekty (Rozostření, Reliéf, Mozaika a Vykreslení). Pomocí velmi jednoduchého editačního nástroje lze u každé scény v závislosti na čase změnit rychlost přehrávání (fps) včetně vynechání některých snímků, což se hodí nejen při aplikacích přechodových efektů, ale také například při "zvýraznění" dané scény.
Při zpracování videa můžete samozřejmě video nejen sestříhat a opatřit titulky či efekty (viz dále), ale také můžete do samostatné stopy přidat zvukové efekty, hudbu na pozadí a nahrát zvukový komentář. Pinnacle Studio 7 používá vlastní technologii práce se svukem nazývanou SmartSound, která umožňuje přidávat hudbu podle různých stylů (například pop, jazz, country, disco, klasika apod.), nezáleží ale na tom, jak se daný systém nazývá, hlavně když umožňuje pohodlnou práci. K videu můžete přidat i audiostopu z cédéčka nebo zvuk ve formátu WAV a MP3, navíc Studio 7 samozřejmě podporuje tzv. insertový střih, při kterém můžete samostatně pracovat s obrazem a zvukem.na pozadí.
Titulky můžete ve Studiu 7 vyrábět buď klasické neprůhledné, nebo transparentní. Protože Studio 7 neobsahuje žádný svůj speciální titulkovací modul (titulky si jednoduše vybíráte z knihovny na disku), spustí se při tvorbě nového titulku standalone verze poměrně známého titulkovače TitleDeko (najdete ho mimo jiné například i u Adobe Premiere), ve kterém si titulek připravíte a pošlete ho do Studia 7. Příprava titulků je velmi jednoduchá a máte při ní samozřejmě k dispozici všechny nástroje, které TitleDeko obsahuje (grafické nástroje, import libovolného pozadí, rotace/zkosení textu, práce s vrstvami, transformace, styly apod.), navíc je TitleDeko po instalaci české lokalizace Pinnacle Studia 7 taktéž lokalizované. Při testování u Windows 2000 CZ jsem se nesetkal s žádnými záludnostmi ohledně českých fontů - program umí pracovat pouze s písmy ve formátu TrueType a nezbývá než věřit, že u Windows 98SE/ME se bude TitleDeko chovat stejně korektně. Titulky si můžete z TitleDeko uložit i samostatně, mnohem inteligentnější je ale jejich přímé poslání do Studia 7. Všechny titulky jsou zpětně editovatelné a pokud mohu soudit, nabízí TitleDeko mnohem větší možnosti při jejich zpracování než titulkovací modul v Ulead Video Studiu 6 a mnoha dalších levnějších videoeditorech, a to včetně výrazně vyššího komfortu práce. Patrně nejvýraznějším pomocníkem v TitleDeko je editor stylů a také editor "Vzhledů" společně s několika sty (konkrétně jich je něco přes 300) už hotovými vzhledy, takže stačí jen kliknout myší a máte okamžitě k dispozici nasvícené, obarvené, nastínované, texturované či jinak upravené titulky, další možností jsou pak dlouhé rolovací titulky běžící na libovolném místě obrazu. Pro domácí video možnosti dodávané verze TitleDeko bohatě stačí, pokud byste ale přece jen chtěli titulkovat v profesionální kvalitě a s patřičnými profi nástroji, můžete si koupit verzi TitleDeko Pro (standalone verze cca 16 200 Kč nebo upgrade pro Adobe Premiere za cca 8000 Kč včetně DPH).
Efekty a zase efekty. Nedílnou součástí Pinnacle Studia 7 je mnoho desítek přechodových efektů rozdělených do několika kategorií podle zaměření. V nabídce přechodů (Album přechodů) najdete něco přes 70 standardních WIPE přechodů, cca 50 přechodů s klíčováním (Alpha Magic), 16 přechodů Hollywood FX a několik desítek dalších ukázkových přechodů s logem Pinnacle, které se "stanou použitelnými" po zakoupení příslušného balíku Hollywood FX. Jednotlivé přechody můžete umístit do časové linky podle potřeby a například s pomocí trimovacích nástrojů "sladit" jejich vykreslování se zvukem, u každého z přechodů máte pochopitelně k dispozici jeho náhled. Za zmínku stojí výše uvedených 16 3D přechodů Hollywood FX, které můžete považovat za ukázku dalších efektových možností programu. Proč za ukázku? Protože za příplatek (viz úvodní informace o přibližných cenách) si můžete ke Studiu 7 dokoupit další 3D efekty z balíku Hollywood FX Plus nebo Hollywood FX Pro. Těchto efektů je něco přes 200 (cca 100 v jednom balíku) a můžete je i editovat, měnit trajektorie letících objektů, jejich pozici, rotaci i velikost videa v závislosti na čase. Sada Hollywood FX Pro funguje, pouze pokud máte už nainstalovaný předchozí balík Hollywood FX Plus a navíc obsahuje nový editor efektů umožňující přiřadit k objektům jednotlivé akce, a animovat tak například scrolling, výbuchy, jednoduché světelné efekty apod. Máte-li vhodnou grafickou kartu (což je dnes už prakticky každá novější), můžete si v preferencích programu nastavit 3D akceleraci u Hollywood FX přechodů namísto softwarového vykreslování na vykreslování s pomocí hardware, a urychlit tak práci s 3D přechody.
Export sestříhané a upravené animace či videa je finálním krokem, ve kterém si nejprve vyberete požadovaný formát a pak necháte upravené video spočítat a provést všechny nadefinované akce. Při exportu si můžete vybrat mezi formátem AVI, MPEG (MPEG-1 i MPEG-2), RealVideo 8 a formátu Windows Media, s pomocí vhodného zařízení je samozřejmě možný i export na pásek či DV/DV8 kamkordér s povoleným vstupem. Další možností je pak sdílení videa na internetu - k dispozici máte 10 MB místa na serveru www.studioonline.com (je zapotřebí se nejprve zaregistrovat), o případné vložení streamovaného či klasického videa do webové stránky se ale už musíte postarat sami.
Pinnacle Studio 7 je vynikající pomocník při zpracování domácího videa a stejně jako Ulead Video Studio 6 nabízí prakticky vše potřebné, co vůbec můžete při zpracování videa potřebovat. Protože ale všechno zdaleka není tak skvělé, jak to na první pohled vypadá, je na místě i otázka spolehlivosti programu. Musím totiž bohužel konstatovat, že Studio 7 se občas chová dost podezřele a i když příliš nepadá (tedy rozhodně ne víc než jiné programy), z poněkud nepochopitelných důvodů občas po delším výpočtu odmítne uložit celý projekt nebo renderování prostě skončí. Pokud tedy máte Studio 7 v7.04 nebo starší, lze vřele doporučit upgrade na vyšší verzi (aktuální s funkční češtinou je tuším stále 7.11), která se už chovala mnohem lépe a výrazně stabilněji. Další věcí, která mi na Pinnacle Studiu 7 chybí, je nemožnost práce s formátem QuickTime a také výrazně chudší podpora grafických a zvukových formátů ve srovnání s Ulead Video Studiem 6. Podpora AVI totiž mnohdy nestačí, zejména tehdy, když potřebujete rychle vyrobit "univerzální" streamingové MOV video, které tak v případě Studia 7 musíte nechat přepočítat v systému QuickTime samém nebo v jiném programu, který s QuickTime umí přímo pracovat. Jinak toho ale Pinnacle Studiu 7 nelze vytknout mnoho, spíš naopak a program ve své cenové kategorii nemá co se týče ovládání a nabízených funkcí příliš velkou konkurenci a také již v úvodu zmíněná dostupná česká lokalizace a mimo jiné i kompletní český manuál mohou hrát při výběru tohoto kvalitního software pro zpracování domácího videa nemalou roli.
Další screenshoty a ukázky funkcí programu najdete zde.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024