Fotografie mají různé formáty – jak se v tom vyznat? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Fotografie mají různé formáty – jak se v tom vyznat?

DSLR poměr stran - etalonem zde je kinofilmové políčko, respektující poměr 3:2

14. května 2014, 21.25 | Povědomí o reálné velikosti fotografie (v cm) popřípadě poměru stran (aspect ratio) snímacího čipu ve vašem fotoaparátu se leckomu zdá jako zcela zbytečné. Dokonce by to tak mohlo i být, ovšem pouze do okamžiku, kdy se rozhodnete snímky tisknout. Pak je maximálně výhodné, znát parametry fotoaparátu (potažmo jeho snímače), vyhnete se tak zbytečným problémům a rozčarování nad nepovedenými tisky...

Výsledný formát a velikost fotografie je zapeklitá věc a mnoho lidí zde tápe. Pozor! Aby nedošlo hned zkraje k nedorozumnění, mluvíme zde o fyzickém formátu fotografie v tisku – nikoli o formátu digitálním (o tom si povíme zase někdy jindy)! Aby v tom byl ještě větší zmatek, vše se navíc zamotává díky monitorům, TV, kamerám a vlastně i běžným standardizovaným formátům papíru. Jak se v tom tedy vyznat a nepropadnout totální panice? Jaký formát a velikost naší fotografie tedy zvolit?

 

Snímač rozhodne

Velikost a formát snímku definuje rozměr snímače (kinofilmu) který fotografie vytváří. Fyzická velikost je v digitálním světě dána Rozlišením - počtem aktivních obrazových bodů (pixelů, udává se v milionech – Mpix). Ale formát fotografie závisí na rozměrech snímače – poměru stran. Současné běžné digitální fotoaparáty používají v principu 2 různé typy snímačů: DSLR / digitální zrcadlovky a mirrorless systém = poměr stran 3:2, kompaktní fotoaparáty, ultrazoomy a fotomobily mají poměr stran 4:3. Z toho plynou běžné trable při tisku, kde se chybně kombinují oba typy rozměrů / poměrů stran! Na vině je jak neznalost problematiky, tak problém automatizace tisku, kde mnoho fotolabů disponuje pevně daným rozměrem papírů (nejčastěji 3:2)!

 

Norma tady, norma tam

Formát snímače digitální zrcadlovky respektuje rozměr kinofilmového políčka (cca 35 x 23,3 mm), který mj splňuje požadavek poměru stran 3:2! Funguje zde zhruba analogie s běžnými “A” formáty papíru dle normy ISO 216/DIN 476 (výjimku tvoří USA, Kanada nebo Mexiko). ”Áčkový formát papíru definuje plocha 1 m² s poměrem velikostí stran 1:√2 (cca 1:1,414) a ta – milí přátelé - nevychází z ničeho jiného, než ze starého dobrého Zlatého řezu. Základní formát je tedy A0 s plochou 1 m² (dle definice) s rozměrem 1189 x 841mm. Menší formáty (A1, A2, A3, A4) dostaneme postupným půlením delší strany. U formátu A4 tak dostaneme rozměr 210 × 297 mm.

 

Fotografie v tisku

Přesné standardy velikosti se běžně využívají v polygrafii, u foto tisku finální velikosti často zaokrouhlujeme. Proč? Je to snazší, přehlednější, lépe zapamatovatelnější. Podstatnou roli zde hrají též historické souvislosti či technologické “paradoxy” (standardy/norma neodpovídají úplně přesně 3:2 poměru - který se u fotografie zaokrouhluje!). Pro lepší přehlednost se tedy u foto tisku běžně pracuje s rozměry: 10 x 15 cm, 20 x 30 cm (zhruba A4), 30 x 45 cm, (zhruba A3), 40 x 60 cm (zhruba A2), 60 x 90 cm (zhruba A1), 80 x 120 cm (zhruba A0). Řeč je nyní o DSLR potažmo kinofilmu. U kompaktů a fotomobilů je výsledný formát v drtivé většině případů 4:3 a je tak oproti “kinofilmovému” formátu (3:2) více “do čtverce”. Pokud tedy při tisku ponecháte vše náhodě, výsledkem budou fotografie s ořezem (nahoře a dole) nebo bez ořezu ale s bílými okraji (po stranách)! Jistotou je, si fotografie předem upravit v PC (oříznout) a nebo zvolit alternativní formát, který jednoduše odpovídá poměru stran 4:3. Například: 12 x 16 cm, 21 x 28 cm, 30 x 40 cm, 45 x 60 cm, 60 x 80 cm, 90 x 120 cm.

 

Výjimky, alternativní formáty

A co panoramatická fotografie? Ta má běžně poměr 1:3 (20 x 60 cm, 60 x 180 cm ap.) ovšem není to pravidlem (panoramatický formát nemá žádný pevně definovaný standard). Pro úplnost ještě nezapomeňme, že některé speciální fotoaparáty – například středoformáty (Mamiya) či novinka Lytro – disponují čtvercovým snímačem, kde je poměr stran pevně dán 1:1. Nicméně právě čtvercový formát je díky aplikacím typu Instagram v současnosti velmi populární a některým typům fotografií čtverec také moc sluší.

 

A takový obraz "vidí" kompakty (fotomobily), kteří ve většině případů mají poměr stran 4:3

Některé běžné formáty fotek. Problémem je často chybná komunikace. Raději vždy zadávejte obsluze přesné rozměry v cm/mm! Formát A4 si ve fotosběrně mohou vyložit jako 210x297mm, stejně jako 20x30cm

Standardní rozměry dle světově uznávané ISO normy (jen američané, kanaďané, mexičané a pár dalších zemí nám v tom dělá "bordel" :-))

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: