Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
photokina 2006: Apple představil zbrusu nový Aperture 1.5
RAW Apple Aperture
26. září 2006, 00.00 | Společnost Apple včera odpoledne představila v rámci veletrhu photokina 2006 novou verzi svého softwaru určeného pro profesionální organizaci a zpracování RAW formátů. Aperture 1.5 nabízí komfort, který u jiného softwaru dnes budete hledat jen stěží.
Když před cca rokem Apple představil první verzi svého profesionálního nástroje pro práci s RAW soubory, vysloužil si rozpačité reakce. Software sice nabízel netradiční a velmi zajímavý přístup k práci s RAW soubory, ale byl neuvěřitelně náročný na výkon hardwaru, nebyl zcela stabilní a navíc nabízel podporu pouze vybraných fotoaparátů za nezvykle vysokou cenu. Poměrně rychle následovala opravná verze Apple Aperture, která zásadní chyby řešila, přesto celkově software působil stále trochu nejistým dojmem.
Rok se s rokem sešel a situace se značně změnila. Apple přešel kompletně na procesory Intel, které zejména u Mac Booku Pro a Maca Pro dodaly Aperture potřebný výkon. Navíc právě představená verze 1.5 odstranila poslední nepříjemné limity programu a přinesla plnou integraci s ostatními aplikacemi Apple, na kterou jsou uživatelé platformy Macintosh zvyklí. Čím nás Aperture 1.5 tak nadchnul?
Logika práce s Apple Aperture
Pro ty z vás, kteří nikdy neviděli práci s Apple Aperture v praxi, začneme krátkým představením programu. Lehce zjednodušeně řečeno je určen pro shromažďování, archivování, výběr, základní korekce a zpracování RAW souborů. Aperture podporuje samozřejmě i JPEG a TIFF formát, ale jeho krása tkví v nedestruktivních úpravách a zpracování RAW souborů. Z těch si fotograf vytváří knihovnu složenou z jednotlivých projektů a alb. Software umožňuje velmi efektivní práci s metadaty (nejen EXIF), vytváření dobře utříděných archivů a zejména velmi praktické srovnání jednotlivých RAW souborů. Aperture excelentně srovnává dva či více RAWů v reálném čase včetně pohledu „lupou“ 1:1. Díky tomu snadno vyberete nejvhodnější snímek pro zpracování. To je po stránce možností zhruba na úrovni Adobe Camera RAW convertoru s řadou drobných vychytávek. Aperture není určen pro retušování či pokročilé grafické zpracování fotografií, a proto také přímo podporuje export do Photoshopu. Softwaru nechybí prezentační schopnosti, tiskový výstup včetně sestavování knih či generování webových galerií. To vše za cca 300 eur.
Otevřená knihovna
První, a bezesporu nejdůležitější, novinkou verze 1.5 je otevření knihovny fotografií. To znamená, že Apreture dokáže pracovat nejen s fotografiemi, které naimportujete fyzicky do knihovny, která je trvale dostupná na hard disku počítače, ale nově může pracovat pouze s náhledy snímků, které mohou být uloženy na libovolném místě i mimo váš počítač. To znamená, že při importu si uživatel vybírá, zda se RAW soubor vloží do knihovny, či zda zůstane kde byl a do knihovny se vloží pouze JPEG náhled s odkazem na zdroj. Touto cestou si lze katalogizovat fotografie na externích discích, CD/DVD nosičích či třeba síťových serverech. Uživatel si sám nastaví, jak kvalitní chce náhled (rozlišení, komprese) a s tím kromě editace může pracovat zcela plnohodnotně jako s fotografiemi z knihovny. Dokonce lze náhled používat v jiných aplikacích aniž by byl přístup ke zdrojovým datům. Navíc Aperture 1.5 automaticky rozpoznává nově připojená či přístupná média a nevyžaduje tak žádné ruční vyhledávání či spojování náhledů s daty.
Integrace s iLife a iWork
Druhou poměrně významnou změnou, která souvisí s otevřením knihovny, je plná integrace Aperture s ostatními Apple aplikacemi. Ty mají nově možnost přistupovat nejen k fotografiím z iPhoto knihovny, ale i z Aperture knihovny včetně náhledů nedostupných RAW souborů. V praxi tudíž není problém přímo v iDVD či třeba Keynote použít libovolný snímek z jakéhokoli projektu Aperture aniž by bylo potřeba cokoli kopírovat, přesouvat či nastavovat. Dokonce není problém přes iTunes exportovat fotografie z Aperture přímo do iPodů včetně možnosti plně automatizovaného exportu. Zejména s novým 80GB iPodem video tato možnost dává docela dobrý smysl.
Exportní pluginy
Třetí zajímavou novinkou je nové rozhraní Aperture, které umožňuje třetím výrobcům naprogramovat svůj vlastní exportní plug-in přímo pro Aperture. V praxi na photokině jsou představovány zásuvné moduly například od gettyimages, istockphoto, Digital Fusion či flickru. V podstatě libovolný programátor si může stáhnout bezplatné SDK a s využitím nového API naprogramovat například bránu ke svému minilabu či libovolné službě a například automaticky předávat klíčová slova apod.
Nejen vylepšená lupa
Bezesporu nejlepší funkce Aperture – lupa – se také dočkala změn. V první řadě může být oddělena od kurzoru a zobrazovat bezprostřední okolí kurzoru při přejíždění přes libovolný počet snímků s možností plynulého zoomu a dalších drobných vychytávek. Lupa samozřejmě umí zobrazit i živý náhled výsledku jakékoli úpravy, což s ohledem na nedestruktivní kupení operací nad nedotčenými RAW daty umožňuje opravdu přesné nastavení zpracování. Nové funkce také nabízí korekce barev, které lze ve verzi 1.5 dělat s omezením na jeden z barevných kanálů s ochranou zbývající barevné informace.
Další vylepšení
Apple slibuje výrazně přepracovaný algoritmus pro doostřování obrázků, ale ten jsme zatím neměli možnost v praxi rozumě testovat. Naopak jsme mohli vyzkoušet možnost uložit si libovolné nastavení úprav a processingu pro budoucí použití bez omezení počtu těchto individuálních přednastavení. Mimochodem je možné si uložit i sady metadat, které lze pak fotografiím hromadně přiřazovat při importu, což může profesionálovi ušetřit opravdu hodně práce a času.
Další novinkou je přímá podpora XMP formátu pro výměnu informací o konverzi s Adobe aplikacemi. To nejen zjednodušuje práci uživatelům, ale možná naznačuje zakopání válečné sekery s Adobe. Aperture rozhodně není konkurencí Photoshopu a Apple od podobných prohlášení již upustil. Zároveň Adobe s vývojem svého konkurenčního řešení Lightroom nijak nespěchá, takže možná došlo k uklidnění vzájemného konkurenčního boje, což je pro uživatele Aperture jistě dobrá zpráva.
Závěrem
Přestože představení produktu neprovedl Steve Jobs, je už jen přítomnost Applu na photokině a dalších oborových výstavách velmi dobrým signálem. Aperture 1.5 je navíc opravdu povedený software a s novými Intel Macy vytváří dobré řešení pro profesionální či náruživé a náročné amatérské fotografy. Cena softwaru pro evropský trh zůstala na 299 eur a co je příjemným překvapením, je bezplatný upgrade z libovolné předchozí verze.
Bohužel co Aperture stále chybí je lepší podpora různých RAW formátů. Oficiálně jsou podporovány nyní DSLR Canon, Nikon, Fuji a Sony, ale nejen že chybí ostatní značky, ale v seznamu kompatibilních fotoaparátů chybí i nejžhavější novinky těchto čtyř značek. V tomto směru by měl jít Apple rozhodně do sebe.
Aperture 1.5 bude dostupný v průběhu tohoto týdne v anglické, německé, francouzské a japonské verzi. Jde o plně UB aplikaci určenou pro Mac OS X. O verzi pro Windows Apple nemluví a zatím ji zřejmě ani nepřipravuje. Mezi profesionálními fotografy má hardware od Applu velmi dobré jméno a ucelené řešení Applu obsahující jak HW, tak i SW řadě fotografů zjednodušuje život. Přeci jen ne každý fotograf je IT specialista, a tudíž řešení kompletně zaštítěné jednou značkou má svůj půvab.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024